Există vreun risc?

Contraceptie
Intrebare postata de Loredana Dumitrescu cu 13 ani in urma

Eu iau anticoncepţionale, dar am făcut o pauză de 2 luni. În data de 11 septembrie, eu şi prietenul meu ne-am "jucam", să spun aşa, a intrat puţin, dar a ieşit repede. Nu trebuia să ejaculeze, doar a intrat, a făcut 2-3 mişcări şi a ieşit, fără să existe vreun semn că ar ejacula, iar după aceea am făcut sex oral şi abia atunci a ejaculat (în altă parte, bineînţeles). Credeţi că există vreun risc? În septembrie şi august menstruaţia mi-a venit pe data de 3, şi pe mine mă ţine aproximativ 7 zile, dacă nu iau anticoncenpţionale. Suntem în data de 4 şi nu a apărut menstruaţia, niciun semn măcar, vreo sensibilitate a sânilor sau ceva. Menţionez că înainte să iau anticoncepţionale ciclul menstrual nu era regulat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

mia (acum 13 ani)

Pai... sa stii ca si "joaca" poate sa aiba urmari! Pentru linistea ta, e cel mai bine sa faci un test de sarcina. Se va vedea daca ai ramas daca il faci la minim 3 saptamani dupa contact. Tinand cont ca ne aflam in data de 4 octombrie, daca ai patit-o se va vedea la test. Sper insa sa nu fie, decat daca tu iti doresti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ema (acum 13 ani)

Da, exista un risc. Foarte inteligenti ati fost, n-am ce spune! Nu mai bine faceati sex ca lumea, cu prezervativ? (poate ati auzit de asa ceva)
Test de sarcina si repeta-l la cateva zile!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana Dumitrescu (acum 13 ani)

Nu, nu îmi doresc nici 0 %, nu aş face faţă unei astfel de situaţii. Ema, este uşor să spui asta, cred că fiecăreia dintre noi i s-a întâmplat aşa ceva şi poate toate am trecut prin aşa ceva. Este un stres enorm, sunt terminată psihic. Încerc totuşi să mă calmez, nici nu cred că am fost în perioada fertilă, după calculele mele ar fi început din 17 septembrie, poate mai târziu, pentru că atunci am început să am secreţia aceea specifică. Unele se chinuie să rămână însărcinate, nu cred că dintr-o chestie de genul se poate întâmpla ceva, există cazuri, nu zic că nu, dar totuşi. Vă mulţumesc pentru răspunsuri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ema (acum 13 ani)

Uite mie nu mi s-a intamplat niciodata! Intotdeauna am avut un prezervativ la indemana si cand nu am avut, nu am facut NIMIC. Iar el e destul de responsabil si ma iubeste indeajuns ca sa nu ma puna in pericol, sa nu imi ceara sa "ne jucam" cand nu avem protectie la indemana. Vreau sa iti spun ca nu am facut-o niciodata nimic fara prezervativ si desi MOR de curiozitate, nu voi ceda tentatiei pana nu voi dori un copil. Avem un cap pe umeri ca sa gandim cu el si sa nu ne lasam prada unor tentatii aiurea.
Bafta multa iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana Dumitrescu (acum 13 ani)

Mulţumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mia (acum 13 ani)

Loredana, poate esti draguta sa-mi raspunzi si mie la o intrebare: draga fata, de Escapelle ai auzit???? Te dereglezi, nu zic ba, dar nu e mai bine sa ai tu constiinta impacata ca ai facut tot posibilul sa dregi iresponsabilitatea pe care ati facut-o???? Hai sa zicem ca ati crezut ca una-doua "miscari" in afara si inauntru nu pot provoca nimic grav... Dar tu nu ai stiut, ca femeie, ca atunci cand faci pauza de anticonceptionale ai MUUUULTE sanse sa ramai insarcinata???? Ca nu mai iti poti calcula perioada fertila ca atunci cand nu iei nimic, ca organismul este "ametit" ca ai facut acea pauza (necesara, nu zic nu!), de hormoni??? Pe bune, TU CHIAR NU STIAI NIMIC DIN TOATE ASTEA????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana Dumitrescu (acum 13 ani)

Ştiam de toate astea, dar sunt prea afectată ca să mai dau explicaţii. Daţi nişte răspunsuri foarte dure. Am intrat aici, nu ca să fiu judecată sau să mi se reproşeze una sau alta, ci ca să primesc un răspuns, dacă există vreun risc sau nu. Vă mulţumesc pentru răspunsuri şi pentru înţelegere! O zi frumoasă!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mia (acum 13 ani)

Loredana, regret ca asta ai inteles tu din tot ce ti-am spus EU: nu te judec, doar puneam o simpla intrebare! Si nu ironica, caci altfel as fi formulat-o, te asigur! Insa credam ca tu nu stiai de toate pericolele unei sarcini cand intrerupi AC... Am mai vazut cazuri... Si, daca nu stiai ce implica, te-as fi lamurit. Sunt "doctor docent" in aceste situatii, cumnata mea a ramas neprogramat de fiecare data "la intrerupere": prima data s-a fisurat prezervativul, a doua oara a facut neprotejat exact dupa terminarea menstrei si... a ramas in ambele cazuri. Medicul i-a zis ca e de la intrerupere. Si trebuia neaparat sa ia Escapelle, asa i-a zis... Dar a lasat copiii, ca dorea doi si... asta a fost... Deci nu te-am intrebat aiurea, crede-ma. Se intampla dar, pe viitor sa iei Escapelle sau Postinor, NEAPARAT. Ca sa nu mai treci prin toate astea, ca e cumplit, cred...
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana Dumitrescu (acum 13 ani)

Da, e foarte cumplit, toată ziua am plâns, mi-e şi frică să fac un test :( , viaţa mea ar fi distrusă, nici avort nu vreau, dar nici copil, la vârsta asta. Eu ştiu că sunt riscuri, mereu am avut grijă, de fiecare dată am luat Postinor, când a fost necesar, dar atunci s-a întâmplat să se rupă prezervativul sau am luat antibiotice când luam anticonceptionale. Dar în cazul ăsta nici nu era vorba de ejaculare şi plus că am simţit lichidul preejeculator când am făcut oral, şi după aceea a ejaculat, penetrarea a avut loc cu mult înainte de asta ( înainte de oral şi ejaculat), aş putea spune că nu a fost p***at întrerupt. Eu am scris pe acest site, câutând susţinere, pentru că sunt prea dărâmată. Sunt conştientă de consecinţe şi de ce se poate întâmpla, dar am vrut să ştiu ce risc există, am vrut să ştiu că poate să fie şi bine şi că riscurile sunt foarte mici. Am simiţit nevoia să-mi spună cineva asta în astfel de momente. Eu sper din tot sufletul să fie bine şi să încep să iau din nou anticonceptionale. Îţi mulţumesc Mia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona.74 (acum 13 ani)

Buna Loredana.
Doamne-doamne, pe bune ca te-ai jucat cu focul... DACA ERAI EXACT IN PERIOADA IN CARE INTRERUPSESEI AINTICONCEPTIONALELE SA STII CA SUNT NISTE PROBABILITATI ENORME SA RAMAI INSARCINATA!!!! Nu vreau sa te sperii mai mult decat esti tu acum si sunt sigura ca esti daramata ca ai vazut si singura ce inseamna sa stai si sa astepti un ciclu care nu mai vine si stai, si astepti, si te tot framanti..........
E infiorator dar din pacate asa se intampla daca nu esti vigilent macar o clipa.......... Toate grijile din lume sunt parca pe capul tau si nu mai poti sa te concentrezi decat pe problema asta pentru ca nici o femeie din lume nu isi doreste cu buna stiinta sa treaca prin trauma unui avort....... Nu mai trebuie sa iti zic eu ce rani psihice lasa pe sufletul unei femei o intrerupere de sarcina.......
FA UN TEST, LOREDANA! CHIAR DACA E POSIBIL SA ARATE DOUA LINIUTE, FA-L! VEI STI MACAR CUM STA TREABA! Te rog sa ma crezi pe cuvant ca e mult mai bine pentru corpul tau, adica trauma nu e chiar atat de mare, sa faci intreruperea de sarcina, daca e o sarcina, atunci cand este una mica....... Practic daca stai sa te gandesti - desi unele femei de aici probabil ca ar sari in sus sa ma contrazica - cand intrerupi o sarcina mica de tot embrionul nu il poti numi copil propriu-zis: este o bucatica de "ceva", o aglomerare de celule pe cale sa devina un copil, de marimea unei nuci spre exemplu............. Probabil ca vei vedea la ecografie ca e asa - offf, eu sper sa ai noroc si sa nu fie o sarcina! - in general se fac si ecografii in astfel de cazuri, daca nimeresti un medic bun.
Acuma sa nu crezi ca vreau sa te stresez mai mult decat esti............ Imi imaginez ca momentan nici nu vrei sa concepi o astfel de posibilitate........ Dar ea exista tocmai pentru ca stii bine ca atunci cand faci pauza aceea de anticonceptionale SE INTAMPLA CAT AI ZICE PESTE!!!!!! Uneori chiar si cu prezervativ, daca are vreo crapatura microscopica...........
Fa testul, e mai bine sa te grabesti! Nu iti doresc sa iasa pozitiv dar e de preferat un avort la sarcina mica decat la una inaintata! Pe bune!
Succes! Sa ne spui ce a iesit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona.74 (acum 13 ani)

Loredana - si inca un amanunt: stii de ce ti-ai zis toate astea? Eu nu am facut vreun avort pana acum, m-a ferit Dumnezeu pot spune pentru ca se poate ramane chiar cu prezervativ caci riscuri exista, dar am o colega care mi-a zis ca daca mi se intampla sa imi intarzie sa fac repede test de sarcina iar avortul sa fie facut rapid de tot. Ea a facut multe avorturi pentru ca e casatorita si nu se intelege cu sotul - armean - in decizia de a mai face un copil! El nu pune prezervativul, ea nu suporta anticonceptionale si sterilet............. Asa ca a facut avorturi destule fara sa stie sotul - nu stiu ce ce in capul ei, ca e femeie de treaba sa stii - si mi-a spus ce ti-am zis si eu tie! Deci e pe ''surse'' bune, ca sa zic asa!
Succes cu testul! Eu sper sa nu iasa pozitiv! Si repeta-l pentru siguranta ta peste cateva zile, daca tot nu iti vine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 13 ani)

Lichidul preejaculator nu apare o singura data, ci in repetate randuri in timpul excitatiei. Faptul ca l-ai simtit la oral nu inseamna deci ca nu l-a eliminat si in vagin. Ba chiar este foarte probabil sa il fi eliminat (si) in vagin, data fiind excitatia pe care o provoaca acest fel de contact.
Fa un test. Daca e negativ, repeta-l dupa o saptamana. Daca iti vine ciclul, tot fa un test, dupa ce iti trece. Exista si menstra peste sarcina.
Si data viitoare nu te mai juca cu focul in mod constient si deliberat. S-ar putea sa te arzi.
Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 13 ani)

probabil ai ramas insarcinata de la sexul oral=)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suzi (acum 13 ani)

Ai facut un test sau ti-a venit ciclul pana la urma?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana Dumitrescu (acum 13 ani)

Mi-a venit menstruaţia :), a întârziat 3 zile, probabil din cauza stresului! Nu am mai făcut testul, am zis să mai aştept, totuşi, câteva zile, şi uite că a apărut. De azi o să iau din nou anticoncepţionale. Dacă în cazul meu, toată lumea a spus că este aşa de grav, celorlalte fete, care prezintă riscuri mai mari să rămână, ce le spuneţi? Câteva zile nu am citit ce mi-aţi scris, că poate mă aruncam de undeva. Eu, unei persoane care este într-o situaţie de genul acesta, nu aş avea curaj să-i spun astfel de lucruri, probabil mai rău i-aş face, aş încerca să o calmez, contează foarte mult. Oricum, dacă este să se întâmple, tot se întâmplă, de ce să mai învârt şi eu cuţitul în rană? Nu ştiu cum puteţi să spuneţi astfel de lucruri, oare nu vă gândiţi prin ce trece persoana respectivă? Este trist! Oricum, vă mulţumesc pentru răspunsuri, dar niciodată nu am să mai ce părerea nimănui, mai bine rămân doar cu "stresul meu", decât să mă omor înainte de vreme, pentru că riscurile erau mici, şi s-a făcut aici un mare tam-tam. O zi plăcută tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mia (acum 13 ani)

daca tu crezi ca lumea ti-a spus toate aceste lucruri in necunostinta de cauza sa stii ca te inseli. si am un sfat prietenesc pentru tine: inainte de a acuza persoanele care ti-au scris aici ca exagereaza, ia citeste tu ceva pe "goagal", ca net-ul s-a inventat si pentru altceva decat pentru mess, ce sanse sunt sa ramana gravida o persoana care a intrerupt a.c. si s-a jucat cu focul ca tine. si poti citi si pe alte forumuri nu numai pe asta ce sanse sunt de a ramane insarcinata chiar daca nu ti se pare!
si...chiar sa nu mai ceri nici un sfat pe niciunde, fa avorturi, copii, fa cum crezi tu, ca se pare ca te consideri doctor docent in astfel de situatii!! eu una ti-am scris aici ac***a caz in familie si nu batand campii. dar... pe viitor chiar asa sa faci, cum crezi tu: nu lua Escapelle, nu te proteja, fa cum crezi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

De acord cu Mia. A propos, daca ti-a venit, nu e 100% ca nu esti gravida. Ti-as recomanda sa faci totusi un test. Oricum ceea ce ai facut arata doar iresponsabilitate, nimic altceva. Iar acest forum este unul medical, nu unul de "prieteni pe internet". Aici nu primesti sustinere, ci pareri obiective. Iar celorlalte fete le spunem la fel ca si tie sau mai rau.
Vreau sa iti spun ca am vorbit pe mess cu o fata care a postat aici acum o saptamana. Are 17 ani, a facut ceva asemanator cu tine si ghici ce, ieri mi-a zis ca e gravida!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana Dumitrescu (acum 13 ani)

Bine, fetelor! Zilele astea au fost pentru mine un coşmar, şi chiar vreau să se termine. Spun că aţi exagerat, pentru că eu (repet) am vrut doar un răspuns, dacă există riscuri sau nu, şi voi mi-aţi dat răspunsuri dure, aţi început să-mi spuneţi deja de avort, că nu ştiu aia sau aia, că sunt iresponsabilă, şi fiind şi într-o stare cumplită, nu am mai avut putere să fac faţă răspunsurilor, pe care mi le-aţi dat. Am mai citit cazuri pe acest forum, unde i s-a răspuns fetei, că da există risul şi atât, nu s-a intrat în amănunte. Şi nu sunt deloc iresponsabilă. Eram iresponsabilă, dacă făceam acest lucru de "n" ori. Dar mi s-a întâmplat o singură dată, în rest mereu am luat anticonceptionale şi dacă s-a mai întâmplat am luat Postinor. Se poate şi mai rău, decât am făcut eu, cred. Oricine mai greşeste, şi de aia mi sa părut că voi aţi exagerat. Sincer, mi-e frică să mai am contacte şi protejat. Credeţi că, dacă voi nu spuneaţi ce aţi spus, nu luam măsuri de acum înainte sau că nu m-am învăţat minte? Ba da! Chiar dacă citeam sau nu ce aţi scris, cu siguranţă rămâne învăţătură de minte. Repet, eu am vrut să ştiu ce riscuri există, atât. Multe femei, care îşi doresc să aibă copii se chinuie ceva timp, şi mă gândeam, oare dintr-o întâmplare de genul chiar se poate? Nu ştiu ce să mai cred, eu zic că dacă a venit este bine, pentru că este o menstruaţie normală şi am durerile groaznice de burtă cum aveam de fiecare dată. Eu încep în seara asta folia de anticonceptionale, nu mai vreau să trec prin ce am trecut. Nu am vrut să supăr pe nimeni, dar este groaznic să treci prin aşa ceva, pur şi simplu nu vrei să accepţi că ţi s-ar putea întâmpla asta ţie. Poate voi aveţi ceva experienţă, ştiţi mult mai multe, sunteţi femei puternice, eu nu sunt. M-am supărat foarte tare când am citit mesajul de mai sus: "că poate am rămas însărcinată de la sexul oral". M-am gândit că poate aici fiecare răspunde cum îi vine şi se face mişto, şi na. Îmi pară foarte rău de acea fată, chiar îmi pare rău :( ! Îmi cer scuze, dacă v-am supărat, nu sunt genul acesta de persoană. Vă doresc multă sănătate şi să aveţi parte numai de bucurii :) .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Loredana, persoana de mai sus a facut o gluma p***a. Cand esti pe un forum cu straini si anonimi, te poti trezi cu orice comentarii si nu trebuie sa te superi. In rest, noi preferam sa speriem fetele ca tine care "fac o greseala o data" pentru ca sa nu mai aiba in viata vietilor lor asa o "scapare". Iata ce ti-am povestit mai sus cu fetita aceasta care la 17 ani va avea un copil... Mi-a povestit pe mess ca au folosit intotdeauna prezervativ si o singura data nu si...a fost de ajuns. Sunt ASA de multe persoane care fac sex neprotejat si pe urma vin pe forumuri "am facut sex neprotejat cu prietenul meu dar eram in ziua X de ciclu nefertila, pot fi gravida?!" sau "a terminat afara si mi-a zis ca nu e nici o problema dar mi-a intarziat, ce sa fie?!". Ei, iti dai seama ca dupa 100 de mesaje din astea te enervezi si incepi sa te intrebi de ce tinerii nu stiu sa se protejeze si nu stiu ca orice penetrare poate insemna un bebe! A propos, eu am 23 de ani, sa nu crezi ca am 100! Asta e, poate am fost dure dar acesta este scopul: sa speriem fetele sa fie mai atente, sa puna piciorul in prag. Pe mine ma enerveaza la culme femeile care cedeaza la rugamintile barbatului "hai lasa-ma doar un pic sa o facem neprotejaaat"! Cam asta e treaba.
Eu zic sa faci totusi un test de sarcina. Oricum dupa parerea mea orice femeie activa sexual ar trebui sa faca o data la 2 luni un test profilactic. Am cunoscut pe alt forum o fata care a facut un test profilactic ea fiind pe anticonceptionale si era gravida in 2 luni luand Ac-urile la aceeasi ora in fiecare zi, fara sa fi luat antibiotice, nimic. De ce? Ca bause ceai de sunatoare si suc de grapefruit care anihileaza din efecte. A facut avort dar noroc ca a descoperit, ca nu avea simptome, ciclu avea de la AC asa ca... MARE GRIJA!
Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: