Diane35

Contraceptie
Intrebare postata de Adriana198 cu 13 ani in urma

As dori sa stiu daca diane 35 este un anticonceptional recomandat unei persoane ca mine care are microchist la nivelul ovarului stang si daca nu produce ingrasarea excesiva si dereglarea metabolismului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Sheila (acum 13 ani)

Diane 35 este recomandat de cele mai multe ori persoanelor care au chisturi sau microchisturi(doar marimea depinde).
Am folosot si eu o perioada de 6 luni, nu m-am ingrasat (am ramas tot la 49) si nici nu mi-a provocat dereglari doar ca ma simteam foarte uscata si am renuntat la ele ac***a in vedere ca le luam doar ca metoda de protectie nu ca tratament.
Daca au fost recomandate de medic le poti administra daca nu ar trebui sa discuti cu unul pentru recomandari
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana198 (acum 13 ani)

mersi pentru raspuns,problema este ca mi-au fost recomandate de 2 ginecologi dar pe oricine am intrebat pana acum mi-a spus ca s-a ingrasat ca sunt foarte tari si asta mi-au spus atat persoane care le-au luat cat si doctori sau farmacisti,am inceput sa le iau dar a treia zi le-am intrerupt din cauza ca aveam dureri abdominale si migrene.marimea microchistului mi-a spsu ca nu este mare deloc poate 1 mm sau nu stiu,problema ii ca nu as vrea sa apelez la anticonceptionale si daca apelez sa nu imi deregleze organismul sau sa ma ingrase.
multumesc mult,numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 13 ani)

Cred ca depinte f mult si de organism, fa ce crezi tu ca e mai bine pentru tine, dar fara tratament nu cred ca vei reusi sa scapi de microchist, ar fi bine sa incerci macar ceva naturist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Adriana, Diane 35 sunt f.tari si multor femei le-a dereglat organismul (ma numar printre ele). Daca ai un chist care nu este foarte mare, eu una nu prea inteleg de ce ti s-au prescris aceste anticonceptionale. Analize hormonale ai facut (TSH, T3, T4)? Numai asa poti sti daca Diane ''merg'' la tine si daca iti vor da corpul peste cap sau nu! Pun pariu ca nici un ginecolog nu ti-a prescris aceste analize (ar fi maaaare minune daca s-ar intampla asta!).
In concluzie, si eu ac***a nu unul ci chiar mai multe chisturi pe ovare, trebuie mers la medicul endocrinolog pentru prescrierea anticonceptionalelor care sunt ok pentru tine si care nu-ti vor zapaci ciclul sau care nu te vor ingrasa! Mergi cu incredere la endocrinologie, ovarele sunt si ele glande endocrine, sa stii, care secreta hormoni, si cel mai bine si mai bine e sa-ti prescrie anticonceptionale un medic endocrinolog. Asa vei lua exact pastilele care nu te vor ingrasa deloc si cu care nu vei avea probleme!
Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana198 (acum 13 ani)

multumesc,dupa cum bine ai zis nu mi-au fost recomandate nici o analiza hormonala si asa o sa si fac ,o sa merg la un endocrinolog pentru ca nu vreau sa am probleme de ingrasare sau cu metabolismul mai tarziu,totusi cu asa ceva nu te poti juca daca ii vorba de glande si hormoni.mersi mult inca o data si multa sanatate si tie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

Marialeea are dreptate trebuie sa mergi la medic endocrinolog,deoarece eu cand am fost la medic mi-au zis canu maipot sa-mi dea Diane 35 ca am peste 30 de ani si apar dereglari in organism acum depinde si ce varsta ai tu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana198 (acum 13 ani)

eu am 20 de ani si am o acnee destul de urata,de 3-4 ani am facut tot felul de tratamente pentru acnee unele si mai tari cu roacutane pe baza de izotretina si toate dadeau rezultate pe moment si putin dupa ce nu le mai luam,iar dupa foarte multi dermatologi la care am fost unul mi-a dat sa fac niste analize printre care si ecografie genitala.Am fost la un ginecolog si mi-a spus ca am niste microchisturi dar nu este nimic grav m-a asigurat ca pana si fete de 14 ani pot avea si mi-a dat diane 35,am consultat un al doilea ginecolog si mi-a spus si al doilea ca as avea un microchist la ovarul stang si mi-a prescris tot diane 35,primul ginecolog mi-a spus ca am si la ovarul drept si la cel stang microchisturi,al doilea a spus ca doar la stangul.Eu am vrut sa iau diane 35,am si luat dar le-am oprit a treia zi ca nu ma simteam bine plus ca auzisem doar lucruri negative despre ele.Acuma chiar nu mai stiu ce sa fac,acneea o mai am chiar daca nu atat de grav ca inainte,sunt perioade si perioade,dar cel mai mult vreau sa scap de microchisturile astea si nu vreau nici sa-mi dereglez organismul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Adriana, e bine ca ai oprit Diane daca nu te simteai bine. Si eu am avut de la ele niste migrene de imi venea sa ma urc pe pereti, care s-au agravat luna de luna, plus ca, dupa cateva luni, m-am umplut de par nedorit pe diverse suprafete ale corpului. Intr-adevar, mi-a disparut explozia de cosuri cu care m-am confruntat si eu, insa celelalte stari proaste erau asa de greu de suportat incat le-am oprit pana la urma. Ca sa nu mai vorbesc ca, timp de cateva luni, am avut si sangerari intre menstruatii, de nu mai puteam da jos tamponul de frica sa nu patesc pe strada sau la serviciu vreo ''pozna'' de-asta! Si apoi am mers la endocrinologie, la Spitalul Parhon, si mi-au dat cu totul alte pastile, mie mi-au zis, in urma analizelor, ca Diane au un continut prea mare de hormoni pentru mine si mi-au dat ceva mai slab, cu care am ''facut casa buna'' fara nici un fel de reactii adverse. Ah, si sa nu uit, de la ginecologie nu mi s-a spus ca as avea ovare cu structura micropolichistica, de-abia la endocrinologie am decoperit lucrul asta si eu habar n-am avut. De-aia, vezi tu, in materie de anticonceptionale nu m-am dus decat la endocrinolog, analize mi-am facut de doua ori pe an si echo de cateva ori si, odata disparute chisturile (si, evident, si acneea) am terminat cu pastilutele.
De-aia spun si repet, or fi buni ginecologii, nu zic ba, daca avem afectiuni ginecologice, gen scurgeri, rani pe col, probleme uterine, infectii cu diverse bacterii sau fungi, sarcina etc., dar in materie de ovare sau anticonceptionale... endocrinologia e locul unde trebuie sa mergem! Am constatat asta pe propria piele.
Iti doresc din nou sanatate multa si, fii fara grija, daca mergi la un medic bun, iti vei rezolva problema la sigur, fara efecte nedorite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana198 (acum 13 ani)

Multumesc pentru tot,asa voi face,voi merge la un endocrinolog si sper sa-mi dea un tratament bun si sa scap si de microchisturi si de acneea asta,fara alte efecte secundare.mersi inca o data chiar m-ai luminat acuma si multa sanatate si tie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 10 ani)

Sa nu iei !! Asculta-ma ce iti spun..2 ginecologi mi le-au prescris pentru ovare polichistice si am pus pe mine 10 kg in 3 luni. Acum am intrerupt tratamentul si numai eu stiu cat sport fac si cate diete tin sa imi revin la greutatea mea de dinainte. Mai bine mergi la un homeopat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ale (acum 9 ani)

Eu iau de 6 luni si am exact aceleași greutate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daria (acum 8 ani)

Eu am intrebat un medin edocrinolog contraindicatiile aticonceptionalelor, am pus accent pe ideea ca acestea ar putea ingrasa. Medicul mi-a spus ca anticonceptionalul iti poate da o senzatie de foame, dar acest fapt depinde de la organism la organism. Deci, anticonceptionalul NU INGRASA, totul porneste de la creier si modul de viata pe care il ai. Ideea este ca trebuie tu singura sa te controlezi si sa stii cand sa te opresti, sa-ti stabilesti un regim, ceva si sa nu sari calul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: