Despre anticonceptionale

Contraceptie
Intrebare postata de allessia cu 14 ani in urma

Dupa cit timp de la administrarea de anticonceptionale se face pauza ca am auzit ca dupa 6 luni trebuie sa le intrerup dar va intreb mai bine pe dvs ca sa fiu mai sigura.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

gaby (acum 14 ani)

da cam 2 -3 luni pe an pauza dar mai sanatos e sa nu iei deloc.daca citesti prospectele te sperii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Dar nici sanatos nu poate fi sa faci avort sau sa ai o droaie de copii pe care sa nu-i poti creste cum se cuvine din lipsa banilor! Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu orice barbat accepta sa foloseasca prezervativul ani si ani la rand, incontinuu! E mai sigur cu pastilele, desi poti avea supriza de a ramane insarcinata si cu ele, dar nu trebuie sa uiti sa le iei si sa cauti sa fumezi mai putin, daca esti fumatoare. Eu am luat pastile ani la rand si chiar mi-au ajutat: am avut ovarele cu structura micropolichistica si, luand anticopnceptionale, sunt ok acum, perfect normale ca structura.
In ceea ce priveste intrebarea ta, da, pauza se face o data pe an sau la un an si jumatate, atunci trebuie sa ai grija sa folosesti prezervativul si apoi reiei schema de luat a pastilelor. Si, din cand in cand, zau ca nu strica sa faci niste analize hormonale: TSH, T3, T4, Prolactina. Vei sti in mod cert atunci cum stai si daca nu e cumva cazul sa le schimbi.
Multa sanatate si un Paste Fericit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allessia (acum 14 ani)

Da aveti perfecta dreptate,va multumesc si va doresc la fel multa sanatate si Paste Fericit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 14 ani)

era un raspuns pt allessia nu pt tine si puteai sa raspunzi mai putin ironic cu treaba sanatoasa am zis daca citesti prospectele te sperii.mai exista si sterilet care are mai putine contraindicatii decat anticonceptionalele.Paste fericit si tie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Gaby, nu prea vad unde ai vazut tu ironie in raspunsul meu, pentru ca si eu, la randul meu, ma adresam alessiei si nu am avut nici o intentie de a te ironiza pe tine. Mi-am dat seama ca tu nu ai luat niciodata (sau extrem de rar) anticonceptionale, si poate din aceasta cauza te-au speriat. Si, daca e sa ne luam dupa ce scrie pe prospecte, daca citesti cu atentie ORICE prospect, vezi ca are atatea contraindicatii si efecte adverse, ca te sperii de nu mai iei nimic: de la banalul paracetamol si pana la antibiotice sau antiinflamatoare. Iar cu steriletul... am cumnata care a ramas gravida cu el de mai mare dragul si, desi nu isi permite deloc d.p.d.v. financiar inca un copil, e nevoita sa-l faca, pentru ca nu e deloc dispusa sa faca avort. Nu orice organism suporta steriletul, chiar daca nu ai simptomatologia specifica de respingere a dispozitivului si tot poti avea surprize neplacute! Poti avea ghinionul de a avea o sarcina deloc planificata din toate punctele de vedere, si asta chiar daca nu iei aspirine, antibiotice sau mai stiu eu ce medicamente care anuleaza efectul contraceptiv al steriletului. Eu una de exemplu nu il suport, desi am incercat. Stii, treaba asta e cam cu "dus si-ntors", in schimb la capitolul pastile exista o varietate atat de mare, cu un continut mai mare sau mai mic de hormoni, si e destul de greu ca, in urma unor analize, sa nu le "nimeresti" pe cele care ti se potrivesc. Acum depinde si de organismul fiecareia dintre noi, dar, in general, anticeonceptionalele orale sunt mai bine tolerate decat steriletul.
Un Paste fericit si multa sanatate va urez amandurora.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jigou mirela (acum 14 ani)

marialeea draga iau anticonceptionale de la 19 ani acum am 32 cu pauze de 2- 3 luni pe an, si vorbeam din propria experienta, adica mie mi-a daunat,ma refer la un tromb pe una din arterele de la picioare la care medicu mi-a recomandat total sa le opresc si mia recomandat sterilet, ceea ce nu am facut.Sigur nu la toate femeile are efecte adverse.CU prospectele ai dreptate asa e.Am auzit si eu ca poti sa ramai gravida cu sterilet in cazul in care atunci cand a fost montat ai avut o inflamatie care nu a fost tratata.sarcina usoara cumnatei tale si sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Gaby, imi pare nespus de rau ca ai probleme din cauza anticonceptionalelor! Si eu am 37 de ani si iau pastile in continuare, desi nu pentru efectul lor contraceptiv, cat pentru ovarele micropolichistice, care, dupa o vreme in care am oprit pastilele, au inceput iar sa ''faca pe nebunele''. Dar eu fac analize hormonale frecvent, la Institutul Parhon, si de acolo mi s-au recomandat anticonceptionalele, si nu de la medicul ginecolog. Eu una intotdeauna nu am fost de acord cu principiul conform caruia pastilele se prescriu de catre medicul ginecolog: stii, in principal, cand luam anticonceptionale, nu e deloc un lucru comun, asa, ca si cum am lua antibiotice pentru cine stie ce inflamatie sau afectiune ginecologica! Dupa mine pastilele trebuie prescrise NUMAI DE CATRE ENDOCRINOLOGI, caci daca stam sa ne gandim aici e vorba de hormoni, trebuie facute analize, caci nu putem glumi cu astfel de lucruri. Din pacate, pe la noi prin ''dulcea noastra Romanica, tara tuturor posibilitatilor'', problema e tratata extrem de simplu, ba inca unele femeie cumpara anticonceptionale ''dupa ureche'' de la farmacie sau dupa ce au auzit ca ''ar fi bune''!!! E grav, dar sunt sigura ca nu e cazul tau, insa se intampla mereu sa auzim de tot soiul de probleme aparute din pricina pastilelor. Si, acum pe bune, de cate ori ai auzit tu ca ginecologii sa recomande sa se faca THS-ul, T3 si T4 inainte de luarea pilulelor? Eu una nu am auzit la nici o cunostinta pe care am intrebat-o ce ia si in urma caror analize le ia. Deci problema e f.complexa din pacate, si regret mult ca ai asemenea probleme.
Multa sanatate iti doresc si ai grija de tine. Sarbatori fericite si luminate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jigou mirela (acum 14 ani)

marialeea, mersi pt. gandurile bune.DA le-am luat la recomandarea medicului ginecolog dupa consultatii si analize ginecologice,nicidecum hormonale,nici macar nu mi-a recomandat .cred ca esti printre foarte putinele femei care le iei in urma analizelor hormonale si mi se pare corect.Sanatate multa si tie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Alessia, Gaby, am gasit pe net ceva referitor la problema anticonceptionalelor. Mai ramane sa ne documentam cum sta problema, dar produsul pare OK. Eu una, cand ma voi mai duce la Parhon, voi intreba ce si cum. Oricum, produsul nu pare a fi unul hormonal.

"PHARMATEX-supozitoare
PHARMATEX-ul are atat proprietati spermicide cat si antiseptice:
- spermicid - distruge spermatozoizii. Are eficienta similara steriletului.
- antiseptic - asupra unor agenti infectiosi responsabili de bolile transmisibile sexual (BTS): trichomonas vaginalis, gonoccoci, chlamydiae, virus herpes tip II, HIV, streptoccocus aureus.
Mare atentie insa! Acest spermicid este distrus de sapun chiar si in urme fine. Imediat dupa actul sexual este posibila o toaleta EXTERNA cu apa fara sapun.
PHARMATEX-ul nu are contraindicatii."

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allessia (acum 14 ani)

Da chiar as fi interesata sa iau aceste supozitoare Pharmatex pt ca am citit ceea ce ai scris despre ele si mi se par ca ar fi ok mai ales ca produsul nu e unul hormonal cu acazia asta as scapa de a mai lua anticonceptionale care-mi dauneaza f mult,sa speram ca produsul e ok si mai ales ca ne scapa de sarcinile nedorite,sper sa-l gasesc si aici in Italia.Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jigou mirela (acum 14 ani)

eu l-am folosit acum vreo 2 ani in perioadele de pauza a anticonceptionalelor,e ca un ovul se introduce in vagin si se asteapta vreo 10 -15 minute inainte de.............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

vreau si eu un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jigou mirela (acum 14 ani)

la ce intrebare vrei un raspuns andreea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

Fetelor nu va speriati ca medici din romania vor doar bani eu am nascut in spania si doctoru mi-a recomandat anticoceptionale dar fac pauza o data la 2 anii si ma simt foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

Fetelor nu va speriati ca medici din romania vor doar bani eu am nascut in spania si doctoru mi-a recomandat anticoceptionale dar fac pauza o data la 2 anii si ma simt foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

Fetelor nu va speriati ca medici din romania vor doar bani eu am nascut in spania si doctoru mi-a recomandat anticoceptionale dar fac pauza o data la 2 anii si ma simt foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: