Ciclu peste anticonceptionale

Contraceptie
Intrebare postata de mimi. cu 14 ani in urma

Iau anticoncetionale yasmin si in luna iulie am urmat 6 zile tratament cu carbamazepina si 10 zile cu cexyl(antibiotic)l..precizez ca ultima pastila din blister trebuia sa o iau miercur(5august)i dar ciclu mi-a venit insa duminica(2aaugust) mai devreme deci .in general imi venea cicluu normal miercuri terminam blisterul si sambata imi venea...sunt ff speriata pt ca ciclul dupa ce mi-a venit peste anticonceptionale, a avut si o culoare fooarte inchisa(negru).vreau sa stiu daca tratamentul carel-am urmat poate micsora eficienta anticonceptionalelor si dak tot ce s-a intamplat a fost normal ..dupa ce mi-a venit la 6 zile am avut si contact sexual si imi e teama ca nu cumva sa fii ramas insarcinata..am luat in continuare anticonceptionale..dar au cam inceput sa ma doar putin sanii si sunt mai tari.miercuri termin iar blisterul.si apoi tre sa astept

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

camis (acum 14 ani)

Da, antibioticele reduc (sau chiar anuleaza!) efectul anticonceptionalelor - normal ar fi trebuit sa scrie pe prospect sau sa te avertizeze medicul. Cand ieie antibiotice, adesea iti vine ciclul mai repede si in plus poti ramane insarcinata. Partea mai rea e ca daca ramai insarcinata peste tratament cu antibiotice si contraceptive, sansele sa ai o sarcina normala, sanatoasa scad foarte mult... Deci sunt mari riscuri pt copilul conceput astfel.
De aceea, te-as sfatui sa nu astepti mai mult de 10-12 zile de la contactul sexual cu pricina, ia-ti un test de sarcina de la farmacie. Chiar si daca iese negativ, repeta-l peste cateva zile, sa te asiguri.

Nu spun acestea ca sa te sperii, ci pentru ca o asemenea treaba, cu cat o lamuresti mai tarziu, cu atat risti sa suferi mai mult...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bianca (acum 10 ani)

..buna ! am si eu o intrebare! ..iau yasmin de 2 ani ...dar am facut pauza acum 3 luni ..si acum mi-a venit ciclu peste anticonceptionale...mai am vreo 5 pastilute... dar am luat antibiotic augumentin 2 saptamani !...si ciclu am avut acum o saptamana jumate...si ma dor sanii ...ce e de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 8 ani)

Buna!! Am o întrebare.. Iau anticoncepțional de mai bine de 1 an .. Nu am avut probleme.. Saptamana trecută am luat antibiotice pt P prob de infecție dentară.. In același timp am luat pilulele.. Ieri am intrerupt Antibioticele .. Azi mia venit ciclu.. E problema?? Continui sa iau pilulele?? Ajutați-mă va rog... Mulțumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: