Anticonceptionale raspuns medic

Contraceptie Hemofilia b
Intrebare postata de b_girl cu 12 ani in urma

Buna seara! iau anticonceptionale Yaz,asta fiind a 2-a luna,insa nu stiu cand si dak ar trebui sa iau si masuri suplimentare de protectie.cu aceste anticonceptionale sunt mereu protejata,dak l iau cu strictete mereu la aceeasi ora si nu uit niciuna?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Iuli (acum 12 ani)

In principiu da. Stii ca sunt mai multe produse care anuleaza efectul anticonceptionalelor, banuiesc (antibiotice, grapefruit, sunatoare etc). Si mai stii ca ac nu functioneaza 100% si ca nu ar fi rau sa folosesti o a doua metoda, mai ales ca prezervativul este singurul care te protejeaza de BTS. Daca ai de gand sa faci sex neprotejat, mergeti intai amandoi si faceti toate analizele BTS inainte. Abia apoi dati jos prezervativul, desi eu nu recomand sa o faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

b_girl (acum 12 ani)

Multumesc! totusi mai am o nelamurire,daca menstruatia apare la a 2-a sau a 3-a pastila de placebo,ar trebui s renunt la ele si sa incep sa l iau p cele roz?ca sa fie prima pastila roz in prima zi d menstruatie.....sau termin cu cele albe?dar dak iau pe astea albe si incep noul blister cand ar trebui,mai sunt protejata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Asta ar cam trebui sa intrebi medicul endocrinolog care ti le-a prescris. Nu stiu sa iti spun. Eu am luat numai in scop terapeutic (cosuri, chist), niciodata in scop anticonceptional (nu avem incredere ca ne protejeaza cu adevarat asa ca am folosit si a doua metoda de protectie).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madame (acum 12 ani)

salut,trebuie sa continuii sa le iei pana la terminarea tabletei,toate in ordinea in care ti-a spus medicul sau cum scrie pe prospect,intai albele,apoi roz.ai ft la vreun control ginecolog,sau ti le-a recomandat o prietena,pastilele pe care le iei acum?daca mergeai la un planing sau un medic ginecolog iti explica ce efecte secundare poti avea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

b_girl (acum 12 ani)

medicul ginecolog mi le-a prescris.stiu cam tot despre ele,ca mi s-a explicat dar asta n-am intrebat.mi s-a spus sa l iau pe toate dar am tot citit pe forum.uri ca prima pastila roz trebuie luata din prima zi cand apare mensruatia ca sa fie protejata si in in primele 7 zile,ce nu inteleg e faptul ca mentruatia apare la a 2-a sau a 3-a zi de pastila alba,asa e normal.in cazul asta ce fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Scuze, tu esti fata care nu poate avea copii din cauza unei afectiuni si care a avut deja un avort? De ce te chinui cu anticonceptionale care iti pot face asa mult rau si nu iti legi trompele sau nu iti pui sterilet?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

b_girl (acum 12 ani)

copii as putea avea,dar trebuie numaidecat sa fie fete....inca nu mi-am facut un control amanuntit,conditia e sa fiu maritata pt k depinde mult si d barbat.am un fratior cu distrofie musculara progresiva "duchenne"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Daca trebuie sa fie fete, inseamna ca nu poti avea, atata timp cat nu poti alege sexul si atata timp cat sexul copilului poate fi detectat abia atunci cand avortul nu mai este posibil. Am o cunostinta cu hemofilie (poate asta ai si tu, nu stiu) care nu poate avea copii din acest motiv. Fete ar fi putut avea, dar cum nu exista cale de a sti...Copiii sunt exclusi. In plus, cine vrea sa transmita copilului o boala genetica incurabila?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

b_girl (acum 12 ani)

e o boala ereditara, insa am si mici sanse sa nu fiu si eu purtatoare.am inteles k depinde mult si d partener,d grupa sanguina.totul s va rezolva cand vom putea face analizele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei MAndrei este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

E normal ca menstra sa vina la 2-3 zile dupa terminarea pastilelor active hormonal (adica cele 24 pentru Yaz). Cele 4 pastile placebo sunt puse pentru usurarea administrarii; cu alte cuvinte nu mai e nevoie de pauza (ca in cazul contraceptivelor cu 21 de cp) si incepeti pur si simplu o noua folie cand ati terminat cele 28 de comprimate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Contraceptie.

Utilizator11606625019 (acum 2 ani)

Buna ziua , am tot auzit de detoxul cu semințe de in , început de astăzi dimineața sa îl fac și eu , și totodată am și citit că dacă ai un tratament medicamentos își pierd efectul pastilele , știți cumva daca și la anticoncepționale este valabilă treabă asta adică o să își mai facă efectul pastilele daca fac in continuare , specific că iau anticoncepționalele Yasmin .
Mulțumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: