Am uitat sa iau pastila raspuns medic

Contraceptie
Intrebare postata de xtina09 cu 12 ani in urma

Nu am uitat niciodata sa iau pastila in 6 luni dar mi s-a intamplat ieri. Trebuia sa o iau la ora 22 si am uitat iar pe la ora 1 noaptea am avut contact sexual neprotejat (a ejaculat in mine). Mi-am dat seama abia a doua zi pe la ora 15 (adica dupa vreo 18 ore) si am luat-o atunci. Acum ce sa fac? Incep imediat urmatorul blister, fara pauza (asa scrie in prospectul Yasmin)? si mai fac teste ca sa vad daca am ramas? Am uitat sa mentionez ca dupa contact am facut dus acolo jos. Care ar fi sansele sa fi ramas insarcinata? Imi cer scuze daca s-a mai raspuns la intrebarea asta dar nu am gasit inca si sunt cam panicata. Am facut deja un test..e negativ..dar ma gandesc ca e prea devreme. A si inca ceva, mai are rost sa iau pastila de a 2-a zi? Sau se poate lua daca iau AC? Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

cristina09 (acum 12 ani)

ce sa iti fac maica,daca umbli aiurea ,asa iti trebuie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xtina09 (acum 12 ani)

Nu stiu de ce va grabiti sa judecati. Eu si iubitul meu suntem impreuna de 4 ani si este primul si singurul meu partener sexual. Pur si simplu nu mi-a sunat alarma si din aceasta cauza am uitat de pastila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Nu ati precizat cel mai important lucru: ziua ciclului menstrual, sau macar saptamana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xtina09 (acum 12 ani)

ultima data mi-a venit pe 5 august sunt in saptamana 3

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Atunci riscul nu este atat de mare. Daca ati luat comprimatul uitat, continuati cu inca un blister. Veti avea menstruatie luna viitoare. Totusi la 3 saptamani de la contact efectuari un test de sarcina pt siguranta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xtina09 (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Am uitat, ganditi-va daca luati sau nu pastila de a doua zi. Personal as lua-o dar poate avea si efecte neplacute si este saptamana 3. Este alegerea dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xtina09 (acum 12 ani)

Ce legatura are saptamana 3 cu efectele neplacute? si cam care ar fi acestea? am auzit ca Escapelle are mai putine efecte neplacute ca Postinor ma gandeam sa ma duc maine dimineata la prima ora sa iau Escapelle dar nu stiam daca este sau nu cazul. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Saptamana nu are legatura cu efectele. Eu am luat Escapelle si in afara de o usoara durere/tensiune a sanilor nu am avut alta manifestare. Fiecare femeie reactioneaza diferit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

any_91 (acum 12 ani)

sa sti k e foarte bine dak ti-ai facut dus si dak acest dus a fost si mai fierbinte cu atat mai bine.in timp ce ti-ai facut dus ai simtit k iti curge ceva? dk ai simtit inseamna k tia curs "tot ce trebuie" adik nu ai cum sa ramai insarcinata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Din pacate dusul nu tine locul unui anticonceptional. Intradevar riscul unei sarcini nu este foarte mare din ce s-a scris mai sus, dar acesta poate exista, iar dusul cu apa fierbinte nu elimina acest risc. Testele de sarcina desi sunt recomandate inca de a doua zi, au precizie mai mare dupa aproximativ o saptamana. Trebuiesc urmate instructiunile din prospect in legatura cu pastila omisa, iar daca nu pot fi urmate intocmai, luati in considerare pastila de a doua zi...

Va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Contraceptie.

xtina09 (acum 12 ani)

Va multumesc mult pentru raspuns. Va urez o si buna si dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 12 ani)

Ai grija totusi cu pastila de a doua zi ca aceasta nu se ia decat f rar, maxim de 2-3 ori pe an. Sanatate si sa fie cum iti doresti! desi... si sa aduci pe lume un copil este extraordinar... iti schimba viata... mai ales daca ai un partener stabil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 11 ani)

daca iau anticonceptionale si am uitat o zi, pot sa iau pastila de a doua zi? pastila de a doua zi interactioneaza cu anticonceptionale? pot aparea efecte negative din aceasta cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamaria (acum 11 ani)

am uitat sa iau pastiluta ieri am luato azi dimineata si am luat doua cu pastila de azi sunt putin in panicata nam avut relati sexuale vreau doar sa stiu daca sunt la ris MULTUMESC anticipat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

am uitat o pastila in a 2 saptamana si seara am avut contact sexual neprotejat,vreau sa stiu dak am ramas insarcinata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larylarisa (acum 10 ani)

Vreau sa raman insarcinata.si as vrea sa stiu daca iau cateva anticonceptionale si le intrerup pot ramane sau nu? Este vreun pericol pt copil?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 10 ani)

iau anticonceptionale de ceva vreme,si luna aceasta am uitat sa iau prima pastila dupa pauza de 7 zile si am luat-o a doua zi dimineata.Va rog raspunde-ti exista riscul sa raman insarcinata chiar daca el nu a ejaculat in mine?,iar acum se va schimba data la care trebuia sa-mi vina ciclul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: