Medicamente pentru colon iritabil

Constipatie Diaree
Intrebare postata de aurel48117908 cu 13 ani in urma

La o diaree continua si simtomele colonului iritabil, ajuta medicamentul COLONIX ?
Daca nu, ce-mi recomandati?
Ma derajeaza borburaserile care eu le consider ca vin de la stomac dupa ce mananc, ca atunci cand ti-e foame de-ti "chioraie matele."...
Deasemenea am senzatii temporare de a merge la WC desi am numai 1-2 scaune pe zi
cam lichide...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

danyelin (acum 13 ani)

Buna Aurel.Si eu m-am confruntat cu aceasta problema si mi-am facut o colonoscopie.Rezultatul a fost ok dar am primit totusi tratament pt colon iritabil.Nu sunt specialista dar ti-as recomanda sa-ti faci un consult de specialitate.Colonix este un fel de praf care se foloseste pt detoxifierea organismului.Nu ca n-ar trebui incercat dar nu este sigur ca-ti si rezolva problema ta.Este important sa urmaresti ce mananci si ce-ti provoaca deareea si ar fi indicat sa te alimentezi mai mult pe baza de fibre .Mergi totusi la un medic nu sta asa.O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

Buna ziua
Pot sa va ajut. Pentru informatii, scrieti-mi, va rog, pe e-mail [email protected].
Va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurel48117908 (acum 13 ani)

MULTUMESC LUI MARIA, PENTRU OFERTA DE A MA AJUTA...
DIAGNOSTICUL DE COLON IRITABIL L-AM PUS SINGUR DUPA DIV. CONSULTARI CU "SFATUL MEDICULUI"
Nu ma deranjeaza decat:
-borboraseli f.f zgomotoase dupa mancare...nu todeauna,dar as vrea sa le opresc pe loc pentru o perioada...
-senzatii de a merge la WC, ma straduiesc si reusesc sa am un scaun dimineata pe zi.
Nu tin nici-un regim...ca nu ma doare nimic si nu am scaun cu sange decat am gaze zgomotoase....O zi buna lui Aishaa si Mariei,Aurel 48117908

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rares (acum 13 ani)

poti face si un examen coproparazitologic daca pana acum nu tai confruntat cu astfel de probleme,posibil sa fie paraziti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

as vrea sa stiu daca durerile pe care eu le am in partea dreapta jos a abdomenului pot fi de la un colon iritabil sau de la aderente in urma operatiei de apendicita efectuata in urma cu multi ani. as dori un raspuns, va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niculina s (acum 13 ani)

Cu tratament naturist m-am facut eu bine, desi am incercat tot felu de antibiotice, chiar si ulei de oregano, si miere scumpa dar degeaba. Am luat de la cluj-napoca un tratament care contine colostrum mastic gum si brocoli sprouts cu sulforaphane de 2000 de micrograme si dupa vre-o 2-3 eram mult mai bine. Se ia din fiecare cate una pe zi dar trebuie respectate orele la care le iei si tratamentul este de lunga durata. Din cate stiu eu sistemul imunitar este aproape in totalitate in aparatul digestiv si daca acesta este bolnav ne putem inbolnavi de multe boli, deci trebuie purtata mare grija de intestine si de stomac ca practic acolo e sistemul imunitar, cred eu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorel T (acum un an)

Buna ziua. Cine v-a recomandat acest tratament? Am intereseaza si pe mine, am colon iritabil de multa vreme si exista intotdeauna o inflamatie acolo in zona pe care nu o pot regla. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sima emilia (acum 13 ani)

in legatura cu colonul iritabil am mers la medic acum 3ani si mia recomandat debridat espumisan ptr balonari si motilium acum mia revenit din nou si iau debridat de 2 luni si nici un rezultat am iesiri dupa fiecare masa ff moi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 13 ani)

buna,ai facut un examen coproparazitologic sa nu ai eventual vreun parazit care sa te chinuie si parazitii dau diaree.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 13 ani)

La mine a avut efect DUSPATALIN dar tratamentul trebuie urmat cam 4-6 luni zi de zi pentru a simti o ameliorare. Se ia o pastila dim si una seara -deci una la 12 ore. Oricum trebuie vorbit cu medicul de familie. La mine lucrurile o luasera razna de tot si totusi am reusit sa-mi revin.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 12 ani)

ce alt medicament as putea folosi pentru colon iritat in afara de COLONIX? Mersi mult>>

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 11 ani)

Si eu am fost diagnosticata cu Sindrom de colon iritabil,eu spre deosebire de voi,merg foarte des afara,cat de cat normal,mai moale dar merg de 4-5 ori pe zi! Nu stiu ce tratament sa mai iau sa m-am saturat ca le-am incercat pe toate! Am avut si eu acele zgomote in burta,dar vad ca nu le mai am asa des! Dupa fiecare masa trebuie sa merg la wc ,e ingrozitor! Colonoscopia?! imi este teama sa merg s-o fac,ca am inteles ca e periculoasa mai ales la o varsta de 21 de ani....sincer,nu mai stiu ce sa fac.....ziua nu mananc nimic de teama ca trebuie sa merg cu maxi-taxi pana la facultate si sa nu am problema,abia seara mananc ceva! Daca stiti ceva,va rog spuneti-mi si mie! Multumesc frumos !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

In cazul in care ai gasit o solutie, un tratament, impartaseste-l cu noi te rog din suflet. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bagy (acum 10 ani)

cine a fost diagnosticat cu colon iritabil , ce i s-a recomandat sa manance? Asta in care are diaree.Caci in cazul constipatiei este alta dieta.Care sunt alimentele care contin cele mai multe fibre? Este voie sa se manance mancare gatita?Desigur fara ulei.De ex. ciorba de zarzavat acrita cu corcoduse.Sa inteleg ca lactatele sunt interzise.
Va multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11567487379 (acum 4 ani)

Salutare!
Caută pe internet dieta LOW FODMAP
Asta mi-a fost recomandat de doctorul din Anglia și după 3 zile o săptămână vei avea și rezultate, cel mai bine e sa apelezi la un doctor dietetician care îți poate recomanda și o combinație cu probiotice in a doua etapă. Oricum trebuie să eviți ceapa și usturoiul de orice fel că irita colonul. Mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin (acum 10 ani)

Si eu am fost diagnosticat cu Sindrom de colon iritabil am facut toate analizele de doua ori o data la spitalul judetean din Craiova si odata la o clinica particulara tot din Craiova am luat tratamente peste tratamente DUSPATALIN NORMIX IBUTIN SMECTA dar am inteles totul dragilor este pe sistem nervos incercati sa luati STRESLIN GL impreuna cu un probiotic si o sa vedeti ca o sa va fie bine multa sanatate si succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eliza (acum 10 ani)

buna!sotul meu a avut o problema de spate,am fost cu el la urgente si i-a prescris o reteta cu antibiotic.vreau sa va spun ca doua luni a avut diaree,a luat tot felul de medicamente in potriva diareei,intr-un final a scapat de problema asta.dar dupa aceasta a inceput sa aiba probleme cu balonare si zgomote.intradevar este foarte jenant.nu vrea sa mearga la medic.imi puteti spune ce medicamente pot sa ii dau?MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fizz (acum 10 ani)

Incercati Argila Algo ,o folosesc de 1 an ssi ma simt mult mai bine ,cu toate ca am fost la cei mai tari doctori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasyle (acum 8 ani)

buna va rog frumos sa ami spuneti ce sa fac am o prb de sanatate ,este vorba de colon iritabil,ma deranjez la burta din orce ,nu stiu ce medicamente pentru diaree ,am 2 scaune pe zi ,unul dimineata si unul seara , dupa cum va spun amandoua ies cu diaree,.astp ras dmv va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11578312047 (acum 4 ani)

Spasme provocate de colon si bila no-spa este bun?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2