Constipatie ...

Constipatie
Intrebare postata de rdeeea cu 13 ani in urma

Buna seara! am 17 ani si sufar de constipatie,sunt si obeza.aproximativ cu 3 ani in urma am avut prima criza...mi a luat cam 2 sau 3 ore sa reusesc sa ies afara.am fost la medic am luat duphalac si in scurt timp a revenit totul la normal,totusi am mai avut perioade in care revenea,dar nu mai era la fel de grav ca prima oara.de cateva luni a inceput din nou si mi se pare ca ar fi cam grav,deoarece vine si sange. am luat din nou duphalac,dar a mers bine doar 2 saptamani,apoi am incercat : ceai de socata,ducolax,un supliment de fier(ferogradumet),ceai de cusin si....nici unul nu functioneaza.folosesc si supozitoare cu glicerina si hemorzon.dieta alimentara : mananc mere,pere,portocale, salata de salata,salata de varza,ciorba... miere si apa pe stomacul gol,un pahar de apa inaintea fiecarei mese... nu stiu ce sa fac sa scap de aceasta problema. nici macar nu stiu care este cauza... am citit cateva articole despre acesta problema si m au cam speriat.... multumesc pentru ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

Ac***a in vedere problemele tale de sanatate, cred ca ar fi bine sa consulti un medic gastroenterolog, pt determinarea cauzei acestei probleme, precum si un medic nutritionist care sa iti ofere o dieta care sa te ajute atat in problema constipatiei cat si in cea a greutatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Nu stiu daca ai citit cu atentie prospectul, dar... ferogradumetul constipa ca naiba! Nu mai lua! Incearca de la fierul de la Eurovita, aceste pastile contin si vitamine, pe langa fierul de rigoare. Citeste atent prospectul Ferogradumetului, scrie ca e contraindicat la persoanele cu probleme de constipatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psh Ioana Panculescu (acum 13 ani)

analize ti-aiu facut?Ai aflat cauza obezitatii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Avera (acum 12 ani)

Buna! Si eu am avut probleme cu constipatia, insa nu le acordam atentia necesara, pana in momentul in care am inceput sa am scaun cu sange, iar asta m-a ingrijorat. Am mers la un medic homeopat pentru aceasta problema si am facut tratament circa doua luni de zile. La mine s-a rezolvat, nu stiu daca era din cauza pastilelor homeopatice sau dietei. Acum, cand mai am probleme, inmoi 2 lingurite de seminte de in in putina apa si le beau a doua zi dimineata, imediat dupa trezire, pe stomacul gol. Incearca si tu, poate functioneaza. Nu se stie niciodata. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ginaa (acum 12 ani)

Pentru boli gastro- intestinale: colite , .. eu am mancat o masa pe zi fulgi de ovaz . 3 linguri de fulgi fierti intr- o cana de apa sau lapte, apoi a doua masa legume, fructe, totul fiert sau copt , fara prajeli, acrituri, sarat, fara cafea. Va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ginaa (acum 12 ani)

Si fara cruditati pentru constipatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: