Colon Iritabil

Constipatie
Intrebare postata de unromantrsit cu 11 ani in urma

Buna seara in urma cu vreo 5 ani in urma am fost diagnosticat cu colon iritabil, aveam durere in partea drepata si durerea persista ca o apendicita, nu a fost si de at colonul iritabil a luat amploare cu reprize de diaree constipatii nu am avut, ca si in cazul de fata dupa ce am mancat de post, eram mereu balonat, trecerea brusca la masa de Paste si cu bauturi acidulate au pus capac, si de obicei nu beu acidulat ceauri, apa plata etc, nu mananc gras si mananc si fibre, ma gandesc ca aceasta durere persistenta de 2 zile in partea dreapta cu anumite crape asupra stocalului si in partea dreapta, nu stiu ce sa mai fac, daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator, atat imi doresc sa nu fie apendicita! o seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

ileana (acum 11 ani)

in cazul colonului iritabil crizele se declanseaza de la stres sau mancare nepotrivita. nu exista un regim standard care poate fi adoptat, fiecare persoana tb sa urmareasca ce-i face bine si ce nu.

mie dr mi-a recomandat ca in astfel de momente sa iau spasmomen. sa fac baie calda (probabil pe ideea de relaxare) sau sa pun ceva cald pe zona dureroasa.

pt cealalta problema, antidiareicele ar tb insotite si de un probiotic pt a reface flora (momentan eu asta incerc sa fac pt ca m-am saturat sa tot iau imodium)

eu am apendicele scos, deci nu am dileme de la ce este durerea. ar fi bine sa consultati un medic care sa elimine sau sa confirme apendicita, dupa caz .
sanatate si nu disperati :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

unromantrsit (acum 11 ani)

multumesc mult pentru sfat, problema ca 5 ani am tot fost la medic ca nu prima data cand patesc si tot asa pt a elimina aceasta suspiciune de apendicita, am sa ma duc si acum daca nu imi trece intr-o saptamana na stii cum e...ulciorul nu merge de multe ori la apa! Apropo ce probiotice iei? daca imi poti spune, mersi anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: