Constipatie

Intrebare postata de doinush cu 14 ani in urma

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, sufar de constipatii si nu-mi mai ajuta nimic orice as minca.Poate fi din cauza ca maninc putin ca asa maninc eu.
Sufar de constipatii de mica dar in ultima vreme sa agravat.Mm si hipotiroidie si amenoree poate e legata de asta dar orice as minca tot am constipatii si fara pastile nu merge. Maninc fructe legume, carne mai putin ca nici nu o iubesc, dar lactate multe, brinza sp***a. Mama imi zice ca nu maninc bine ca prea putin ca nu maninc mai consistent, ca nu consum prajeli dar eu consider ca asa e sanatos. Mentionez ca am 1 62 cm si 45 kg,23 ani. Parintii ma cearta pentru modul meu de a minca dar eu maninc din toate cite putin.dar fara prajeli doar foarte rar.
Poate e ceva gresit in alimentatie cu toate ca consum vegetale si fibre, carne nu prea, dar maninc multe lacate, chefir si brinz sp***a, oua fierte, fructe legume .Parintii zic ca alimentatia mea e deficitara ca tre sa consum atitea fructe ci si o bucata de carne mai grasa unt si ulei.Ca tre sa maninc mai mult cantitativ si ciorbe nu prea maninc ca obisnuiesc sa maninc inainte de masa fructe si ciorba deja nu are loc/ Poate eu gresesc cu ceva cu toate ca consider ca tre de toate cite putin dar pun accent pe ce e natural.Ajutati-ma va rog ca nu stiu ce sa mai fac si ca sa nu mai cert cu parintii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

me (acum 14 ani)

faza cu grasimile e adevarata :)
si ciorbele...ciorba e esentiala :| degeaba fructe si pastile..:-j
organismul se va obisnui la un moment dat cu medicamentul si nu va mai reactiona..consuma ciorbe mlte lichide si fructe ...si evita sa stai mult pe scaun ...nu ajuta ,,,din contra ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doinush (acum 14 ani)

intradevar sa consum poate mai putine fructe ,si sa includ in loc ciorba, dar piinea ca si ea am auzit ca constipa eu o maninc dimineata poate sa trec pe cereale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roji! (acum 14 ani)

Incerca 1 lingurita de seminte de in pusa in 100 ml de apa de dimineata pana seara cam 12 ore sa aibe, si se face in jur de 2 linguri de seminte cu tot cu mucilagiu care se formeaza, seara inainte de culcare il bei cu apa, si 15 mg de Duphalac sirop. Dupa o saptamana sau doua saptamani depinde si cat de grava este constipatia incepi sa iei din doua in doua zile si tot asa pana intestinul se obisnuieste, apropo bea doi litri de apa sau macar 1 si jumatate si un pic de miscare . Rezultatul este foarte foarte bun.MULTA SANATATE ITI DORESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 14 ani)

ia omega 3 si multifibre sunama nr 0746215722 iti pot da produsele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Consuma cereale integrale sau paine din faina integrala care este foarte indicata pentru constipatie. Pentru o digestie sanatoasa trebuie sa consumi proteine pe care le gasesti in; oua, peste sau produse din soia. Incearca sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi si nu ai voie sucuri acidulate. Poti incerca ceaiul verde antiadipos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Ai nevoie de o dieta bogata in fibre, incerca musli, tarate de ovaz, paine integrala, fructe si legume.
Daca ai timp fa miscare
Se recomanda un pahar de apa rece dimineata pe stomacul gol, iar inainte de masa de pranz o lingurita ulei de masline. Cura cu fructe uscate are efect laxativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doinush (acum 14 ani)

dar am incercat totul si apa rexce pe stomacul gol si nimic sau poate am rnuntat repede dar efect nu a fost , mai mentionez o problema de care sufar, nu stiu ce poate fi am pielea palmelor galbena si zona din jurul gurii galbena, probele la ficat au iesit bine, nu stiu ce poate fi poate e altceva sau poate e de la constipatii, oare sunt legate acestea 2?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIMI (acum 14 ani)

Cred ca am incercat tot si drgeaba.... Am 50 de ani si ma chinui de cel putin 2 ani.Acum am ...o intarzierede 3 zile si simt ca explodez Daca poate cineva sa ma alute cu un sfat mi-ar fi de mare folos . Astept orice ideie care m-ar putea ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 14 ani)

Mimi
ce ai incercat ce sfat vrei pt ce?
Da mai multe detalii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIMI-TIMISOARA. (acum 14 ani)

Ma refer desigur la CONSTIPATIE o problema f. mare pt, mine.M-am lasat de fumat de 2 luni si poate din cauza medicamentelor (ZYBAN)pe care le-am luat ca sa depasesc momentul.Am avut probleme si inainte dar parca acum este mai rau.Am incercat cu tarate cu tarate indiene,cu ACTIVIA ,mar dimineata pe stomacul gol,ceai antiadipos etc.Daca mai stiti si voi alte retete astept cu nerabdare.
Iti multumesc SIMONA pt.atentie si te astept in continuare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mellahear (acum 14 ani)

Constipatia e o afectiune ffff grava ...si imi pare rau ca trebuie sa -ti spun dar cred ca ai un organism intoxicat ,,bine,,.trebuia sa rezolvi problema asta inca de la inceput ,acum s-a cronicizat si e mult mai greu .Trebuie sa ai rabdare si sa perseverezi .Rezultatele nu vor veni imediat .Sfatul meu e sa incerci un tratament naturist ,consumul de lichide e foarte important ....si miscare in fiecare zi .Un pahar de apa cu o lingurita de miere de albine dimineata pe stomacul gol e extraordinara si are si actiune energizanta (deci poate inlocui cafeluta de dimineata ).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 14 ani)

MIMI cred ca este important si modul in care mananci nu doar ce mananci. Eu sunt o fericita nu am avut niciodata aceste probleme dar pot sa spun ca am 3 mese pe zi plus gustari.
- dimineata mananc de obicei lactate, mai mult branza, cascaval , branza topita, f rar mezel, unt cu miere
- la pranz depinde o supa sau depinde ce au firmele de catering in meniu(piure,pui,uneori cartofi prajiti, nu intotdeauna mancare sanatoasa:D)
- cina, supa sau mancare gatita si de cele mai mute ori un pahar cu lapte dupa
- gustare: fructele nu lipsesc niciodata 2-3 portocale 1 mar si ceva de rotait(nu am probleme cu greutatea)
Cel putin un litru de apa, nu ma grabesc niciodata in timpul mesei
Incearca si vezi cum te simti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIMI (acum 14 ani)

Da ! aveti dreptate,trebuie sa avem un mod de viata cat mai ordonat dar nu intodeauna si reusim.Ieri am cumparat de la farmacie un nou produs care reface flora intestinala si se numeste ENTEROLACTIS si am luat 'doza de soc'
Se pare ca am avut succes.... deocamdata.Dar sant comvinsa ca nu ma va ajuta mult timp .Va trebui sa gasesc alceva intretimp
Va multumesc pt. sfaturi.Voi merge mai mult pe fibre gen morcovi,telina fructe,cereale,etc. Sa auzim de bine....pa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Xty08dec08 (acum 14 ani)

Eu ma balonez rau dak mananc fructe, legume sau lapte...:( si ma doare rau burta...Am arsuri pe gat dak mananc dulce,prajit,sucuri,etc...(am esofagita de reflux gr B)....iar de 3 sapt am o durere intensa in partea stanga sub coaste...ce poate fi?! nu cedeaza dak mananc!!!!Deci cu ce ar trebui sa ma hranesc?! cu aer?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marga (acum 14 ani)

si eu ma confrut cu aceeasi boala dar consum kefir,tarate de griu,si prune uscate (puneti 10 pr.intr-un vas cu apa seara si le consumati dimineata pe stomacul gol)cereale de ovaz si ceaiuri 2l pe zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 14 ani)

de ceaiul verde chinezesc a-ti auzit? de detoxifiante ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tibi (acum 14 ani)

Am si eu o problema de vreo 3 ani de zile am inceput sa am mancarimi in zona anusului am fost la doctor eram undeva in strinatate intr-o tara mai necivilizata m-a diagnosticat cu viermi neluandu-mi nicio proba si mi-a dat niste pastile pe baza de mebedanzol dupa ce am luat pastilele respective eram pe wc din 20 in 20 de minute, oricum ideea e ca de mancarimi nu am scapat ma mananca si in momentul de fata dar au mai aparut si altele destul de jenante gaze mai ales in timpul noptii si destul de excesive si mai nou am unele scaune cu sange iar altele cu un fel de mucozitati daca poate sa-mi dea cineva un sfat eu sunt mai "timid" in privinta acestui subiect probabil de aceea nu am avut inca curajul sa consult un doctor in romania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oti (acum 14 ani)

am probleme cu constipatia de 7 ani.(am 27 de ani)am consultat medicul si am fost diagnosticata cu megacolon, constipatie cronica.am urmat si diete si tratamente diverse dar dupa o perioada problemele au revenit.am scaun f f f rar(9 zile) si asta numai cu clisma. nu am senzatia de defecatie deloc.mananc foarte putin pt ca nu am pofta de mancare deloc si situatia nu imi permite sa fac efort fizic suficient.s-a confruntat cineva cu o situatie asemanatoare?cunoaste cineva un specialist caruia sa ma adresez cu privire la situatia mea? stiu ca operatia e o solutie dar incerc sa evit sa ajung acolo. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flavius (acum 13 ani)

Probioticele ajuta in general in astfel de situatii, regleaza tranzitul intestinal. Incercati cu Biotics.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 13 ani)

Tind sa fie de acord cu flavius. Este demonstrat ca probioticele ajuta nu numai la reglarea tranzitului dar si la crestere imunitatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2