Balonare, flatulenta

Constipatie Distensie abdominala
Intrebare postata de Paul1123492 cu 15 ani in urma

Am dureri abdominale in partea stanga imediat sub coaste ,imi bolboroseste ceva, migreaza pare sa se miste dupa bunul plac si uneori radiaza in spate. Totul scade in intensitate si uneori dispare complet dupa ce flatulenta excesiva isi face aparitia. Ac***a in vedere ca aceste dureri le am de multi ani (poate nu le-am dat atentia necesara) am consultat un medic care mi-a spus ca as putea avea un intestin iritabil dar totusi pentru linistea mea ar fi bine sa fac o colonoscopie. Am 30 de ani si am inceput sa imi pun intrebari daca chiar ar fi necesara aceasta investigatie.....Stiu ce este stiu ce inseamna stiu ce presupune. Caut totusi o forma de tratament inainte de acest examen sa vad ca "ceva" da roade ,un regim alimentar, orice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Parearea mea este sa mergi totusi la un control, eu am gasit o reteta pentru cei care sufera de blonari, este mai mult un regim:
- inlocuieste cele 3 mese principale ale zilei cu mese reduse cantitativ, dar mai frecvente (una la fiecare 2, 3 ore)
- mananca incet, mestecand bine. Lasa furculita jos dupa fiecare inghititura si mesteca de cel putin 10 ori. De asemenea, nu folosi paiul in timp ce bei. Aceste obiceiuri vor reduce cantitatea de aer ingerata in timpul mesei.
- daca esti fumatoare, nu fuma imediat dupa masa. Aerul pe care il inghiti in timp ce fumezi contribuie la balonare si la acumularea de gaze intestinale.
- alege alimentele usor de digerat (budinca, iaurt) si evita-le pe cele care pot produce gaze intestinale: sparanghel, fasole boabe, broccoli, varza, conopida, porumb, ceapa si ardei gras. De asemenea, evita laptele si toate bauturile carbogazoase.
- daca suferi de constipatie (o posibila cauza a acumularii de gaze intestinale), incearca sa cresti aportul alimentar de fibre, care se gasesc in cerealele integrale si in fructele proaspete. Ai grija de cresti si consumul de apa in acelasi timp -la cel putin 8 pahare pe zi.
- bea apa la o ora dupa masa si nu in timpul meselor
- nu purta imbracaminte stramta in jurul taliei
Sper sa te ajute si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Margareta Maria (acum 15 ani)

buna, si eu am aceeasi problema - nerezolvata de ani de zile. Ultima data(acum vreo 4 ani) mi s-a spus intr-adevar ca trebuie facuta o colonoscopie - dar am inteles ca existau 2 metode - cea standard si una mai putin invaziva. Ce mi s-a spus si mie ca sfat general: trebuie sa fii atent(a) la ce alimente iti dauneaza, sa le scrii pe o lista si sa incerci sa le eviti sau sa le consumi in cantitate mica. As comenta un pic celalalt raspuns: da, a mesteca bine alimentele e important. Sa mananci insa numai alimente moi nu e o solutie deoarece in felul asta nu mai exista nimic mai dur care sa curete intestin/colon si te poti trezi mai incolo cu depuneri..sa vezi atunci distractie. In fine, fa-ti curaj si fa o colonoscopie. Apoi fii atent la regimul alimentar. A, si incearca sa faci cat de putin sport, ca si asta ajuta. Numai bine, L.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna,
Cum ti s-a mai spus, ar fi bine sa-ti faci colonoscopia.
Ca tratament naturist pentru probleme digestive ca- dureri datorate acumularilor de gaze, indigestie, balonare, sindromul colonului iritabil, se recomanda seminte de fenicul, care se administreaza sub forma de pulbere.
De asemenea stiu ca infuzia de cimbru este recomandata incazul balonarii.
Dar , o vizita la medic zic eu ca ar fi oportuna.
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Te rog sa-mi spui si mie, daca se poate, colonoscopia mai putin invaziva ce presupune. Cea clasica stiu, de astalalta nu stiu...Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Margareta Maria (acum 15 ani)

Buna, e destul timp de atunci si dupa cum spuneam problema mea a ramas nerezolvata. M-am uitat un pic pe site aici si am gasit urmatoarele articole:
--generala:
//sfatulmedicului.ro/articole/Analize_medicale/Colonoscopia_1122.html
--colonoscopia virtuala:
//sfatulmedicului.ro/articole/Analize_medicale/Colonoscopia_virtuala_712.html

Cred ca despre aceasta colonoscopie virtuala era vorba.

Sanatate,
L.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Multumesc mult!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eu (acum 11 luni)

Sar putea sa ai gastrite sau chear ulcer duodinal evita cruditațile, salatele rossi mai ales castraveti. Mananca pagine prajita niciodata proaspata sau calda.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul1123492 (acum 15 ani)

Salutare,

va multumesc tituror pt raspunsuri. misi, sunt barbat si am lasat tigarile in august 2008 dupa 13-14 ani. Va multumesc mult inca odata, cred ca voi evita colonoscopia ince ceva vreme pentru ca durerile aste vin si pleaca ce-i drept la o frecventa destul de mare. Daca ar fi fost ceva continuu cu siguranta eram la chirurg pt colonoscopie. M-ar ajuta sa-mi detalieze cineva din experienta cam ce dieta sa tin, am vazut ce mi s-a recomandat dar vroiam ceva putin mai exact. Am baut iaurt o perioada si e mai bine doar cateva ore , ulterior l-am evitat complet si nu e nicio diferenta..... Cu siguranta grasimile sau mesele bogate in carne imi fac rau imi provoca a dureri mai acute si implicit flatulenta-asta am observat in timp- motiv pt care le evit. Totusi nu gasesc o alimentatie care sa-mi elimine complet sau cel putin o mare parte din aceste dureri. Uneori din cauza localizarii durerii inclin sa cred ca e foarte aproape de stomac.....

Multumesc anaticipat pt raspunsurile voastre,
Mishu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victor (acum 13 ani)

salut, aceleasi probleme le am si eu de cativa ani, dar nu tot timpul, cateodata ma preseaza mai mult, altadata nu am probleme, oricum eu din cate ma cunosc mananc foarte repede si cred ca si asta e un motiv.
Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Mishu, parerea mea este ca digestia ta este influentata si de p***a functionare a colecistului. Deci, dupa mese incearca sa iei colebil. De asemenea, poti lua in timpul mesei, sau imediat dupa, macar o jumatate de Digenym forte (nu stiu cat de mult mananci), pe mine m-a ajutat nesperat, scapand de senzatii tare neplacute. Flatulenta indica faptul ca alimentele fermenteaza in intestin, Digenzymul te poate ajuta. poti incerca o saptamana, vezi cum te simti. Uneori, dupa n feluri de tratamente, am constatat ca cele mai simple "ajutoare" sunt exact ceea ce trebuia sa iau...Numai Bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul1123492 (acum 15 ani)

Merci mult. Voi incerca, ma gandeam la Colebil. Voi incerca Digenym deasemenea. Multumesc pt raspuns. Voi reveni sa imi vars amarul sau bucuria...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul1123492 (acum 15 ani)

aha Digen[Z]ym... l-am gasit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Cu placere si sa ne spui ce si cum:)) Stii, de la medici, din pacate, nu am avut prea mult ajutor, dar prin autocunoastere si ideile unora, chiar si de aici, simt dupa un an de zile ,ca sunt mai normala...Deci, multa sanatate si perseverenta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul1123492 (acum 15 ani)

DORA - sper din toata inima sa fie "miracolul"pe care il asteptam . De ieri de la prima pastila e bine (chiar f f f bine) Nu vreau sa ma bucur prea repede dar asa e..... sper sa ramana asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Ma bucur din tot sufletul daca ti-ai gasit macar o parte din ce-ti trebuia!!! Nu exista prea repede sau prea tarziu pentru bucurie:))Totul e sa perseverezi si sa nu-ti fie jena sa ceri ajutorul! Evita bauturile acidulate, fructele (in afara de banane)si tot ce stii deja ca te incearca...Numai Bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ileana (acum 11 ani)

Si eu dureri in partea stinga sub coaste , am fost la medic ,mi s-a spus ca colecistul imi face probleme si mi sa dat fiobilin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana406 (acum 10 ani)

Buna Ileana, cum te mai simti ? au trecut durerile ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moca sorin ovidiu (acum 10 ani)

am o durere in partea stanga,care apare din spate si duce treptat catre partea din fata a abdomenului ,apoi coboara in jos se localizeaza in partea splinei ,ma ia cu greturi si ma tine junghiul fix ,as dorii sa stiu ce poate fii ? splina, hernia sau rinichiul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea111 (acum 10 ani)

Eu va recomand sa va deparazitati.eu am trecut prin asa ceva si devina erau parazitii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1472977387 (acum 7 ani)

Salut Sorin. Exact asa simptome ca la tine am si eu. Ai gasit o solutie in final? Imi pare ca mor deja...nu ma mai lasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2