Tratamente naturiste pentru constipatia la copiii sub 3 ani

Constipatia si diareea copilului Suplimentarea cu fibre
Intrebare postata de jessicastrat cu 13 ani in urma

Am o fetita de 2 ani si 8 luni.este un copil dezvoltat normal,f.inteligent si plin de viata! dar... sufera de o consipatie cronica de aproximativ 1an fapt ce o face sa sufere f f mult.are scaun la 3-4 zile cu mare efort.la aparitia afectiunii scaunul era f tare,uneori era sange pe exterior . de 3 luni urmeaza un tratament cu lactuloza.scaunul nu mai este tare dar tot la 3-4 zile are scaun si are o mare teama de a face...se ridica de pe olita repetand "nu faci caca"si tremura, stau langa fetita tot timpul cat are nevoie sa stea pe olita,o incurajez ,dar nu-i dispare acea teama de a avea scaun. va rog sa ma ajutati cumva cu un sfat ,un tratament naturist si o dieta adecvata pentru varsta ei.Va multumesc foarte mult. n. . .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

elena (acum 13 ani)

Trebuie sa-i dai multe lichide. Dimineata, inainte de a manca ii poti da un pahar de apa cu miere de albine. Este foarte eficienta apa de tarate. Sunt eficiente fructele uscate: curmale, prune uscate. In comert exista un iaurt Activia, care contine fibre si musli, poti sa-i dai dimineata. In general dai alimente cu mare continut de fibre. Nu-i da alimente care constipa:orez, banane. Vezi pe internet ca sunt multe informatii. Scrie pe google ''''alimente care constipa'''', ''''alimente care combat constipatia'''', ''''tratamente naturiste impotriva constipatiei'''',.... Sanatate si succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Se amesteca in iaurt sau in orice fel de mancare, o lingurita de Tarate de grau. Se gasesc la plafar. Se poate da de mai multe ori, intr-o zi. Nu numai ca rezolva problema, dar contine si un complex de vitamine. Mancarea sa fie la temperatura corpului, pentru a nu distruge vitaminele. Pe parcurs, se poate regla cantitatea, in plus sau in minus, efecte adverse nu sunt.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Din proprie experienta, nici nu este nevoie sa tina o anumita dieta, poate manca orice. Aceste tarate sunt emoliente atat pentru stomac, cat si pt. intestine. Nu se produc crampe,sau alt fel de dureri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Si fata mea a suferit de constipatie cand era mica. Nici acum nu s-a reglat prea bine desi are 17 ani. Cred ca este o predispozitie ereditara.Ura sa stea pe olita. Cand ii venea sa sa faca caca, se aseza pe fotoliu si statea linistita, sa-i treaca. Eu stateam langa ea si o incurajam, cum faci tu. O mai ajutam dand-o cu unguent de galbenele in fundulet ca sa il fac mai alunecos. Incearca si tu. Remediile tin de alimentatie, de consumarea a multe lichide. Ceaiul de mucetel este bun, dar nu stiu in ce cantitati si cat timp. Merele, perele sunt bune. Combate prin orice mod constipatia si invat-o sa aiba scaun zilnic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mona (acum 13 ani)

Am avut exact aceeasi problema cu fetita mea: scaun cu sange pe ext, lactuloza etc. Am scapat de situatia asta cu ceea ce iti recomanda mai sus Adrienne: ii dadeam seara sau dupaamiaza para/mar ras amestecat cu putina miere si cu o lingura de tarate de grau ( le cumpar de la magazine naturiste: tarate de grau macinate), in timpul zilei iaurt cu germeni de grau Activia ( mananca zilnic iaurt acum, nu neaparat activia). In cateva zile scaunul s-a reglat miraculos. Am continuat sa ii dau zilnic tarate de grau mai mult timp, apoi mai faceam si pauza cate o zi, doua, acum ii dau mai rar, insa ma chinui zilnic sa o hidratez suficient ( nu prea are chef sa bea apa). Mananca fructe multe, paine cu tarate pe care o fac eu acasa...in general sunt atenta sa aiba zilnic o cantitate mare de fibre, pt ca altfel stiu ce o asteapta.
Va doresc sanatate si ai incredere in treaba asta cu taratele de grau. La Iulia mea a functionat si functioneaza f bine.
Cu stima, Mona

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

In aceasta situatie un ajutor bun este tratamentul naturist cu bautura bioactiva Tahitian Noni. Doresc satatate fetitei Dv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul (acum 10 ani)

esti chiar obositor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

E foarte important sa o educi sa stea zilnic pe olita, sa se formeze reflexul defecatiei. Ajut-o sa se relaxeze, incurajeaz-o in continuare, schimba-i regimul alimentar si fii optimista. La puiul meu, scaunele s-au reglat dupa ce am pus iaurt in mai toate felurile de mancare pe care i le dadeam, oricum, ii dau zilinic cam 150-200 ml de iaurt pe zi si am grija sa nu exagereze cu sticksurile, biscuitii. Incearca si cu tarate. Important este pentru copil sa depaseasca teama si sa se relaxeze in timpul defecatiei, sa stie ca este un proces normal. Poate ca daca stai tu pe wc si ea pe olita si te va imita, va considera ca asa este normal, se va mai linisti. Asigur-o, in orice caz ca esti langa ea tot timpul cat sta pe olita... Mult succes, sanatate si rabdare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jessicastrat (acum 13 ani)

va multumesc pentru toate rasunsurile.Voi continua cu sfaturile date de d-voastra si cu multa rabdare,ce-i drept cu tarate de grau nu am incercat fiindca nu am fost convinsa ca la varsta aceasta se pot consuma asa nepregatite intr-un fel. Legume,fructe si sucuri consuma dar apa o refuza regulat fapt ce ma face sa insist prin diferite metode(bem impreuna si cine bea toata apa sau dansam si facem o pauza sa mancam un fruct si sa mai bem apa,) f. rar bea apa din propria necesitate sunt disperata fiindca nu intotdeauna functioneaza aceste metode de a bea apa si ma intreb ,care este cauza?fiinca este o fetita f energica,alergam,dansam si totusi refuza apa.Astept in continuare sfaturile d-voastra. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia (acum 13 ani)

Consumul de iaurt este foarte important pentru ca contine bacterii probiotice care ajuta la mentinerea unui sistem digestiv sanatos. Mai exista si produse pe baza de probiotice in farmacii care de asemenea ajuta. Personal micutului meu de 2 ani care nu prea papa iaurt i-am dau Biotics Baby si am scapat si noi de scaunele mult prea rare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 13 ani)

Si noi tot cu Biotics Baby am rezolvat problema asta ca nu prea ne intelegeam cu iaurtul. Plus ca e foarte usor de administrat in laptic, nici nu isi da seama.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

Eu i-am dat fetitei mele de la 3 luni Biotics. Recunosc ca la inceput imi era teama pentru ca nu imi place sa ii dau medicamente, dar acum sunt foarte multumita. Problema scaunului s-a rezolvat foarte rapid.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 13 ani)

Dupa cum spunea si camelia probioticele ajuta foarte mult si nu numai in constipatie ci in diferite afectiuni atat la copilasi cat si la noi oamenii maturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 13 ani)

offf...nu sunt singura mamica care are grija asta :( imi este ila de fetita mea care face constipat de cand am nascut-o pana acum la 2 ani jumate :(
ea mananca cereale cu lapte de 1 ani jumate in fiecare dimineata..nu ii lipseste zilnic iaurt natural sau cu fructe ...ciorbite,in schimb nu vrea fructe :( doar babane mananca care nu sunt bune pt ea....am sa incer de azi sa ii schimb masa de dimineata adica cerealele cu lapte cu iaurt activia cu fibre gol....nu stiu ce sa ii mai fac si nici uleiuri,siropuri,etc dastea nu vreau sa ii dau :(
sanatate la toti copilasii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

Mariana, incercati o cura cu sucul Tahitian Noni, nu are contraindicatii, se poate consuma la orice virsta, e natural.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

si eu din pacate am aceeasi problema cu baietelul meu de 2 ani si jumatate. de aproximativ un an avem mari prob cu scaunul cu toate ca papam zilnic iaurt, fructe insemnand mar si para iar toata vara a papat capsuni mure prune toate fructele posibile si imposibile de sezon, ciorbita , am incercat si siropuri pana la urma de la plafar extract din prune smochine si inca un fruct dar imi scapa acm.a mers o perioada apoi iar ne-am constipat. apoi biotics , la fel a mers o perioada apoi iar ne-am const. am inceput cu duphalac acm ii dau si tarate psyllium si miere pe stomacul gol .recunosc ca pana acm nu prea a baut apa mai mult ceai compot nectar de prune de vreo sapt ma tin de capul lui si bea ii place nu-i place bea si degeaba are scaun la 3-4 zile tare gros si cu sange. cred ca s-a speriat atat de tare incat atunci cand il trece se tine si de aici incepe constip.simt ca inebunesc . am mai citit si postarile altor mamici dar care au gasit pana la urma o solutie . parca la mine nu merge nici una mult timp. si nu papa sticsuri sau alte p***ai.doar paine neagra integrala etc.e un copil sanatos si destept dar prob asta ma ucide cu zile.am albit ,daca ati mai auzit vreun trat naturist va rog din suflet spuneti. dr imi tot repeta alimentatia .daca nici copilul asta nu a papat sanatos atunci.... multa sanatate la puiutzii vostri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxy (acum 13 ani)

Si eu am probleme cu fetita mea de la 6 luni cu constipatia cronica,acum are 1 an si 2 lni si am incercat totul pana acum:sucuri din toate fructele laxative,prune uscate,miere dim.,duphalac,humana milchzucher.dulcopic,,ovaz cu prune,tarate,iaurturi,doar paine neagra,fara orez,banane,morcov in manacaruri si nimic.Face cam la 2-3 zile f greu ca niste bilute si cu firisoare de sange.Simt ca nu mai pot...ce sa mai incerc,voi ati mai rezolvat ceva?cat e de periculos pt sanatatea copilului daca are constipatia asta de atat de mult timp....daca ati mai gasit vreo rezolvare ...astept sa mai scrieti aici.Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 12 ani)

Alimentele bogate in fibre ajuta la digestie. tratament garantat: in fiecare dimineata micul dejun sa fie un terci (porridge): fulgi de ovaz+apa+scortisoara (pt gust). Se amesteca la foc mic pana capata consistenta unui piure. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ildikutza (acum 11 ani)

....am aceeasi problema cu fetita mea de 1 an,a fost si este constipata de cand s a nascut .... am ajutat_o pana la 8 luni chiar daca a manact multe fructe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ildikutza (acum 11 ani)

ulei de parafina o lingurita dimineata si una seara _ mi-a recomandat medicul pediatru(renumit in zona noastra) , la fetita mea de 8 luni a avut efectt

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3