Penicilina

Constipatia si diareea copilului
Intrebare postata de MariusSan cu 10 ani in urma

Ma numesc Marius, am o fetita de 1 an si 9 luni internata la Infectioase in Craiova . Medicul care se ocupa de ea vrea sa ii administreze Penicilina intramuscular la varsta asta. Eu nu sunt de acord sa o traumatizez in asa hal. Chiar nu exista nimic mai bun decat PENICILINA? Mentionez ca a facut si o enterocolita la intoarcerea de la mare, voma la greu, diaree, febra-nu foarte mare. As dori o parere. Eu sunt hotarat sa o scot de acolo pe semnatura si sa caut alt spital/clinica. La noi in Craiova, cand intrebi de un pediatru bun, cei mai multi ma trimit in alt oras....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

diana (acum 10 ani)

Penicilina poate cauza soc anafilactic daca fetita este alergica la ea. Trebuie neaparat facut testul, daca totusi medicul a decis ca are nevoie de tratament agresiv.
Nu riscati viata copilului nesocotind medicii, dar insistati sa nu i se faca niciun tratament fara a verifica daca il tolereaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

exista ceva mult mai bun: remedii homeopatice (acum 10 ani)

Medicina crede ca microbii sunt cauza bolilor si prin administrarea de antibiotice acestia sunt omorati si boala dispare. Insa cu un astfel de tratament raul se mareste chiar daca pe moment totul pare ca se amelioreaza !
Realitatea este insa cu totul alta. Ca de obicei se confunda efectul cu cauza.
Cauzelele bolilor, cu putine exceptii, nu sunt microbii. Acestia apar in urma bolii de la sine.
Cauza bolii poate fi o rana, un soc emotional, stress, exces de caldura sau de frig in corp , system imunitar slabit, toxine, alimente stricate etc.

La un sistem imunitar slabit orice microb face rau insa cu antibiotice acest sistem imunitar este slabit si mai tare sip e urma si mai succeptibil la boli.
Cine are copiii la gradinita, copii slabiti prin vaccinari inainte stie de ce vorbesc.

In plus microbii nu pot fi omorati ci se transforma in forme si mai patogene. Staifilococul si candida de exemplu apar in urma la antibiotice, este un lucru bine cunoscut. Antibioticele omoara in primul rand bacteriile utile din intestine si prea putin pe cele din sange care se transforma in stadia si mai patogene din cauza ca sangele se strica de la atata chimicale.

Insa medicina este prea oarba si aroganta ca sa accepte aceste adevaruri demult cunoscute si putini apeleza la naturiste, acupunctura sau homeopatie.

Remediile homeopate restabilesc dezechilibrul energetic si si intaresc sistemul imuntar fara a omora microbii in mod direct caci acestia dispar de la sine
cand mediul in care pot sa traiasca dispare. Microbii au putut apara numai in urma unui system imunitar scazut, stare emotonala negative sau un factor negative ca toxine si alimente stricate.

Cele mai bun antibiotice naturale sunt tinctura de propolis . Pe locul 2 vine dioxidul de clor din solutia MMS care sepoate cumpara in internet.
Se mai poate da tinctura de echinace alternat cu propolis, care este o combinatie si mai buna.

Insa astea functioneaza numai la microbi si virusi, insa nu sunt in stare sa elimine anumite slabiciuni pt. care trebuie
remedii speciale.

Imi puteti scrie un email la za_ne_bu_ne pe yahoo (insa eliminati linutele din nume)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MariusSan (acum 10 ani)

Multumesc mult pentru sfaturile prompte.
Am externat pitica pe proprie raspundere si urmeaza sa o ducem la un consult ORL pentru punctul de puroi din gat si la alt medici* ( *am zis bine medici).
Sanatate maxima si intalniri cu medicii doar la chefuri si gratare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: