Diaree bebe 14luni

Constipatia si diareea copilului
Intrebare postata de pump cu 11 ani in urma

Am o bebelusa de 14 luni.acum o luna de zile,ne-am prezentat la ORL pt un control,pt k dormea cu gurita deschisa.Ne-a gasit polipi mariti si otita bilaterala ascunsa.ne-a dat tratament picaturi pt nas si urechi si un antibiotic pt otita Keflex +Eubiotics.Inainte sa incepem tratamentul,a avut 3-4zile,dimineata vomita laptele si avea scaune cam moi.am trecut-o pe lapte fara lactoza,orez,babane etc.Am mers la o saptamana de tratament,la control.Rezultatul=evolutie lenta,avea si diaree in continuare.Ne-a intrebat orl-ista ce antibiotic ii administrez,si constatam cu stupoare,k,fusese gresit interpretata reteta in farmacie,si k cel care trebuia administrat era Cedax.Au urmat alte 7 zile de tratament cu antibioticul corect,intre timp s-a reparat si burtik.La control,vesti bune,90% vindecata.incet,am trecut iar la lapte normal.La 2 zile dupa ce am intrat in normal cu laptele,iar burtica ne face probleme,iar dieta,dar nu isi mai revine.Ii administrez Colostrum cu prebiotice si tot probleme are.Am facut si coprocultura si nu are nicio problema.Si ii miroase si gurita urat,cu toate k i-am administrat glicerina cu stamicin,si am incercat s-o hidratez cat de mult posibil.Ce sa fac?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Sigada (acum 11 ani)

Mergeti cu fetita la un medic pediatru pentru colsultatie neaparat deoarece diareea poate duce la deshidratare care esre periculoasa. Trebuie sa o vada un medic pediatru si sa va recomande si un tratament adecvat pentru diaree dar si pentru prevenirea deshidratarii.

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buna ziua (acum 11 ani)

Cum de nu remarcati de unde provine diareea ? De la antiboticele date, fie ele "indicate" sau "neinindicate", efectele secundare sunt mereu prezente si principalul este distrugerea florei intestinale cu urmarile de rigoare printre care si diareea de durata sau alte probleme digestive. Acum daca mergeti la medic, nu o sa vada sau recunoasca cauza diareei (= medicamentele date anterior) si o sa va dea un medicament nou care va incerca sa usuce artifical intestinul. Pe urma dati in cosntipatii sau ale boli. In acest mod nu s epoate vindeca nimeni. Pentru tratamente fara efecte secundare mergeti la un medic homeopat adevarat si lasati medicamentele chimice si antibioticele mai ales la o asemena varsta. Altfel veti suferi si dvoastra impreuna cu sarmanul copil insa la corp nu-i pasa decat de ce-l ajurta cu adevarat. Medicii de la care primiti medicamentele insa nu au nimic de suferit ci doar de castigat (material, caci spiritual nu invata nimic din greselile facute zilnic de ansi sau decenii intregi)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pump (acum 11 ani)

multumesc pt sfat,de aceia nici nu m-am mai dus la pediatru,pt k sunt satula de diagnostice date din ochi.aveti idee,un medic homeopat bun in bucuresti?se fac analize,sau cum se procedeaza?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Tot asa am patit si eu cu baietelul meu cand farmacista nu a citit bine reteta si mi-a dat un antibiotic gresit, daca nu a avut nici un efect si asa, a luat 15 zile de antiobitic 10 de ospamox si 5 de augumentin, Atunci pe langa probiotice i-am dat si smecta si debridat si asa am reusit sa ii reglez stomacelul.
Ca dieta, banane, paine prajita cu telemea si masline, orez cu morcov, ceai de menta, "covrigi de Buzau" (nu covrigei) si mucilagiu de orez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic homeopat (acum 11 ani)

Incercati la Dr. Ileana Rindasu sau Fundatia Similimum in Bucuresti.
Evitati insa probioticele si ca medicamente si ca iaurt !

Caci a da probiotice dupa diaree inseamna a face si mai mult rau caci aceste probiotice sunt de fapt nu pt. viata "pro-biotica) ci de fapt impotriva ei caci bacteriile folosite sunt in principal 2 bacterii modificate genetic din excremente si secretii vaginale! Sunt bacterii patentate si schimbate genetic ca sa nu moara in acidul gastric ci ca sa ajunga in intestinul subtire pe care in populeaza distrugand flora normala. De fapt ele sunt in excremente !
Bacteriile se numesc Bifidobacterium bifidum. O alta bacterie modificata genetic si patentata de Actimel (Activia) este Lactobacillus casei care nici asta nu e naturala si nici benefica.
Iaurturile probiotice cat si cele normale sunt facute cel putin cu una
din aceste bacterii. Cine le mananca haleste fara sa stie bacterii fecale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: