Diareea copilului raspuns medic

Constipatia si diareea copilului
Intrebare postata de rocsali20 cu 12 ani in urma

Ce pot sa-i dau unui bebelus de 3 luni care are diaree? De vreo 3 zile are un scaun cu mucozitati maronii si niste formatii galbui(nu stiu daca m-am exprimat corect)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Zeama de ore 20-30 mililitri + supt la san daca este alimentat natural, cateva zile urmarind consistenta scaunelor,apoi ramane numai cu laptele de mama.
Daca este alimentat cu un alt lapte , amestecati in biberon cate 20-30 ml lapte + 80 ml zeama de orez la fiecare masa ,in primdele 2 zile apoi cresteti laptele cu 20 ml si scadeti zeama de orez la 60 , apoi la 40 ml zeama de orez si in final eliminati zeama de orez copilul urmand sa primeasca alimentatia obisnuita.
Zeama de orez , asigura protectia intestinulu si ajuta la formarea scaunului. Luati legatura si cu asistenta medicala daca sunteti in tara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Constipatia si diareea copilului.

calmuc cristina (acum 12 ani)

buna ziua am un baietel de 2 ani si 3 luni si are diaree de 8 zile ce as mai putea sa ii dau am fost cu el la medic si mi-a spus ca pentru diaree nu exista nici un tratament,mi-as dori sa mai aflu alta parere.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In scop didactic diareea la sugar si copilul mic consta intr-o perturbare a tranzitului intestina in sensul modificarii consistentei si numarului ( mai mare al scaunelor pe 24 ore. Cauzele cele mai frecvente sunt greselile alimentare ( cand vorbim de diareea simpla sau primara si care nu se insoteste de febra) si factori infectiosi ( cand vorbim de diareea secundara unei alte afectiuni a copilului si care deobicei este insotita de febra ) Tratamentul pentru diareea provocata de greselile alimentare consta in verificarea acestor greseli si inlaturarea alimentelor folosite in mod gresit sau prea de timpuriu Suprimam alimentatia obisnuita si o inlocuim pentru 12 sau 24 ore cu zeama sau decoct de orez sau supa de morcov,care au proprietatea de a lega scaunele si apoi reintroducem alimente tolerabile cate o masa pe zi inlocuind treptat treptat regimul hidric , cu banane,, afine, branza de vaci cu mamaliguta .... Pentru cea de a doua situatie " diareea ( dispepsia ) insotita de febra,pe care o consideram secundara-infectioasa, Pe langa pauza alimentara cu regim hidric si supa de morcov trebuie sa facen si tratament medicamentos pentru infectia de cai aeriene superioare, amigdalita, otita . etc Natural cu ajutorul medicului pediatru . Aceasta este conduita generala, ca raspuns la intrebarea d-vs. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana andrei (acum 11 ani)

am si eu un baietel de 1 an si 5 luni si are diaree de trei zile,imi face si de 6 7 ori pe zi,mmia recomandat doctoara si furalizadon de copii dar tot nui trece,ac***a in vedere ca el imi face de 4 5 ori tb mare pe zi normalai dauneaza la ceva? are 12kg 700
ce pot sai dau si eu sa se mai constipe?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea 3 ani si 5 luni (acum 10 ani)

fetita are diaree la inceput a avut febra de 38 si 6 iam dat un paratetamol si febra ia trecut dar diareea nu iam dat si orez 15 fire crud ca am auzit ca ajuta si fiert si supa de legume cu orez dar diareea nu-i mai trece ce mai pot folosi ,aaa uitasem si furazolidon i-am dat si tot nimik rezulat\\.Ce sa-i mai dau???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iancu magdalena (acum 9 ani)

Buna seara am un baietrl de 2 luni si jumatate si imi face diaree.ce pot sa fac ce pot sa ii dau.va rog ajutati-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chiper loredana (acum 8 ani)

Buna ziua bebele meu are 4luni si 2 saptamani si de doua zile are scaune foarte dese si moi cu mucozitati ce ii pot da va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 8 ani)

buna am si eu un baietel de 1 luna si 2 sapt si are scaun cam moale ce pot sa-i administrez? va multumesc astept raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: