Bebe 10 luni raspuns medic

Constipatia si diareea copilului
Intrebare postata de ghiulnar cu 13 ani in urma

Am grsit cand am scris ca fetita mea are greutatea 10 kg.Ea are 10 luni si 2 saptamani si are 8,3 kg.Repet intrrebarea :Are greutatea corespunzatoare vasrtei chiar daca face caca de 4-5 pe zi?Constintenta este nici prea tare nici prea moale.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Dr. Mihailescu Cristian MDr. Mihailescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
ma numesc Mihailescu Cristian, medic de familie in cadrul centrului medical Lotus Medica 2002. Este important sa stim ce greutate a avut la nastere. In principiu, copilul creste cu 3 kg in primele 4 luni, apoi cu 2 kg in urmatoarele 4 luni, apoi cu 1 kg in ultimul trimestru (750g/lunaprimele 4 luni, 500g/luna urm.4luni, 250/luna urmatoarele 4 luni) deci greutatea presupunand ca a avut in jur de 3 kg, ar fi normala la 10 luni. In schimb, 4-5 scaune pe zi nu este prea normal. Puteti sa imi dati mai multe amanunte pe mailul [email protected]. Ma intereseaza ce lapte ii dati, cand/cum i-ati facut diverificarea, daca ii dati paine sa manance, tot ce inseamna dieta copilului. Inclusiv analize daca ati facut, coprocultura, coprocitograma, proba de digestie. Acest numar de scaune este de curand sau dintotdeauna asa a facut?
Astept un mail,
O zi buna in continuare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Constipatia si diareea copilului.

ghiulnar (acum 13 ani)

Buna Ziua,
Fetita a avut la nastere 3, 4 kg iar acum la aproape 11 luni are 8,3 kg.Laptele praf pe care il dau este Novalac 2.Diversificarea am inceput-o in jur de 4 luni ,cu fruste iar apoi cu piureu de legume.In prezent mannaca dimineta la 8-lapte -180ml(cu foarte putin adaugat cereale),la 13-pireu de legume cu carnita, la 17-iaurtel si un fruct iar la 22-lapte -180 ml.Pine ii dau sa manance ea singura ,la fel si biscuiti.A incepu sa faca scaune dese pe la 6 luni cand i-au aprut si primii dintisori.In prezent are 8 dintisori.Analize nu i-am facut pina in prezent nici una.Scaunul nu este nici moale ca diareea dar niste foarte tare.Mai intebinca odata :are greutatea nrmala vastei,mananca cat trebuie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihailescu Cristian MDr. Mihailescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
Greutatea ar fi trebuit sa fie in jur de 9,3 kg. Ar trebui sa faceti analize prin care sa vedeti daca exista probleme de digestie si de absorbtie. Copilul poate sa manance normal, dar totusi sa nu absoarba, si in acest fel sa aiba deficit de crestere. Sfatuiti-va cu medicul dumneavoastra de familie, sau cu medicul pediatru pentru a clarifica situatia. Pentru copilul pana la 1 an, se da de mancare de cateori o cere. Ujn regim strict cantitativ nu este benefic, deoarece fiecare copil are necesarul lui de calorii, in functie de materialul genetic, metabolism, cat de activ este.
deci la varsta ei ar trebui sa aiba peste 9 kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_dana (acum 13 ani)

.Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Medicii din ziua de azi, invatati de industria farmaceutica tot felul de aberatii si neadevaruri,
invata la randul lor mamele sa dea la copii lapte praf in loc de lapte natural (vaca sau capra) atunci
cand nu este lapte de san (care la multe mame a fost oprit tot din cauza sfaturilor gresite si tratamentelor gresite date de doctori : acid folic, calciu anorganic, medicamente, vaccinuri in timpul sarcinii, etc.)

Argumentele aduse pentru laptele praf de cei care il fabrica sunt urmatoarele :
- laptele de vaca ar fi alergen
- laptele de vaca nu ar contine tot de ce are nevoie copilul
- nu exista pericol de infectii de la laptele praf
- laptele praf ar contine tot de ce are nevoie copilul
- laptele praf ar fi identic cu cel de mama

Toate aceste argumente sunt ridicole si neadevarate caci:
- laptele praf contine in mod evident lucruri care nu sunt prezente in laptele de mama.
- laptele praf contine tot produse din lapte de vaca si mai ales lactoza. Lactoza este componenta din lapte care creeaza cele mai multe alergii
- cu lapte praf se face un profit urias in lumea intreaga.
- laptele praf este plin de toxine chimice si medicamente, contine chiar droguri (inositol) si excitante nervoase (taurina)
- exista pericolul de a intoxica corpul copilului cu multe minerale anorganice (fier, calciu, magneziu) care nu sunt absorbabile in aceasta forma, mai ales la aceasta varsta
- copilul este determinat in mod automat si subconstient sa consume mai tarziu cu predilectie mancare care contine substante artificiale datorita anumitor componente din laptele praf care il programeaza la aceasta varsta frageda.

Mai jos o analiza despre substantele continute in laptele praf "Milupa Aptamil HA 2" (care este un lapte mai bun decat NAN 1)

Datele au fost extrase de la linkurile urmatoare:
http:// www.kommt-gleich.de/product_info.php/info/p1456_Milupa-Aptamil-HA-2-Hypoallergene-Folgenahrung.html
si
http:// www.dooyoo.de/babynahrung/milupa-aptamil-ha-2-pulver-600-g/1337769/

Milupa Aptamil HA 2 este un lapte mai bun, un lapte hipoalergen ! (deci exista si lapte praf care face alergii !!)

Zer concentrat -> ghici din ce ? DIN LAPTE DE VACA
Lactoza -> GHICI DIN CE, TOT DIN LAPTE DE VACA
ulei (rafinat) -> Ce cauta ulei rafinat in "laptele de mama" ?
Amidon -> Ce cauta amidon in "laptele de mama" ?
Galactooligosaccharide (din lapte) -> GHICI DIN CE, TOT DIN LAPTE DE VACA
Fructooligosaccharide,
sirop de glucoza -> un produs care nu se gaseste in laptele de mama
Emulgatori (Ester din acid citric de la Mono- si Diglyceride din acizi grasi ),
-> ce cauta emulgatori artificiali in "laptele de mama" ?

Fosfat de potasiu -> daunator, caci este anorganic

Clorura de calciu -> daunator, caci este anorganic

Fosfat de calciu -> daunator, caci este anorganic

Vitamina C - artificiala.
Clorid de Cholin -> este o combinatie de amoniac, toxica ca orice alta combinatie din amoniac si recunoscut ca fiind toxica !! Se foloseste ca medicament. Link : de.wikipedia.org/wiki/Cholin . Ce cauta cholinul in "laptele de mama" ?
Carbonat de calciu -> indeosebi la copii produce dereglarea asimilarii calciului din alimentatie, blocand canalele de calciu din celula, infunda canalele fine din corp cauzand otite, infectii la amigdale, etc.

Taurina -> substanta similara ca efect cu hormonii de taur. A fost identificata pt. prima data in testiculele de taur. Tauraina este substanta principala din bautura energizanta "Red Bull"
Ce cauta taurina in "laptele de mama" ?

Lecitina din soia -> o substanta artificiala produsa din plante manip**ate genetic care afecteaza dezvoltarea creierului. Sunt prezente peste tot, nu numai in lapte.
Uridin-> nimic bun pt. sugari
Cytidin- > nimic bun pt. sugari
Adenosin -> Adenosinul blocheaza producerea la toti neurotransmiterii ca Dopamina, Acetylcholina sau Noradrenalin. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Adenosin .
Ce "sanatos" trebuie sa fie pentru un bebelus acest Adenosin !!!

Inosin-> o substanta produsa de corp insa nu este cunoscuta inca bine si nici ca ar exista in laptele de mama. Este folosita ca medicament. A fost incercat si fabricat dar oprit ca medicament din cauza ca nu se cunosc efectele lui prea bine. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Inosine ). Cu alte cuvinte experimente pe copii.

Guanosin-5-monophosphat
Sulfat de fier -> fier anorganic, toxic pt. om si animale
Vitamina E -> vitamina artificala, produce daune de la un anumit dozaj
Sulfat de zinc -> o combinatie de zinc anorganic, FOARTE toxic pt. vietati. Zincul in aceste forme si dozaje creeaza boli de nervi si ale aparatului reproducator. In special ticul de a da din picioare permanent.

Inositol -> se foloseste ca medicament antidepresiv si ca un drog ieftin. Se foloseste de dependentii de cocaina si N-Methylamphetamin ca sa ecomiseasca ceva din aceste doua substante; are efecte similare cu cocaina. Cu aceasta substanta se creeaza la copii o predispozitie la droguri si afecteaza creierul.
L-Carnitin,
Niacin,
Pantothensäure, -
Biotin -> vitamina toxica cand depaseste anumite nivele (inca necunoscute) si care deregleaza nivelul de estrogeni
Sulfat de cupru -> cupru anorganic, FOARTE toxic pt. om, creeaza epilepsie, crampe, spasme, anemie (substituie fierul in celule)
Vitamin A, -> de mult timp dovedita ca fiind toxica
Acid folic, -> o substanta toxica care nu este prezenta decat in mod natural in anumite alimente pe care omul nu le consuma decat foarte rar si nici nu sunt sanatoase (dupa cum spuneam in alt posting)
Vitamin B12, - substanta artificiala daunatoare in aceasta forma
Vitamin B 1, - substanta artificiala daunatoare in aceasta forma
Vitamin D, -> toxica (blocheaza calciul ionic)
Vitamin B 6, - substanta artificiala daunatoare in aceasta forma
Iodat de potasiu ->nu se gaseste in laptele da mama . FOARTE TOXIC. Se pune si in sarea iodata. Se aduna din desuri industriele (unele si radioactive dupa ce au fost folosite in medicina ca substante de contrast.)
Mangan-II-sulfat - >mangan anorganic, deci toxic, Creeaza anemie substituind fierul din celule.
Vitamina K, -> medicament, afecteaza coagularea sangelui
Natriumselenit - Selenul este o substanta toxica pt. organism.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nina (acum 13 ani)

Ai spus numai aberatii, stimata Loredana. Laptele formula este special conceput pentru bebelusi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

buna am si eu o intrebare fetita mea face acum in 19 10 luni am nascut-o cu 2860 acum are 9750 ai dau lapte formula milumill 3,si papa orice ai dau bineinteles ai dau ce se poate pt ea..va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

ma numesc Elena si asi avea si eu o intrebare.am un baietel de 8 luni si are 9kg si l-am nascut cu 3,560kg,dar tot timpul este constipat.de la 7 luni ii dau lapte de vaca conbinat cu ceai.ce asi putea sa fac sa nu mai fie constipat?credeti ca are greutatea corecta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

denisa (acum 13 ani)

ffff multe p***ai!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodorina (acum 13 ani)

BRAVO LOREDANA daca ar fi dupa mine te.as invita pe toate posturile de televiziune sa iti sustii teoria care de altfel e 100% adevarata. doar un necunoscator poate afirma contrariul cum scria o alta doamna "sunt concepute pt bebelusi" pai da si danonino e tot pt copii dar putine mame stiu ca e cancerigen fiind interziz in alte tari Franta Austria.
Sfatul meu e ALAPTATI BEBELUSII LA SAN DE AIA II AVETI sau la fel ca si tine draga Loredana cu lapte de vaca bineinteles fiert in prealabil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina siclitaru (acum 13 ani)

buna eu am o fetita de 10 luni si are 10 kg si la nastere a avun 2kg ... ce nu imi place mie ca are 3-4 scaune pe zi este ceva ingrijorator

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cineva (acum 12 ani)

Brava Loredana, articolul se adevereste.
Sunt niste criminali astia cu alimentatia lor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 12 ani)

de ce dl doctor Mihailescu Cristian nu spune nimic despre articolul Loredanei ?
Si eu sunt de acord cu ea, mama mi-a dat lapte de vaca si vad ca am crescut si nu am nicio problema, de fapt, sunt chiar sanatoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anisoara (acum 12 ani)

am si eu fetita de 10 LUNI AM NASCUT DE 3.510 SI ACUM ARE 8.400. ESTE F ENERGICA SI F SANATOASA. ASA CA NU VA FACETI PROBLEME. IAR DE MANCAT MANANCA ORICE SI PAPA FFF BINE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

helenn (acum 11 ani)

serios! unde scrie ca tre sa aiba peste 9 kg? Ce spuneti dv, sunt doar niste statistici!http://www.qbebe.ro/copilul/sanatate/tabelul_dezvoltarii_copilului_de_la_0_la_3_ani%3A_greutatea_si_inaltimea#greutatea_si_inaltimea_la_0-6_luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu anisoara (acum 11 ani)

buna!fetita mea are 10 luni si de ceva timp are scaune sub forma de bilute,cam 2-3 pe zi!e normal?va multumesc anticipat!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 10 ani)

Buna,
Fetita noastra are 10 luni, 77 cm, inaltime si 12 kg.
La nastere a avut 3,5 kg.
Este alimentata exclusiv cu lapte matern la cere ( uneori cere si pe timpul noptii ).
Mancare solida ii dam maxim trei ori pe zi in fructe si legume, max.100gr.la o masa.
Desi este foarte sanatoasa si acitva am inceput sa ne ingrijoram putin pentru ca pare un bebelus mare.
Exista obezitate la bebelusi?
Dat fiind toate informatiile pe care le-am oferit credeti ca avem motive de ingrijorare?
Este ceva gresit in ceea ce facem?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11565130579 (acum 4 ani)

Buna ziua,
Bebe meu s-a nascut cu 4 kg prin cezariana.Are 10 luni jumate si cantareste 9.7 kg. E ok?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11574113816 (acum 4 ani)

Buna seara am un baietel de apr 10luni face.pe 23 noiembrie are.6900nascut cu 2500 este prea.slab?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11625075953 (acum 2 ani)

Bună ziua, bebelușul meu sa născut cu greutatea de 2200 în prezent are 10 lunite și are 8500 este bine?
Analize făcute are lipsa de fier, asta poate sa ii afecteze și luatul în greutate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: