Operatie cu laser

Afectiuni oculare Conjunctivita inclusa
Intrebare postata de roz marin cu 14 ani in urma

Am si eu o intrebare.eu am strabism,astigmatism si hipermetropie.am varsta de 17 ani si as dori sa ma operez pt ca sa scap de ochelari.port ochelarii de la 6 ani.am probleme doar la ochiul stang,dioptria fiind de 1 si putin.cu ochiul drept vad perfect.intrebarea mea este adresata doamnei sheila in legatura cu operatia.dumneavoastra vreti sa spuneti (in mesajul anterior) ca operatia nu costa absolut nimic si eu pot sa ii dau doamnei doctorite o suma de bani pe care o vreau eu(dupa posibilitati)?deoarece eu stiam ca o astfel de operatie costa cateva sute de euro.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

Sheila (acum 14 ani)

Nu iti pot spune de operatii mai complicate dar iti pot spune de ce stiu eu.Sora mea a avut o alunita pe albul ochiului a fost operata de dansa si cand a mers la control i-a dat o atentie cum iti spuneam.Socrul meu si-a schimbat cristalinul l-a costat 1100 cristalinul si cat va dori el sa-i dea doamnei dr la control.
Ar trebui sa discuti cu dansa si sa vezi exact, nu cunosc cum se fac aceste operatii si nu iti pot garanta ca doar atat te costa
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roz marin (acum 14 ani)

Mltumesc mult pt raspuns.Oricum am vorbit cu mama despre lucrul asta si spunea sa astept pana la 20 de ani ca daca momentan nu ma pot opera..si poate pana fac eu 20 de ani apare ceva si pot scapa fara operatie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lupu florina (acum 14 ani)

am si eu o intrebare Am strabisb si in acelasi timp si hipermetropie ,as putea sa ma operez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

operatie cu laser (acum 14 ani)

Da,te poti opera.Dar depinde de cat de accentuat este strabismul,deoarece la acesta exista riscul sa nu reuseasca operatia.Dar pentru hipermetropie exisa operatia cu laser.Mi se pare ca poate sa reduca doar vreo 5 sau 6 dioptrii.Pt persoanele care au peste aceste dioptrii li se face transplant de cristalin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roz marin (acum 14 ani)

Da,te poti opera.Dar depinde de cat de accentuat este strabismul,deoarece la acesta exista riscul sa nu reuseasca operatia.Dar pentru hipermetropie exisa operatia cu laser.Mi se pare ca poate sa reduca doar vreo 5 sau 6 dioptrii.Pt persoanele care au peste aceste dioptrii li se face transplant de cristalin. Scuze de greseala de la nume:D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madiga (acum 14 ani)

Si eu sunt f.interesata daca cineva a trecut de operatia cu laser pt hipermetropie prin astigmatism,deoarece fica mea asa s-a nascut (acum are 22 ani),din 5 medici 3 sunt impotriva operatiei nu mai stiu ce sa facem deoarece asteptarea duce la deteriorarea in timp a vederii.La sfatul unuia dintre medici nu mai poarta nici ochelari pt k acel dr. a zis k degeaba ii poarta?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Denisa (acum 8 ani)

Buna.sunt diagnosticata cu aceiasi problema.te rog spune-mi a reusit fata dumneavoastra sa isi realizeze operatia.am si eu 22ani si nu stiu ce decizie sa iau.va rog imi puteti da un sfat.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 14 ani)

buna ziua...am 18 ani...m-am nascut cu glaucom congenital si la varsta de 15 ani m-am operat si mi s-a pus proteza oculara (aratam destul de ciudad.. era stadiu acela foarte inaintat cand glubul ocular arata''urat'')...din cate am inteles eu un copil cu o astfel de malformatie se naste odata la 12.000 de nasteri(poate nu e sigur)...as dori sa stiu un lucru..daca eu voi avea copii ei vor suferi de asa ceva? am gasit niste comentarii pe internet care ma fac sa ma simt tare dezamagita...daca da este posibil ca ei sa aiba glaucom congenital..adica sa fie asa cum am aparut eu pe lume...?va rog frumos sa-mi explice cineva...e foarte dureros sa ma gandesc ca asa va fi...vreau sa termin facultatea sa am o familie..si copii sanatosi...si incep sa ma pun pe ganduri...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dobra simona (acum 14 ani)

am 44 ani sunt operata de strabism de la varsta de 4 ani , dar am ramas cu un mic defect de vedere . Port ochelari cu dioptriile de +3.5 LA AMBII OCHII, SI AS VREA SA STIU DACA SE POATE OPERA SI SA NU MAI PORT OCHELARI. VA MULTTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

buna ziua!am 21ani si de mica am strabism.parintii mei m-au dus la medic la varsta de6ani dar mi-au spus k era prea tarziu sa ma opereze1am purtat ochelari dar fara nici un rezultat!in ultimii ani am observat ca doar atunci cand sunt obosita imi apare!la consult medicii mi-au spus k nu mai am nimic(acum3ani).datorita acestei probleme nu pot avea incredere in mine,imi este teama sa privesc in ochii cuiva daca exista vreo solutie sau un medic,care ma poate opera va rog da imi spuneti!multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 14 ani)

Exista vreun tratament pentru a te vindeca de ambliopie,in afara de legarea ochiului santanos?Am 21 de ani...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stan mihai sergiu (acum 14 ani)

buna ziua am 33 de ani si sufar de strabismas vrea sa-mi spuneti daca se poate opora cu laser

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roz marin (acum 14 ani)

nu,nu se poate.cu laserul se opereaza doar astigmatismul,miopia si hipermetropia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Serghei (acum 14 ani)

De la 6 luni am observat ca fetita mea are strabism.Acum ea are 11 luni. Spuneti-mi va rog unde ma s putea adresa pentru lecuire.(operatie laser, sau alt ceva)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nela (acum 14 ani)

Nu stiu de unde esti, dar in Bucuresti este o clinica cu profil oftalmopediatric - baiatul meu a fost operat acolo, tot de strabism.
Clinica este pe b-dul Pache Protopopescu( ca reper-PROTV)si se numeste OFTAPRO,daca dai o cautare pe google obti mai multe informatii despre ea.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irinuca (acum 14 ani)

Ar trebui sa mergeti cu ea la un oftalmolog sa discutati cand se poate face operatia la ce varsta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexx (acum 14 ani)

sufar de strabism shi sunt curios sa aflu cat m-ar costa o operatie pentru corectarea acestui defect...minimul shi maximul...multumesc anticipat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 14 ani)

si eu am o intreare sa imi raspundeti va rog
si eu am probleme cu vederea si daca ati gasi un doctor si sa ma operez sunt de mica cu acea problema
va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 13 ani)

am 19 ani si sufar de strabism convergent alternant.cam aprox. cat costa operatia?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larisa (acum 13 ani)

buna seara.am 23 de ani si am starbism.as vrea sa ma operez,mai merge la varsta asta?si cat costa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2