Voma febra

Colici si alte tulburari digestive la copii
Intrebare postata de Ionescu4 cu 13 ani in urma

In iulie 2010 baietelul in varsta de 2 ani jumatate a varsat toata ziua apoi a 2 a zi a avut si scaun diareic . medicul mi-a prescris metrocopramid si ercefuryl. acum ,dupa 2 luni si ceva, aceasi poveste doar ca acum mi-a facut si febra 2 zile .acelasi tratament acelasi diagnostic: infectie virala cu manifestari digestive.
ma gandesc sa nu fie o bacterie sau nu stiu altceva .
as putea face niste analize?ce stiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Ionescu (acum 13 ani)

Cu metrocopramid si ercefuryl il intoxcati si mai rau. Analizele nu duc la nimic caci nu exista nici un medicament vindecator. Toate suprima cu forta simptome. Mergeti la un medic homeopat.
Cu remedii homeopate in max 24 de ore a disparut tot. Este f. simplu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kasho (acum 13 ani)

Stimata doamna, va rog sa cititi la discutii pe teme medicale rubrica Afectiuni respiratorii la copii intrebarea Raceala la bebelusi postat de utilizator ani mari, ca sa vedeti ce calificari are dr. ionescu ( care de fapt nu este medic ) si apoi luati ceea ce considerati corect pt copilasul dvs in considerare.

Sfatul meu este sa mergeti la urgenta la spitalul de copii, unde va fi consultat si i se vor preleva probe pt analize imediat sau mergeti la medicul de familie sa va dea un bilet de trimitere la laborator pt analize ( dar va dura putin mai mult )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Da, doamna ascultati de sfatul acestei femei casnice care nu are nimic de facut acasa mai bun decat sa petreaca timpul prin forumuri medicale unde le spune oamenilor sa mearga la doctor sau la spital, de parca lumea nu ar sti acest lucru.
Daca de asemenea sfaturi aveti nevoie cat si de tratamentele pe care le-ati vazut pe pielea copilului ca fiind asbolut nefolositoare, nu aveti de cat sa le urmati. Totul este la libera alegere a fiecaruia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kasho (acum 13 ani)

doamna in primul rand sfatul este acele de a va feri de sarlatani si oameni care se DAU drept medici, dar de fapt nu sunt.
Casnica..........va inselati amarnic, aveti idee drionescu, ce presupune CONCEDIUL DE CRESTERE AL COPILULUI ?, nu cred, dar .......oare ce doctor are timp toata ziua sa intre in polemici cu alti medici si cu pacienti atunci cand practica lui este lipsita de profesionalism, deontologie, este violenta si abuziva? Oare ce medic isi permite sa jigneasca pacientii.?oare ce medic isi trateaza pacientii online,pe mail sau telefon, fiind complet in afara legii si neac***a nici o responsabilitate asupra efectelor tratamentului prescris astfel? oare ce medic se ascunde sub diverse nume false? oare ce medic asigura un tanar ca facand sex neprotejat nu se va infecta cu HIV/Sida? oare,oare, oare............
Apropo, cum se numesc barbatii care stau toata ziua pe forumuri medicale, dand sfaturi periculoase sanatatii? nici macar casnici..........................

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu4 (acum 13 ani)

multumesc pt raspuns. medicul pediatru mi-a dat reteta si a spus ca e viroza(deci la medic am fost ). baietelul s-a facut bine dupa 2 zile. as fi dorit sa stiu daca pot face niste analize , altele decat cele uzuale pe care i le-am facut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anisoara goran (acum 13 ani)

as vrea sa stiu daca are legatura durerea de burtica la un an si 2 luni cu dintii care acum ii ies cite 2 3 si dece pe baiat il doare si pe fetita geamana nu si aud de viermi intestinali dar nu i am dat in ultimul timp decit lapte zuzu si nici prin pamint nu sau jucat atunci de unde m as bucura sa mi raspunda um medic MULTUMESC MULT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fiviveronica (acum 13 ani)

am un baietel de 1 an si 9 luni .a vomat o noapte aproape ora de ora ,dimineata am fost la medic si i-a facut injectie cu metroclopramid si no spa si dupa 2 ore a facut febra.m-am dus inapoi si i-a dat penicilina cu gentamicina.la diagnostic a scris:sindrom febril?ce inseamna asta?
si-a revenit dupa a6-a injectie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: