TOXOCARA

Colici si alte tulburari digestive la copii Toxocaroza
Intrebare postata de malex1 cu 14 ani in urma

Despre Toxocara,stie cineva daca se ia de la om la om sau numai de la caini la om?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

raluca (acum 14 ani)

Infectia cu acest virus se transmite doar de la caine. Analizele sangelui depisteaza o crestere a transaminazelor, iar bolnavul are sindrom dispeptic: senzatie de disconfort digestiv, dureri abdominale, balonari, greata dupa masa. Daca infectia afecteaza plamanii, toxocaroza se manifesta prin pneumopatie.

Bolnavul tuseste, are respiratie suieratoare de tipul celei din astm si poate suferi chiar pneumonie de tip eozinofilic, in cazurile cele mai grave.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

malex1 (acum 14 ani)

Multumesc,Izabela8!Din fericire,la fetita mea s-a manifestat doar prn aparitia unei urticarii destul de urata,dar fara nici o alta complicatie.Tratam cu Zentel.
Stii cumva daca trebuie sa faca tratament toata familia?Mentionez ca nimeni din casa nu mai are simptome.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 13 ani)

Toxocaroza poate cauza infectie ganglionara marirea in volum a ganglionilor datorata unei reactii ganglionare. Astfel scaderea ganglionilor in volum si reducerea infectiei nu se trateaza nicide cum cu antibiotice ci cu tratament specific bolilor parazitologice ( medicamente + mai ales tratamente naturiste
contra acestora: ceaiuri prafuri din pelin mult usturoi proaspat neprelucrat hrean ). Pe parcursul tratamentului se vor evita alcoolul prajelile si orice ar
solicita ficatul ( grasimi saturate, zahar ). Marirea in volum a ganglionilor si un examen histopatologic superficial poate confunda boala parazitologica
cu boala Hodgkin ( CD30+ ).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jorj (acum 13 ani)

cum se pote scapa de toxocara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciurea adrian (acum 13 ani)

Sant un doctor cu experienta in varsta de 37 ani si pot raspunde la intrebarea dvs : Toxocara se poate lua doar de la caine ,dar animalul este imun. Daca ajunge la om iar el nu stie, in cateva luni pote provoca orbirea . Acesta se deplaseaza prin sange in corpul omenesc. Deci daca aveti disconfort abdominal sau senzatie de greata dupa masa, mergeti de graba la un medic specializat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

natalia (acum 12 ani)

salut.....fiului meu i sa depistat toxocara ,ascaridoz ,pilore ....a scazut mult in greutate ,chiar si vederea...ce sfaturi imi puteti da...ms mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 12 ani)

Buna am si eu o intrebare se ia toxocara prin contact sexual?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jurnaluluneimame (acum 10 ani)

Copilul meu, la varsta de 2 ani, a fost infectat cu larva migrans viscerala, Toxocara canis cu afectare viscerala. Am reusit sa scapam. Citeste toata experienta noastra, in ceea ce priveste simptomatologie, cauze, modalitati de contactare, tratament impotriva toxocarozei:
http://www.jurnaluluneimame.ro/articol/234/Stiam-totul-despre-toxocaroza-inainte-sa-se-confirme-infectia-cu-toxocara-canis-a-copilului-meu/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florinasterea (acum 9 ani)

Nu se transmite,la mine este instalat si se manifesta prin inroseli ale pielii si mancarime,uneori arata ca atunci cand esti fript cu fierul de calcat (usor),alterori parca zgariat de pisica.Acele roseli maninca rau si dau o stare de iritatie de enervare,e nortmal.Am inceput de cateva zile tratamentul insa ele parca nu dau semne sa dispara.Vom mai vedea.Stiu de unde am luat acesti paraziti.Am adus o catelusa de pe strada acasa,a venit frigul si am tinut-o in casa si de cateva ori si-a facut nevoile,fireste pina s-a invatat sa iasa afara,pe covor.Eu am curatat si dupa cum ati mai citit asa se cam ia toxocara.Nu am stiut ,am facut analize deoarece presupuneam ca ar fi altceva insa doctora mea de familie aproape ca m-a ibligat sa fac Toxocara-acea analiza a sangelui si nu numai si asa am depistat.Sa vedem ce va mai fi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: