Probleme cu gazele intestinale

Colici si alte tulburari digestive la copii Uscaciunea ochilor
Intrebare postata de tteodorat cu 9 ani in urma

De ceva vreme am probleme ingrijoratoare cu digestia.Seara si noaptea am gaze intestinale pe care le elimin foarte greu(cateodata imi cauzeaza dureri de stomac) sau de obicei le elimin dimineata.Am probleme cu scaunul :cateodata e moale (aproape de diaree), cateodata este fragmentat sau subtire ,iar cateodata, mai rar, e normal.De asemenea simt un miros neplacut in gura si am ameteli cand ma ridic in picioare.Nu pot sa spun ca am dureri , in afara de senzatia de disconfort.Trebuie sa precizez ca am renuntat sa mananc alimente care sa cauzeze flatulenta dar simptomele nu au disparut.Am 19 ani si mi-e frica sa nu fie vorba de cancer de colon.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

ioan (acum 9 ani)

Vrei să ai o viață mai confortabilă? Adresează-te cu încredere unui medic gastroenterolog, care te va ajuta sigur. Nu fi așa bănuitoare, scoate-ți din minte boala de care ai pomenit! După umila mea experiență, cred că ai un sindrom de intestin iritabil cu preponderență diareică. Permite-mi să-ți recomand orezul (merge și zilnic, de ex. dimineața, ajunge să-ți placă, oricum te ajută), abține-te să zicem o lună să consumi lapte, ceaiul de chimion (eu îl iau dimineața pe stomacul gol) și ceaiul de mentă (nu mult, între mese, pentru meteorism) - pe mine acestea mă ajută și nu mai am probleme (ceaiurile fără zahăr). Sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic.Fares (acum 9 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua.Pentru sindromul de colon iritabil se pot administra remedii naturale, capsulele Colon sanatos 1-2 capsule de 3 ori pe zi sau ceaiul Colon sanatos, 3 cani pe zi.Se poate administra acest tratament timp de 2-3 luni.Un consult la medic este cel mai indicat pentru stabilirea unui diagnostic corect.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anastasia (acum 9 ani)

Cu siguranta trebuie sa te vada un gastroenterolog. Am avut si eu simptome asemanatoare si aceastea ascundeau o boala digestiva. Pana ajungi incearca sa iei Eqidigest dupa mesele principale. Este natural, nu va avea efecte adverse. Si mergi la medic, mai ales daca spui ca nu consumi alimente care ar putea cauza aceste gaze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 9 ani)

Daca se asociaza cu dureri articulare sau uscaciunea ochilor poate fi vorba de boala Crohn (boala autoimuna).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum un an)

Am aceleasi simptome acum ce ai rezolvat ca am vazut ca e postatea de mult timp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: