Dureri abdominale raspuns medic

Colici si alte tulburari digestive la copii
Intrebare postata de nanica cu 13 ani in urma

Viermisorii la copii
ce sa ma fac cu copilul ca de 2 sapt are dureri abdominale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 13 ani)

Ati vorbit cu medicul lui pediatru?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Mergi cu copilul la medicul de familie. Iti da trimitere la un laborator pt analize. I SE FACE ANALIZA SCAUNULUI, ADICA COPROCULTURA. Cumperi de la farmacie un recipient steril pt proba de scaun si respecti indicatiile date de medic. Va trebui sa-ti spuna de unde sa iei proba, adica de pe la mijlocul scaunului, parca. Duci proba la laborator si medicul iti va da tratament in functie de tipul de viermisori pe care ii are copilul. Dupa 10 -14 zile se repeta analiza scaunului pt a vedea daca s-a sterilizat. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Nanica, Bună seara !
Durerile abdominale la copil ,care apar ocazional, durează relativ puţin şi dispar aşa cum au apărut, pot fi datorate infestaţiei cu paraziţi intestinali ,aşa cum suspectaţi şi d-vs. Mai pot fi însoţite de nervozitate , de mâncărime a nasului,de scăderea apetitului, de paliditate şi chiar de prezenţa unor vermişori în scaunul emis .Trebuie recoltată o cantitate din materiile fecale si într-un recipient ( nesteril deoarece nu este necesară coproculură ) se duce la orice laborator pentru analiză. Cu rezultatul se merge la medicul de familie pentru prescrierea tratamentului , în funcţie de categoria parazitului intestinal , precum şi durata ,şi repetarea examenului, pentru controlul rezultatului acelui tratament. Cu sănătate Dr.Emil Oteşteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: