Piatra fiere raspuns medic

Colici si alte tulburari digestive la copii
Intrebare postata de daniellas cu 12 ani in urma

Se poate elimina acea pietricica mica prin tratament medicamentos?cititnd pe net despre calculi biliari, chiar nu stiu de unde s-a putut forma in cazul meu.cititnd depsre aceasta , una despre cauza ar fi folosirea anticonceptionalelor.eu nu am folosit pana acum decat pentru scurt timp cu mult timp in urma dar as fi dorit sa incep iar sa le folosesc. ac***a acum aceasta mica pietricica la fiere, va afecta daca incep sa le iau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

nu sunt legate (acum 12 ani)

AC si pietrea la fiere nu au nici o legatura. Exista multe cauze pt. pietre la fiere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

medicul curant poate indica un tratament antispastic in cazul durerilor. daca acestea se agraveaza ca intensitate, frecventa, insotite de greata, varsaturi, febra ce dureaza mai mult de 6 ore,poate fi necesar tratamentul chirurgical de indepartare a veziculei biliare si a calcului inclavat (prin laparoscopie )
Ar fi de evitat scaderea brusca in greutate, nu mai mult de 0,5-0,7 kg pe saptamana. mentinerea unui regim echilibrat (mese luate in mod regulat,cel putin 3 principale; consumul de cereale integrale si fibre, precum si de alimente ce contin calciu din legumele verzi produsele lactate),evitarea grasimilor animale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Colici si alte tulburari digestive la copii.

Dr. Stefan Tuca MDr. Stefan Tuca este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Litiaza biliara de care suferiti are indicatie chirurgicala.Procedura se poate realiza laparoscopic fara probleme.Lipsa simptomatologiei nu justifica amanarea interventiei.Mai devreme sau mai tarziu lucrurile se vor complica.
Deocamdata nu a fost inventat tratamentul care sa dizolve pietrele deja formate, chirurgia ramanand singura solutie.

Cu stima,

dr.Stefan Tuca - medic chirurg

www.stefantuca.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic.Fares (acum 9 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua.Va recomand un remediu naturist, solutia Farebil, compus din uleiuri esentiale cu actiune asupra litiazei biliare..Sunt rezultate foarte bune la administrarea a 4-5 picaturi de 4 ori pe zi, in cure de 21 de zile.Are efecte antispastice, imbunatatieste metabolismul ficatului si actioneaza pe litiaza biliara.Se asociaza dieta corespunzatoare.Este recomandat un consult la un cabinet de fitoterapie pentru un tratament adecvat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: