Liamblioza si tulburarile psihice raspuns medic

Colici si alte tulburari digestive la copii
Intrebare postata de freedom_89 cu 11 ani in urma

Ma numesc Victor,am 23 de ani si la virsta de 3 ani am avut greturi,dureri abdominale cu scaune specifice..am facut o gramada teste si medicii nu au gasit cauza,la scurt timp m-au diagnosticat cu hepatitaB. Pina la 16 ani am avut probleme cu anemia,o normalizam si la scurt timp scadea hemoglobina singelui.eram anxios si foarte emotionat,oboseam repede si aveam bufeuri in corp.In 2007 am facut test la liamblioza si a iesit Pozitiv.am facut tratament si am scapat de paraziti,Dar in 2008 am facut depresie cu stari de anxietate,emotivitate si stres-uri puternice.Am stat sub tratament psihiastric 3 ani si scazind doza de neuroleptice si antidepresante am avut o psihoza deliranta cu diagnozul de schizofrenie paranoida si depresie.acum fac tratament sunt pe doze minime de neuroleptice,numai ca ma deranjeaza depresia si starea neplacuta care o am in cap-tulbure,neclaritate,privire atintita..Vreau sa va intreb daca aceste boli sunt consecintele leambliozei si a anemiei si daca DA,atunci am sanse sa ma vindec,sa-mi restabilesc substantele creerului timp de citiva ani? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Banuiesc sa va referiti la infectia cu giardia intestinalis cunoscuta si su denumirea de giardia lamblia. Infectia cu acest parazit poate da manifestari neurologice gen:iritabilitate, tulburari de somn, neurastenie, depresie, insa aceste simptome dispar dupa tratament.
Schizofrenia paranoida nu este consecinta acestei infectii parazitare si nici a anemiei.
Este recomandat sa urmati intocmai tratamentul prescris si sa fiti evaluat perioadic in serviciul de psihiatrie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Colici si alte tulburari digestive la copii.

ilie (acum 9 ani)

//sfatulmedicului.ro/Parazitoze/simptome-ale-bolilor-parazitare-sau-cum-se-manifesta-infectiile-cu-paraz_9498
sau
//sfatulmedicului.ro/Parazitoze/simptome-ale-bolilor-parazitare-sau-cum-se-manifesta-infectiile-cu-paraz_9498
aici pscrie despre tulburari psihice gen schizofrenie , in urma parazitozei lamblia , intotdeuna un parazit traieste in simbioza cu un al doilea , vorbiti cu un medic de laborator, mai aveti un parazit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: