Fetita mea de numai 5 saptamani vomita

Colici si alte tulburari digestive la copii
Intrebare postata de EvaMartine cu 12 ani in urma

Buna seara , fetitei mele ii dau lapte praf Nan si de 3 zile dupa ce mananca varsa ,iar in timp ce varsa plange foarte tare . Deasemenea este agitata mai tot timpul ,specific ca are pofta de mancare . Va multumesc si astept un raspuns de la dvs .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Mari (acum 12 ani)

Sa fi atenta sa o tii mai mult ridicata sa dea aerul afara dupa ce mananca,fetita mea a avut aceasta problema si nu ne-am dat seama imediat ca nu elimina tot aerul si deaceea vomita !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 12 ani)

Cate luni are fetitza ta? este posibil sa aiba reflux gastric.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

EvaMartine (acum 12 ani)

Eva are 6 saptamani acum,am sunat la medicul fetitei si m-a sfatuit sa ii schimb laptele ceea ce am si facut dar fetita nu il accepta si in plus i-a aparut si o eruptie pe fata si in capusor.De ieri nu a mai varsat in schimb ii dau tot lapticul ei preferat Nan dar facut cu ceai e tei si in concentratie mai mica decat ar trebui.Pe 19 mai am programare la pediatru cu ea si o sa vedem .Multumesc pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elly (acum 12 ani)

da cel mai indicat este sa-i schimbi laptele si nepotica mea a fost la fel de la un anumit tip de lapte vomita foarte mult de cand ia schimbat laptele nu mai are nimic,iar daca ii dai si piept trebuie sa-i bagi laptele praf in cantitati mici ca sa se obisnuiasca stomacelul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elly (acum 12 ani)

si pentru acea eruptie ii poti pune in apa de la baie umpic de ulei de corp sa vezi cat de bn ii va face si ii va disparea,poti incerca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelina (acum 12 ani)

du-te cu ea la doctor si nu te speria f tare ,nu ii prieste laptele care il dai si trebuie neaparat schimbat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 12 ani)

buna ziua eu zic ca nu ai de ce sa te sperii ca asa a fost si fetita mea care acum are un an si ea cand vomita,vomita si pe nas si eu i-am dat tot nan dar medicul meu mi-a spus ca e ceva normal sa vomite ca vomita surplusul de mancare si se zice ca atunci cand vomita copii se ingrasa semn ca sau saturat si au mancat mai mult decat trebuia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mona_lyssa (acum 12 ani)

si fetita mea a fost la fel! trebuie sa ii schimbi laptele !Sa sti ca si a mea a avut aceleasi simptome de la laptele nan si dupa ce nea indicat medicul alt lapte sia revenit .Eu acum ii dau Nativa!Incearca si u si ai sa vezi diferenta!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 12 ani)

Schimba de urgenta tipul de lapte , recomand Aptamil , l-am folosit cu succes in loc de Nan la o fetita acum de 8 luni , iar pentru eruptiile de pe fata si coaja de pe cap mergi la doctor pediatru .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxi (acum 10 ani)

buna am o fetita de 3 luni si 2 saptamani si acum i-am schimbat laptele ai dau aptamil 1 si vomita dupa fie care masa am 2 zile de cand il dau ,cred k nu-i prieste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

EvaMartine (acum 12 ani)

Buna dragelor si dragilor :) ,tocmai ce am sosit de la pediatru , la inceput au pus problema de reflux dar dupa ce au consultat-o mi-au zis ca muschii dintre esofag si sacul stomacal sunt slabuti si din cauza aceasta varsa,cat despre eruptia pe fata cica ar fii din cauza hormonilor, copilul acumuleaza hormonii mamei pe timpul sarcinii.Am incercat sa ii schimb laptele dar fetita nu accepta celalat tip de lapte iar aici unde locuim noi nu sunt decat 2 tipuri de lapte praf Nan si Collet, deci nu am cum sa pot incerca alt tip de lapte praf. Eva Martine creste normal ,i-a in greutate e un bebel vesel si foarte activ spun medicii,deci totul e ok.Eu ma ingrijorez foarte tare din cauza ca ea s-a nascut si cu 2 mici gaurele in inimioara,si este foarte important ca fetita sa aiba pofta de mancare si sa ia in greutate. Va multumesc tare mult pentru sfaturi si ma rog pentru voi toti :) pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

KETTY (acum 12 ani)

Si eu am patit asa, insa schimbarea laptelui nu se face brusc. Eu i-am dat fetitei mele Humana si cand treceam de la Humana 0 la Humana 1 sau 2 sau 3 o faceam treptat. in fiecare zi mai puneam o cupa din cel nou pana il schimbam intr-o saptama.
Multa sanatate,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 12 ani)

Si fetita mea are volvulus gastric incomplet (adica gura stomacului nu se inchide) si de aceea vomita. Incearca cu Nan AR (antiregurgitare) si tine-o intr-un patut inclinat, sa aiba capul si spatele mai sus. Asa mi-a recomandat doctorul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

EvaMartine (acum 12 ani)

Multumesc Cristina o sa fac intocmai :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANA (acum 12 ani)

incearca cu lapte praf NOVALAC AR si ma tarziu cu NOVALAC AC. Si baietelul meu varsa si laptele de mama dar dupa novalac nu a mai varsat. Am uitat sa-ti spun ca baietelul meu a fost nascut la 26 de saptamani dar doamna Prof. dr. Zaharie Gabriela de la ginecologie 1 din Cluj a facut minuni cu el. Multa sanatate si pupici micutei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina823 (acum 12 ani)

Va doresc multa sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

EvaMartine (acum 12 ani)

Multumesc tuturor, Eva Martine se simte mult mai bine acum,avem deja 9 saptamani , mananca bine si nu mai varsa . Mii de multumiri pentru sfaturi :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teona (acum 10 ani)

buna.am un baietel de 0 luna si vomita dupa fiecare masa,dar de cand iam dat nan ar (antiregurcitare) la recomandarea medicului numai avem treaba. dar as vrea sa stiu cat sai dau acest lapte. as putea sa il schimb cu nan 1??? u cat timp ai folosit nan ar??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Chereches teodora (acum 10 ani)

Eu am o fetita de 4 luni vomita destul de des ii dau Nativa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delia (acum 8 ani)

Pentru eruptiile de pe fata recomand laptele de mama.Tamponezi locul..afectat cu laptele tau.
Eruptiile sunt normale si apar la 2 saptamani..dupa nastere ,sunt de la hormonii mamei care alapteaza..sau mai exista si acneeababy care dispare pana la 6 luni..tot laptele de mama e bun.succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2