Ce poate avea fetita mea???

Colici si alte tulburari digestive la copii
Intrebare postata de iasmi99 cu 13 ani in urma

Fetita mea are 9 ani si de 3-4 luni acuza dureri periombilicale (numai ziua, durerile nu o trezesc din somn) care nu au cedat la tratament cu No -Spa,Scobutil, Omeprazol, Biotics, Spasmomen - nu ii trec cu nimic. A luat Zentel susupensie 5 zile, pe nemancate.Durerile au continuat , chiar s-au intensificat. A fost apoi operata de apendicita ( nu cred ca a avut). A fost internata intr-un spital de pediatrie pentru diagnosticare si mi s-a spus ca nu are nimic - i-au facut analize de sange, ex. coproparazitologic, echografie, consult O.R.L., oftalmologic.La consultatia ginecologica, dupa analize a iesit o colpita , dar mi s-a spus ca durerile nu pot avea ac cauza.Spune ca o doare tot timpul, dar starea ei generala e buna: alearga, se joaca... Totusi mi-e teama sa nu fie ceva grav.Va rog , ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Ama (acum 13 ani)

Ai luat in considerare posibilitatea sa fie o componenta psihica? Iti spun pentru ca am avut ceva asemanator la varsta de 5-6 ani si era strict psihic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmi99 (acum 13 ani)

Pentru Ama: Spune-mi te rog cum s-a rezolva? A avut intr-adevar o perioada in care a fost suprasolicitata, dar acum e in vacanta, nu are niciun stress...Nu stiu ce sa mai fac. Te rog da-mi amanunte!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ama (acum 13 ani)

Pai s-a rezolvat cam de la sine. Cand si-a dat seama mama ca e psihic (mama e medic si nu si-a dat seama nici ea de la inceput), s-a apucat sa imi distraga atentia si sa vada daca atunci am ceva. Si nu aveam. Si i s-a aprins beculetul... Cum de atunci cand ma lasa acasa cu bona ma plang ca ma doare burta, ca vreau la mama, ca mi-e rau ca nu stiu ce si atunci cand mama sta cu mine, se joaca, sau cand ma joc cu prietenele, nu mai am nimic?
Mi-e tare greu sa iti spun cum mi-a trecut... Mi-a distras atentia, m-a lasat singura treptat (eu faceam asa cand nu eram cu mama, adica la scoala sau cand eram singura cu bona acasa), mi-a zis ca nu am nimic si sa nu ma mai plang (adica m-a luat tare, dar fara sa ma pedepseasca sau sa ma acuze), mi-a zis sa imi fac autopsihoterapie sa ma gandesc singura ca nu am nimic etc. Este o chestie destul de des intalnita la copii, mai ales la fetite. Eu am avut la 5 si la 9 ani.
Nu am inteles insa ce inseamna ca "a fost suprasolicitata"... La 9 ani?! Pai daca la 9 ani e suprasolicitata, nu vreau sa stiu cum va fi la 18... Venirea vacantei ar putea sa ii inrautateasca starea in prima faza, pt ca nu are nici o preocupare decat sa se gandeasca. Si se gandeste ca o doare burtica. Incearca sa ii organizezi vacanta in asa fel incat sa o tii ocupata in mod placut: cheama-i prietenele pe la voi, incurajeaza-le sa iasa in parc cu rolele sau bicicleta, du-o la inot, la balet sau la ce ii place, du-o la tara sa se joace cu animalele, mergeti la mare, orice care sa ii faca placere dar sa nu aiba timpi morti.
Si incearca sa identifici de unde vine chestia asta si cum se manifesta. Eu de ex vroiam sa fie mama cu mine si aveam impresia ca ma doare burta si mi-e rau dupa ce vazusem un film in care un tip bause lapte si se otravise si murise. De atunci a inceput sa imi fie frica sa mananc, simteam ca ma doare burta etc. Vreau sa iti spun ca mi-au facut ai mei toate analizele si nimic. Si mai vreau sa iti spun ca am fost un copil si sunt un adult inteligent, asa ca sa nu crezi ca fetita ta nu este "intreaga" la cap. Exista pur si simplu astfel de manifestari pe care copiii nu le stiu explica (de multe ori nici adultii nu si le explica) si care ii afecteaza.
Poate are un fratior si vrea sa iti atraga atentia. Poate era obisnuita sa ii acordati mai multa atentie si acum nu mai are parte de ea. Poate s-a speriat de ceva sau i s-a intamplat ceva (copiii cateodata interpreteaza exagerat), poate aveti asteptari prea mari de la ea (daca zici ca a fost suprasolicitata...), poate aceasta suprasolicitare sau stresul... Nu numai adultii fac depresii, stari anxioase sau ipohondrii. Si copiii au.
Iti doresc succes si daca mai ai intrebari, incerc sa iti raspund.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmi99 (acum 13 ani)

Pentru Ama: Multumesc foarte mult si te-as ruga daca se poate sa-mi dai o adresa de mess ca sa discutam mai mult! Ti-as putea da mai multe amanunte si oricum m-ai ajutat mult. Sper ca .... pe curand!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_dana (acum 13 ani)

incearca un remediu homeopat si vei rezolva problema , iti dau un link acolo vei gasi rezolvarea tuturor problemelor familiei tale http://sanatate.findtalk.net .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmi99 (acum 13 ani)

multumesc, o sa vad despre ce e vorba!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_dana (acum 13 ani)

acum il gasesti fe forum , ii poti pune intrebarea si el iti va raspunde , din ce oras esti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viviana (acum 13 ani)

in2008 am fost internata cu fetita mea la budimex pt. niste probleme mai grave.in salon a fost adus un baietel de 10 ani cu dureri groaznice de burtica (el fiind din targoviste ).dupa analize si analize l-au operat . se zice ca in jurul buricutului ar mai fi ceva ca un al doilea apendic.acela se inflamase si dadeau durerile de burtica .dipa operatie a fost super o.k.operatia era mica ca de apendicita numai ca era mai sus si pe linga buricut.sanatate la iubita ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmi99 (acum 13 ani)

Este vorba despre diverticul Mekel, dar la ea mi s-a spus ca nu ar fi, desi se vede numai intraoperator. Stii cumva cum i s-a pus diagnosticul baietelului? Analizele ieseau bine?L-au operat fara sa stie despre ce e vorba?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmi99 (acum 13 ani)

Si multumesc pentru urare.La fel!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 13 ani)

buna seara,am citit cu mare interes raspunsurile d.voastra,aceeasi problema o are si fetita mea....si nu cred ca este pe fond psihic....durerile au inceput inainte de vacanta....cam prin iunie....si acum mai are dureri ....a fost in vacanta....nici o problema....durerile sunt undeva pe linga buric....ea are 8 ani si jumatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmi99 (acum 13 ani)

pentru ioana La fetita mea problema persista. Nu i-am gasit rezolvarea.Te rog daca gasesti un medic sa-ti puna un diagnostic corect,anunta-ma! ce analize i-ai facut? Are cumva giardia? Exista vreun medicament care sa-i calmeze durerea? Durerea e continua sau are momente in care nu o doare deloc? Te rog raspunde-mi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pentru iasmi99 (acum 13 ani)

trebuie repetate examenele coproparazitologice si din sange pentru depistarea parazitilor, viermi sau / si candida, de mai multe ori consecutiv
chiar daca nu se depisteaza viermi sau alti paraziti de acest tip, trebuie sa faca si familia la fel un tratament care trebuie repetat la 15 zile
acest tratament il poate prescrie orice medic
este bine sa se faca o data pe an contra parazitilor
de asemenea trebuie supravegheata si depistata candida daca este in interiorul corpului pe organe, sanatate tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 9 ani)

fetita mea are acum 30 de ani, dar la fel a patit si ea la 9-10 ani; mai tarziu am aflat raspunsul citind un articol am aflat ca raspunsul era"lamblia" care nu iese la analize mereu;
sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: