Dislipidemie mixta raspuns medic

Colesterol
Intrebare postata de anamaria114 cu 12 ani in urma

Buna ziua. In urma ultimilor analize, am descoperit urmatoarele:
colesterol total 370, trigliceride 400, glicemie 110. Celelalte valori in limite. Mi s-a prescris CRESTOR 20. Vreau sa stiu cat de periculos este pentru ficat, ac***a in vedere ca am si steatoza hepatica grad 1. Exista alternative?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

E bine sa stiti ca, in situatia dvs., scopul oricarui tratament (medicamentos sau nu) consta nu atat in normalizarea unor "analize de sange" cat in scaderea pe termen lung a riscului cardiovascular (cu alte cuvinte a infarctului acut de miocard si accidentului vascular cerebral). Pentru aceasta este important sa stiti in ce categorie de risc va situati (varsta, sexul, statutul de fumator, tensiunea arteriala si colesterolul seric permit o aproximare suficient de buna a gradului de risc pe urmatorii 10 ani).

In functie de gradul de risc, tratamentul se poate incepe fie cu modificarea stilului de viata (dieta , efort fizic, renuntare la fumat) pentru risc mic sau moderat, fie direct cu medicamente (risc inalt si foarte inalt).

Daca va situati in categoria de risc ce a impus din start tratament medicamentos, trebuie sa stiti ca acesta (alaturi de stilul de viata sanatos) e singura solutie disponibila in prezent pentru scaderea riscului cardiovascular. Efectele secundare asupra ficatului foarte rar ating nivelul care sa impuna sistarea tratamentului (cresteri usoare ale transaminazelor sunt frecvente si complet benigne). In definitiv, aveti in fata urmatoarea "dilema" : sa va petreceti batranetea in liniste, alaturi de nepoti, cu transaminazele usor crescute, sau sa stati imobilizata la pat, dar cu ficatul "sanatos".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Colesterol.

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

pentru mai multe detalii despre medicamentul care v-a fost prescris, puteti citi si prospectul acestuia pe acest site, urmand linkul:
//sfatulmedicului.ro/medicamente/crestor-comprimate-filmate_16754

valorile analizelor scrise de dumneavoastra mai sus sunt situate peste limita in care vi s-a recomanda doar modificarea dietei, de aceea vi s-a prescris Crestor de 20mg. pentru a preintampina afectarea hepatica, puteti sa faceti analize de sange periodic la cateva luni. in general toate medicamentele au reactii adverse, pana si banala aspirina, totusi nu toata lumea face aceste reactii.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Olimpia Raileanu (acum 12 ani)

Am dislipidemie mixta. Trigliceride 500, colesterol variaza intre 300 si 400 si in plus glicemie 115.
Iau Crestor de multe luni si am TGO si TGP marite (58, respectiv 84). Am 62 ani. Imi cresc un nepot. Miscare nu fac prea multa acum pe iarna, decat cu el. In plus iau preductal, tertensif, presatrium pentru tensiune.
Asi dori sa cunosc un regim atat alimentar cat si unul comportamental. Cred ca nu fac ce trebuie! Nu-mi doresc o boala care sa ma termine ca om! Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

1. In privinta glicemiei, cel putin pentru o perioada, dieta si efortul fizic ar trebui sa fie suficiente. Oricum, o idee buna ar fi sa luati legatura din timp cu un medic diabetolog pentru o detaliere a masurilor dietetice. Tot el (impreuna cu dvs.) va stabili momentul introducerii tratamentului medicamentos.

2. Cat priveste dislipidemia, este evident ca doza de Crestor e insuficienta. Doza maxima este 40 mg/zi iar la nevoie se poate asocia Ezetrol 10 mg/zi. Precautiile in cazul acestor doze constau in investigarea promta a oricaror dureri musculare (CK) si urmarirea periodica a transaminazelor (TGP). In cazul dvs cresterea TGP e foarte probabil legata de steatoza hepatica metabolica (ar fi, totusi, prudent, sa excludeti o hepatita B/C).

3. In privinta hipertensiunii, daca regimul fara sare si asocierea de Tertensif si Prestarium reuseste sa mentina tensiunea sub 140/90 mmHg, nu aveti nici un motiv sa modificati tratamentul.
Nu ati pomenit nimic de fumat si deduc ca sunteti nefumatoare, ceea ce e un imens avantaj. Fumatul ar fi complicat foarte mult lucrurile.
Desi aveti dreptate sa fiti preocupata de un regim alimentar corect, in situatia dvs. regimul singur e insuficient. Oricum, in urma vizitei la diabetolog/nutritionist veti afla mai multe despre partea dietetica a tratamentului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: