Colesterolul si trigliceridele raspuns medic

Colesterol
Intrebare postata de elena1224 cu 14 ani in urma

Elena piatra neamt.am 44 de ani si am colesterolul 293 mg si trigliceridele 212 mg.Ce pot face sa ajung la valori normale.va rog ajutati-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Adrienne (acum 14 ani)

"Natural Statine ",un produs naturist, care contine Omega 3 din alge + fitosteroni din soia. Flacon cu 60 capsule, se adminisreaza cate 3 / zi, dimp de 2 luni, cu pauza de 20 de zile. Se poate lua singur sau in combinatie cu tratamentul medicamentos prescris de medic [ statine ]. Tratamentul alopat cu statine poate afecta ,in timp, ficatul. Pretul este de 20 roni, marca Matrxsan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1224 (acum 14 ani)

va multumesc din suflet, voi incerca si acest produs.in acest moment eu iau sortis de 20 mg. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buda valentina (acum 9 ani)

te pot ajuta cu trigliceridele si colesterol sunama vali buda 0746215722

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Chiar azi am vazut o emisiune la Antena 2, in care profesorul Mencinicopschi a recomandat acest produs. Vreau sa-l cumpar deoarece si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1224 (acum 14 ani)

Multumesc inca odata! Va doresc multa, multa sanatate si dumneavoastra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Regimul alimentar trebuie sa fie sarac in grasimi si sa cuprinda 20 grame de lipide pe zi. El poate fi mai mult sau mai putin restrictiv, in functie de rezultatele analizelor biologice, pana la 60 grame lipide pe zi.
Alcoolul trebuie suprimat sau considerabil redus, iar consumul de glucide limitat la 40% din ratia calorica zilnica, cu eliminarea zaharurilor cu absorbtie rapida.

Locul proteinelor este foarte important, mult mai important decat in alimentatia normala, ele reprezentand 25% din aportul caloric cotidian, in conditiile in care se vor alege alimente proteice putin grase.

Alimente permise:

Pestele este alimentul ideal, deoarece majoritatea speciilor comestibile au carnea sp***a. Pestele gras nu este nici el de ocolit, deoarece contine acizi grasi polinesaturati de tip omega 3, cu rol hipolipemiant si protector pentru artere. Nu este recomandat insa sa consumam peste afumat in mod abuziv, deoarece contine amine aromatice cancerigene.

Lactatele trebuie consumate fara zahar. Sunt de preferat produsele naturale si degresate.

Legumele; sunt recomandate toate tipurile de legume, chiar si cartofii (in afara de cartofi prajiti si chips).
Leguminoasele; sunt recomandate in special mazarea, fasolea si lintea.

Alimente consumate moderat:

Carnea sp***a trebuie consumata cel mult o data pe zi. De preferat este muschiul file si pulpa de vita la gratar, la tigaie, inabusit sau friptura in sange. Puteti opta si pentru carne de pasare, vanat, iepure.

Ouale - nu mai mult de doua pe saptamana, mai ales daca nivelul colesterolului este ridicat.

Branza - o felie de branza pe zi (cea cu continut slab in materii grase 25-30 grame pe zi).

Fructele - sunt toate recomandate in afara de fructele uscate si in sirop.

Materiile grase - pentru gatit alegeti uleiurile de floarea-soarelui, arahide, masline si porumb. Aceste uleiuri au proprietatea de a nu se degrada la temperaturi inalte. Pentru asezonare puteti folosi uleiurile de rapita, nuci, germeni de grau, soia, masline.

Alimente interzise:
Margarina care are efect hipertrigliceridemiant, fiind o grasime nesaturata hidrogenata.

Bauturile dulci - consumate cat mai putin posibil. Pentru indulcirea bauturilor este utila folosirea indulcitorilor de sinteza, precum zaharina sau aspartamul.

Bauturile alcoolice trebuie limitate pe cat posibil. La un pahar intre prieteni, preferati cocktailurile (amestec de suc din fructe proaspete, suc de legume, sare, piper, suc de lamaie si apa).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Colesterol.

Adrienne (acum 14 ani)

Multumesc pentru sfaturi. Tot ce ati scris mai sus face parte din stilul meu de viata, plus un indice al greutatii corporale de 20. Se pare ca motivul ar fi felul in care functioneaza ficatul.....[ analizele sunt bune ]....stresul ? ......mostenirea genetica ?......valorile nu sunt exagerat de mari.......colesterol total 227,4 , LDL colesterol 153,3 , HDL colesterol 49,89 , trigliceride 120,8 .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

In stilul de viata ar trebui adaugate exercitiile fizice regulate. Valorile grasimilor sunt usor modificate. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1224 (acum 14 ani)

In urma unor analize recente au rezultat urmatoarele valori:trigliceride:212. colesterol:293,HDL:66, 8, LDL:145, eritrocite:10,MCV:103, VSH:28. Ce parere aveti? Sunt alarmante rezultatele? Eu una imi fac probleme. Va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian-Octi (acum 14 ani)

Draga Elena la virsta ta ar trebui a evitit medicamentele eu iti propun un tratament NATURAL mai putin nociv pt corp la toata lumea adat rezultate si nuva fi contrazis de nici un medic normal.Ceapa merele si seninte de mustar si.....ARMURARIU(se gaseste la plafar)semacina seiminte se ia olingurita 3 oripezi.SANATATE MAXIMA ITIDORESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1224 (acum 14 ani)

Va multumesc Domnule Lucian, in urmatoarele zile, voi merge la plafar. Multumesc inca o data.Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tepes Monica medic homeopat Piatra Neamt (acum 14 ani)

Extract din mladite de maslin 50 pic inainte de masa de pranz de la Plantextrakt
Extract din muguri de artar 50 pic inainte de masa de dimineata/seara ( depinde care masa este mai bogata ) de la Plantextrakt
Omega 3 ( ulei de peste sardina si cod ) 2 cp de 2 ori pe zi dupa mesele principale de la Hofigal
aceasta schema dureaza 2 luni dupa care se recomanda alte preparate, functie de analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 13 ani)

in data de 25 aprilie am fost depistat cu diabet la care administrez insulina 14-14-20,iar in urma analizelor efectuate am fost depistat cu valori mari la colesterolacesta fiind de 560 si trigliceride cu valoarea de 1480 ce imi recomandati sa iau in paralel cu sortis si lipantil as dori ceva naturist,mai precizez ca in 2008 am avut o pancreatita acuta pe care am tratat-o si din aceasta cauza am ceva reticente in administrarea sortis-ului si a lipantil-ului efectele acestora pot duce la inflamarea pancreasului si nu as vrea sa rascolesc aca boala .va multumesc si astept sfaturile dumneavoastra.Daniel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

puteti asocia la tratament Omega 3. In cazul d-voastra profilul lipidic este extrem de mdificat. Trebuie sa urmati regim sarca in grasimi:
Regimul alimentar trebuie sa fie sarac in grasimi si sa cuprinda 20 grame de lipide pe zi. El poate fi mai mult sau mai putin restrictiv, in functie de rezultatele analizelor biologice, pana la 60 grame lipide pe zi.
Alcoolul trebuie suprimat sau considerabil redus, iar consumul de glucide limitat la 40% din ratia calorica zilnica, cu eliminarea zaharurilor cu absorbtie rapida.

Locul proteinelor este foarte important, mult mai important decat in alimentatia normala, ele reprezentand 25% din aportul caloric cotidian, in conditiile in care se vor alege alimente proteice putin grase.

Alimente permise:

Pestele este alimentul ideal, deoarece majoritatea speciilor comestibile au carnea sp***a. Pestele gras nu este nici el de ocolit, deoarece contine acizi grasi polinesaturati de tip omega 3, cu rol hipolipemiant si protector pentru artere. Nu este recomandat insa sa consumam peste afumat in mod abuziv, deoarece contine amine aromatice cancerigene.

Lactatele trebuie consumate fara zahar. Sunt de preferat produsele naturale si degresate.

Legumele; sunt recomandate toate tipurile de legume, chiar si cartofii (in afara de cartofi prajiti si chips).
Leguminoasele; sunt recomandate in special mazarea, fasolea si lintea.

Alimente consumate moderat:

Carnea sp***a trebuie consumata cel mult o data pe zi. De preferat este muschiul file si pulpa de vita la gratar, la tigaie, inabusit sau friptura in sange. Puteti opta si pentru carne de pasare, vanat, iepure.

Ouale - nu mai mult de doua pe saptamana, mai ales daca nivelul colesterolului este ridicat.

Branza - o felie de branza pe zi (cea cu continut slab in materii grase 25-30 grame pe zi).

Fructele - sunt toate recomandate in afara de fructele uscate si in sirop.

Materiile grase - pentru gatit alegeti uleiurile de floarea-soarelui, arahide, masline si porumb. Aceste uleiuri au proprietatea de a nu se degrada la temperaturi inalte. Pentru asezonare puteti folosi uleiurile de rapita, nuci, germeni de grau, soia, masline.

Alimente interzise:
Margarina care are efect hipertrigliceridemiant, fiind o grasime nesaturata hidrogenata.

Bauturile dulci - consumate cat mai putin posibil. Pentru indulcirea bauturilor este utila folosirea indulcitorilor de sinteza, precum zaharina sau aspartamul.

Bauturile alcoolice trebuie limitate pe cat posibil. La un pahar intre prieteni, preferati cocktailurile (amestec de suc din fructe proaspete, suc de legume, sare, piper, suc de lamaie si apa).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buciumanu costinel (acum 13 ani)

Buna ziua, am rezultatele la colesterol total 153.1 mg/dl, colesterol HDL 44.5 mg/dl, trigliceridele 109 mg/dl, colesterolul VLDL 22 mg/dl. Va rof frumos imi puteti spune daca sunt bune. Am 32ani. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tin ptr buciumanu (acum 12 ani)

esti un fericit d.p.a.d.v.pastreazate asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mugurel rangu (acum 11 ani)

Buna ziua , va rog sa-mi acorda-ti cateva sfaturi utile in urma buletinuilui de analiza :
tricliceride -rezultat 537,69
colesterol-rezultat 228,69

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Olivia (acum 10 ani)

Cere doctorului de familie ,in baza rezultatelor de laborator,sa-ti dea LIPANTYL,si cu putin regim (fara grasimi si dulciuri-mai mult carne de pui la gratar)vei reveni la valori normale cam in 2-3 luni,dar vezi ca de aici incolo trebuie sa ai grija la ce maninci.Tratamentul este verificat pe mai mult persoane.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: