Ce sa fac?

Colesterol
Intrebare postata de popas cu 10 ani in urma

Am 42 de ani si urmatoarele rezultate la analizele efectuate> colesterol total 172mg/100ml;
trigliceride 461mg/100ml; HDL 30mg/100ml; LDL 56mg/100ml.
Nu sunt supraponderal (am un pic de burta), nu fumez, nu beau alcol, nu am mancat de cca o luna alimente de origine animala, dar nici nu fac miscare acea jumatate de ora minima pe zi ( fac o usoara inviorare dimineata de cca 10-15 min), si consum aproape zilnic 2 cani de cafea la filtru/zi.
As dori sa sti cum sa ajung la valori normale, fara regim medicamentos, fiind diagnosticat acum aprox 14 ani si cu o boala Chron, care, zic eu, nu a evoluat, sau m-am obisnuit cu ea.
Multumesc. Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Ar trebui consultat medicul internist pt indicatii de reducere a acestor valori.In orice caz regimul nu trebuie sa excluda alimentele de origine animala, ci ar trebui excluse numai cele daunatoare, adica care contin grasimi nesanatoase, colesterol etc.Incercati si consumati multe fructe si legume proaspete, astea n-au omorat pe nimeni, lactate degresate, carne sp***a de pui, curcan, vita, peste, la gratar in special, puteti consuma grasimi sanatoase, cum sunt cele din pestele gras, din alune, nuci, seminte, migdale, contin multi acizi grasi esentiale printre care omega 3, 6 , 9, care sunt foarte sanatoase si chiar ajuta la scaderea colesterolului.Oricum, pana la urma doctorul va spune cum sa procedati, iar nutritionistul va da regimul cu alimentele exacte si orele si intervalele orale cand trebuie sa mancati.Si sa beti apa suficienta cam 2-2.5 litri ca sa purificati organismul de toxine, ceaiuri din plante, iar cafea eu sincer in locul dumneavoastra nu as bea deloc, nici acum nu prea beau, decat cand am multa treaba si imi trebe mintea mai iute si sa rezist la treaba, dar in rest ma bazez pe mancare, sport si odihna.Cam asa ar trebui sa faceti si dumneavoastra, faceti si sport ca face foarte bine la sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

intervalele orare*
am scris repede...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popas (acum 9 ani)

Hristos a înviat! Multumesc pentru sfaturi. Cu stima Popa S. Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 9 ani)

Pentru toti cei diagnosticati cu sinuzita,faceti un tratament cu serraplus !!!
Reusita 1000%,fara interventie chirurgicala !

http://www.farmacia-naturista.com/serraplus-serrapeptaza-forte-seraplex-120.000-ui-30-capsule.html?gclid=CNq37qP8-L0Cf*tMtAodUhMAVQ

Va doresc sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: