Colesterol si trigliceride mari raspuns medic

Colesterol
Intrebare postata de shimmy cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Sotul meu are 26 de ani si acum la analize de rutina au iesit urmatoarele valori: trigliceride: 171, colesterol: 229, monocite: 10.20%, din urina - acid ascorbic: 20(val normala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (48)

shimmy (acum 12 ani)

Se pare ca a fost o eroare, iar mesajul meu nu a aparut in intregime. Urma sa scriu faptul ca ma mira aceste rezultate din vreme ce sotul meu este chiar activ fizic, munca lui il solicita din punct de vedere fizic, este in general destul de stresat si nervos din fire, dar mancare prajita nu prea mancam, mananca zilnic 2-3 fructe, legume la fel, bem ceai negru aproape in fiecare dimineata, ceai verde ocazional. Intradevar mananca unt dimineata, cam 3-4 oua pe saptamana, 1l de lapte uht pe saptamana, alcool la ocazii speciale, sau o bere-doua in weekendm dar nu am crezut ca aceste lucruri vor duce la valori ridicate alte grasimilor. Mai fac si fursecuri de casa, mai mancam si ceva snacksuri dar lucrurile astea nu sunt o obisnuita. Ce ne recomandati in conditiile astea? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

valorile serice ale trigliceridelor , cat si ale colesterolului sunt ridicate, ceea ce necesita un tratament hipolipemiant (statine, fibrati) la indicatia medicului curant, un regim alimentar sarac in grasimi saturate( lapte integral, unt, produse lactate cu continut mare de grasime, carne roşie, ciocolata, nuci de cocos, lapte de cocos şi ulei de cocos), evitarea margarinelor,prajelilori, alimentelor din fast food-uri; reducerea portiilor de hidrati de carboni (paine, cartrofi), evitarea consumului de bauturi alcoolice, zaharului si dulciurilor rafinate;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Colesterol.

shimmy (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns! O seara placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Doua lucruri ar merita lamurite:
1. proportia colesterolului "rau" - LDL-colesterol
2. gradul de risc (fumator? rude apropiate cu boala de inima? hipertensiune? glicemie?)
Din descrierea dvs pare sa fie vorba de un risc destul de mic. In aceste conditii, limita superioara a colesterolului este ceva mai mare. Daca LDL-colesterolul este sub 160 mg/dl, mentinerea aceluiasi stil de viata e suficienta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cioby (acum 12 ani)

Buna ziua. Am facut toate analizele la sange si mi-au gasit trigliceridele mari 211mg . Si bil. totala 2,6 mg. Vas ruga frumos daca puteti sa-mi spuneti ce tratament as putea sa fac si ce regim sa tin? Va multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

1.Pentru trigliceride - miscare (cel putin jumatate de ora de mers pe jos zilnic)
2.Pentru bilirubina - determinarea bilirubinei directe si indirecte, GGT, fosfataza alcalina, TGP, TGO.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cioby (acum 12 ani)

Va multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

buna ziua sunt un barbat cu varsta de 40 de ani si mi-am facut analizele acum 3 luni si au fost urmatoarele acid uric seric 8,88,trigliceridele 1119,glicemia 126 si colesterol vldl 219.face tratament cu lipantyl si crestor de 2 luni jumatate tratamentul mi-a fost recomandat 3 luni dupa care sa repet analizele.vreau sa va intreb daca analizele imi ies in limitele normale mai trebuie continuat tratamentul si regimul alimentar?mentionez ca inainte de a incepe tratamentul aveam dureri mari de cap si imi curgea sange din nas.in acest interval de cand fac tratamentul am slabit 12 kg.aveam 102 kg acum am 90 kg.va multumesc pt. raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

@ vali:
La aceste valori ale trigliceridelor, prioritara este scaderea lor sub 500 mg/dl (riscul imediat este cel al unei pancreatite acute); lipanthylul si regimul alimentar sunt suficiente (daca obisnuiti sa consumati alcool, trebuie sa stiti ca acesta este strict contraindicat; de altfel, foarte frecvent, astfel de cresteri ale trigliceridelor sunt consecinta directa a unui exces de alcool iar normalizarea se produce deseori doar prin renuntarea la alcool). Daca reusiti sa mentineti trigliceridele sub 500 fara Lipanthyl, atunci puteti renunta la el.

Regimul alimentar, in schimb, va trebui continuat permanent, intrucat problema de fond a dvs. tine de riscul cardiometabolic; cu alte cuvinte, sangele dvs incepe sa semene tot mai mult cu un cocktail Molotov: glicemia crescuta, colesterolul, obezitatea, probabil tensiunea crescuta (durerile de cap si sangerarile din nas), eventual fumatul - toate acestea vor exploda, mai devreme sau mai tarziu, fie sub forma unui infarct de miocard, fie a unui accident vascular cerebral.
Dezamorsarea acestei "bombe cu ceas" tine in intregime de dvs., iar regimul alimentar (si mai ales renuntarea la fumat - daca e cazul) este esential. La fel activitatea fizica si tratamentul medicamentos (la indicatia medicului).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

va multumesc pt.raspuns.vreau sa va mai pun o intrebare daca se poate.timp de sase luni am facut moldamin pentru amigdalita cazeoasa criptica si dupa terminarea tratamentului cu moldamin la 2 zile am facut aceste analize in care mi-au iesit trigliceridele, colesterolul ,glicemia si acidul uric seric marite.se poate ca valorile acestea mari sa-mi fi iesit din cauza moldaminului?acidul uric seric de 8.88 indica un inceput de guta?daca este un inceput de guta trebuie urmat un tratament medicamentos?eu am si dureri al articulatiilor si ma doare permanent degetul mare de la picior.multumesc inca odata pt.raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

1. acidul uric crescut nu are nici o legatura cu moldaminul
2.e foarte posibil ca durerile articulare sa fie consecinta acidului uric crescut (guta); un consult reumatologic ar elucida acest lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

multumes mult pt.raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

buna ziua.am facut analizela dupa 3 luni de tratament cu crestor si lipanthil si analizele arata spectaculos de bune,trigliceride 124,acid uric seric 5,5,colesterol hdl 38,colesterol total 114,colesterol vldl 25,colesterol ldl 51,lipide totale 470.este posibil ca dupa 3 luni de tratament sa scada asa mult valorile de la ,trigliceride 1119,acid uric seric 8,8,colesterol vldl 219.am facut analizele la synevo unde le-am facu si data trecuta.am fost cu rezultatele la dr.de familie care mi-a recomandat si tratamentul pt.3 luni si a ramas surprinsa ,m-a pus sa repet analizele la alt laborator pt.ca a zis ca nu se poate sa scada valorile asa de repede.ce parere aveti va rog frumos sa-mi dati un raspuns.si vreau sa va intreb daca analizele arata in felul acesta mai trebuie continuat tratamentul sau nu.va multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu vad de ce nu ati avea incredere in aceste valori (Synevo se numara printre laboratoarele serioase, iar Crestorul este, la ora actuala, cel mai "puternic" hipolipemiant); va sfatuiesc, totusi, sa nu cadeti in capcana cifrelor; ati fi uluit sa aflati cati oameni cu colesterolul "normal" fac infarct de miocard.

Ceea ce conteaza in definitiv nu sunt niste cifre ci starea reala a vaselor dvs de sange. Iar acestea pot fi afectate in egala masura de hipertensiunea arteriala, de diabetul zaharat sau de fumat. A va preocupa doar de colesterol e ca si cum ati pune termopane in toata casa dar ati uita sa construiti acoperisul.

In privinta tratamentului, Crestorul trebuie continuat toata viata , alaturi de regimul alimentar fara grasimi si de efortul fizic (odata normalizate trigliceridele, Lipanthylul nu mai are nici un rost). N-ar trebui sa uitati ca riscul unui infarct de miocard sau accident vascular cerebral este mereu prezent, asemenea unei ploi continue; singura umbrela este stilul de viata sanatos si Crestorul; daca o inchideti riscati ca aceasta ploaie sa va ude pana la piele; iar consecinta nu e o simpla raceala, ci una care sa va tintuiasaca la pat toata viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

multumesc pt. raspuns.vreau sa va mai intreb trigliceridele aduse la valori normale mai pot creste daca nu mai iau tratament sau daca nu mai tin regim.va multumesc inca odata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Sigur ca pot creste; totusi, la ora actuala, este destul de neclara contributia trigliceridelor la riscul cardiovascular; in orice caz, singura motivatie a tratamentului cu Lipanthyl tinde sa fie aducerea trigliceridelor foarte crescute in "zona de siguranta" (sub 500); scopul ar fi evitarea unei pancreatite acute si mai putin protectia vasculara (de altfel Crestorul are, pe langa efectul de scadere a colesterolului si un efect, mai modest, de scadere a trigliceridelor; nu vad nici un motiv sa-l combinati cu Lipanthylul - avantajul este nesemnificativ, in schimb riscul efectelor adverse este mult crescut).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

multumes pt.raspuns si ma scuzati pt.atatea intrebari.o zi buna si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

buna ziua.vreau sa va pun o intrebare dar nu stiu daca este posibil asa ceva.stand de vorba cu o cunostinta si povestindu-i despre sanatatea mea m-a intrebat daca ar exista posibilitatea transfuziei de sange .nu stiu daca e o intrebare pusa aiurea sau exista aceasta posibilitate pentru insanatosirea mea.ma scuzati daca am pus aceasta intrebare fara rost.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Exista boli in care transfuziile de sange pot salva vieti; boala dvs. nu se numara printre ele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

multumesc pt.raspuns.o zi buna si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3