Ce pot face?

Colesterol
Intrebare postata de romicasv cu 13 ani in urma

Am 37 ani,lucrez ca sofer..zilele astea am fost trimis de la serviciu sa fac anumite analize...toate au iesit bune ,numai la ficat ceva valori mai mari de 55 u/l si ce m-a speriat a fost colesterolul 282 mg/dl,iar trigliceride 1090 mg/dl
-am intrat imediat pe internet,deoarece inca nu am putut consulta un medic pt ca e sambata si am gasit diferite pareri...un articol spunea ca valori foarte mari ar fi peste 500 la trigliceride..am citit si ce sunt trigliceridele ,ca habar nu aveam pana acum si cateva sfaturi in ce priveste alimentatia...
-cu ceva timp inainte ,sa fie vreo doi ani de atunci..la fel mi-au iesit valorile mari (ficat)
-medicul de familie mi-a spus ca probabil din cauza meseriei de sofer,a stresului si oboselii au iesit valorile mai mari...mi-a da t pe timp de o luna unmedicament STATINE,sper ca nu gresesc denumirea,sa i-au cate trei pe zi si regim...
apoi mi-am reluat vechile obiceiuri alimentare,gandindu-ma ca a fost ceva de moment..
- acum insa ma c-am pune pe ganduri

- nu fumez ,nu consum alcool, nu sunt gras..la 182 am 85 kg si 37 ani
- nu consum carne grasa
- nu am luat medicamente ,doar ocazional
- am in familie,mama cu colesterol mare,dar nu ca al meu
- insa....mananc prajeli..in ulei..si orice mancare chiar gatita are prajeli
-

-m-ar interesa sa imi schimb modul de alimentatie definitiv,adica nu pt o luna ,doua..
- dar am nevoie de cateva sfaturi culinare
-deasemeni asi dori sa stiu daca intradevar omega 3 m-ar putea ajuta ..si inca ceva..am vazut preturi la omega 3 pe internet si m-au c-am derutat...unele flacoane costau in jur de 10 ron si am gasit si cu 100 ron si peste

care ar fi diferenta? si ...cele mai scumpe au o calitate mai buna?
- intradevar cele la 10 ron aveau 30 comprimate ,iar cele la peste 100 ron aveau 90 comprimate...dar chiar si asa diferenta e mare la pret....ma poate lamuri cineva?

multumesc tuturor celor care ma vor sfatui

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

dan (acum 13 ani)

Cu siguranta pretul mai mare este determinat de o calitate mai buna.
Totusi, pentru scaderea colesterolului exista produse naturiste ce nu prezinta contraindicatii, eu am folosit produsul Cholestone, mai multe detalii am gasit pe site-ul www.vitamine-naturiste.com
Dar trebuie sa subliniez ca acestea trebuie asociate unei alimentatii din care trebuie sa lipseasca grasimile animale si alcoolul.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

iti pot da un sfat gateste totul la cuptor s.-au fiert cind mincarea este aproape fiarta pune 2 linguri de ulei de masline nu mai fa prajeli esti tinar eu am 270 colesterolu si nu mfac micare prajita si nici grasimi nu fumez nu beau iau pastile de simvaHEXAL in fiecare zi trebuie sa mergi la medicul de fam si el iti scrie tratamentu in fiecare luna iti faci analiza ptr colesterol.NU
poti lua medicamente fara sa fie prescrise de medic.sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: