Va implor ajutati-ma

Ciclul menstrual
Intrebare postata de ginapoi cu 13 ani in urma

Va rog, va implor sa ma ajutati! In luna noiembrie trebuie sa plec intr-un pelerinaj si nu pot sa fiu la mestruatie. Aceasta intrebare am vazut ca a mai fost pusa, dar nu a primit decat un singur raspuns. Medicamentul se numeste Lybrel din cate am citit. Mie trebuie sa-mi vina pe 7-8 luna aceasta, daca il iau de acum, luna viitoare sigur imi va intarzia o saptamana? O sa citesc mai multe despre acest Lybrel....
Va rog mult, sunt disperata, astept si alte pareri si mai ales sfatul unui doctor! Ce altceva as mai putea lua?
Problema mare este ca am dureri si hemoragie. Cu durerile mai rezolv, dar cu hemoragia nu pot, mai ales ca se merge mult cu autocarul....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

ina (acum 13 ani)

Cel mai bine ar fi ca in prima zi de menstruatia de luna aceasta sa incepi sa iei anticonceptionale (recomandate de medic de preferat), dupa ce termini folia nu faci pauza de 7 zile ci incepi o noua folie, asa vei fi sigura ca nu va apare menstruatia. Dupa ce termini si a doua folie menstruatia o sa apara, daca doresti sa mai continui pentru reglarea menstruatie dupa pauza de 7 zile incepi o noua folie.
Nu iti recomand sa incerci Lybrel, are multe efecte adverse si are cam acelasi efect ca si anticonceptionalele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ginapoi (acum 13 ani)

Iti multumes din suflet Ina. Da, ai dreptate, nici mie nu mi-a placut ceea ce am citit despre Lybrel.
Recunosc, eu intai am pus intrebarea aici, apoi am mai cautat pe net. Am mai gasit si despre Orgametil si vitamina k (am luat o data vitamina k, care doar mi-a oprit hemoragia, nu CM de tot).
Dar cu siguranta o sa fac cum m-ai sfatuit tu, deoarece am luat Yasmin anul trecut, ca tratament recomandat de medicul ginecolog. Incep o folie cand imi vine luna aceasta si o unesc dupa cum spui cu cealalta. Sper sa mearga, sa n-am ghinion :(
Inca o data mii de multumiri :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 13 ani)

Daca ai mai luat aceste anticonceptionale nu ar trebui sa apara probleme. Drum bun si sa te intorci cu amintiri frumoase:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ginapoi (acum 13 ani)

Multumesc pentru urare, cu siguranta amintirile vor fi de neuitat, deoarece pelerinajul este in Grecia :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 13 ani)

cu aceeasi problema, m-am adresat medicului ginecolog. Mi-a recomandat anticonceptionale. Eu nu folosesc in mod regulat, asa ca mi-a zis sa incep o folie cu 10 zile inainte de data menstruatiei. Mi-a recomandat desorelle. Sunt mai ieftine ca yasmin. A functionat de fiecare data. Mai mult decat atat am rugat ginecologul sa ma ajute in aceeasi problema si cu fiica mea care are 14 ani si tocmai avea menstruatie cand aveam programat concediul la mare. Mi-a recomandat acelasi lucru si a functionat si la ea.Ei i-a prescris Diane. Fara efecte secundare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ginapoi (acum 13 ani)

Deasemenea iti multumesc si tie Ioana, faptul ca ai recurs la aceasta metoda la sfatul medicului ginecolog, ma linisteste (oarecum, frica de hormoni tot o am...).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eliza (acum 13 ani)

Mi se pare o p***ae sa te indopi cu hormoni aiurea doar pentru ca iti vine ciclul. Pentru manifestarile premenstruale exista medicamente (algocalmin, nurofen, in general antiinflamatoare si antalgice), iar menstruatia in sine este ceva normal!! La mare se pot folosi tampoane interne (da, chiar si o fetita de 14 ani), iar pentru o femeie in toata firea, care are experienta de ani de zile, ciclul nu ar trebui sa fie un impediment. Sper ca nu este vorba de o problema religioasa, de genul "daca e la ciclu femeia e spurcata si nu poate intra in biserica"! Ar fi cea mai mare greseala sa plecati urechea la asa p***ai din secolele trecute cand nu existau tampoane si femeilor le curgea sangele pe jos si de aceea erau prohibite.
Eu va sfatuiesc sa nu luati ceva hormonal numai pt a va impinge o manifestare normala a corpului. Apoi va puteti trezi cu dereglari hormonale si mari probleme (de ex dupa un tratament hormonal scurt si intrerupt, poate aparea caderea parului. Este doar un exemplu; mie mi-a aparut un nodul la san...). Puteti lua eventual niste vitamina K pentru un flux redus, daca chiar credeti ca e necesar. Eu va dau un sfat din proprie experienta, din pacate.,..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ginapoi (acum 13 ani)

Din pacate la mine este un mare impediment. Durerea si hemoragia m-au facut sa pierd multe ocazii in viata. Antiinflamatoarele nu prea mai ma ajuta, trebuie sa iau din ce in ce mai multe... Doctorul mi-a prescris Yasmin care ma ajuta sa elimin si chisturile, dar pana cand sa-l iau?! Nu le accept nici eu, stiu ca sunt periculoase.
Este prima data cand vreau sa-mi aman venirea CM o saptamana.... nu am cum sa va contrazic, aveti perfecta dreptate, dar si gandul ca trebuie sa renunt la plecare....
Cu privire la partea religioasa, mi-a mai spus cineva (cu studii in domeniu) acelasi lucru ca dumneavoastra. Oricum am binecuvantare de la duhovnicul meu sa merg, chiar si in aceasta situatie.
Multumesc mult pentru raspuns si va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: