Relatya sexuala in timpul ciclului menstrual

Ciclul menstrual
Intrebare postata de roxy16 cu 13 ani in urma

Scz de intrebare ....dar daca esty pe ciclu menstrual si doresti sa adopti o relatye sexuala cu partenerul de viata fata poate ramanae insarcynata sau nu? astept raspuns urgent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

mikmok (acum 13 ani)

In timpul menstruatiei nu se produce ovulatia, deci nu ai cum ramane insarcinata.
Insarcinata poti ramane doar cand esti la ovulatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Sansele sunt foarte mici si rare. Dar ar trebui sa tii cont ca in timpul menstruatiei posibilitatea transmiterii infectiior este mult mai mare... iar daca pe voi nu va intereseaza disconfortul aparut sau sangele menstrual...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Da, ESTE posibil! NU exista perioada 100% sigura cand e vorba de asa ceva. Stiu femei care au ramas gravide in timpul ciclului, deci nu te baza pe asa ceva. Corpul uman este imprevizibil! Nu inteleg de ce nu puteti folosi un prezervativ, mai ales ca il protejeaza si pe barbat de sangele respectiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Io (acum 13 ani)

"Stiu femei care au ramas gravide in timpul ciclului,"..he he ..si eu stiu destule mincinoase..de unde stii asa sigur ? ...doar daca ti s-a intimplat tie(daca esti iuli de gen feminin !) si daca esti suta la suta sigura de ..memoria ta...s-auzim de bineee !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu inteleg de ce esti asa de convins/a ca nu este adevarat. Daca iti spun ca stiu acest lucru SI de la un medic ginecolog crezi mai mult? Ai auzit de cazuri in care ambele ovare ovuleaza intr-o luna dar la momente diferite? Nu e o noutate. Oricum e problema ta daca crezi sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexyab (acum 13 ani)

nu se ramane insarcinata in timpul ciclului menstraul, deoarece nu exista ovulatie.Ovulatia apare la 10-12 zile dupa, asa ca.......Nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AR (acum 13 ani)

Poti sa te documentezi in reviste de specialitate si pe net. Poti intreba si un ginecolog despre asa ceva. Peste tot este aratat faptul ca sansele nu sunt niciodata nule ca sa ramai insarcinata in perioada menstruatiei. Dar sansele sunt intradevar extrem de mici sa ramai insarcinata in acea perioada. Daca pe voi nu va deranjeaza, nu vad problema. Voi hotarati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sendy (acum 13 ani)

Singura problema este ascultarea de Dumnezeul care ne-a creat si care ne interzice asa ceva...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

Este presupun un discomfort total... mi se pare ceva ''disgusting'' , nici animalele nu au ajuns sa faca asa ceva.din punct de vedere al credintei, pr Arsenie Boca spune: ''oameni, va rog, ridicati-va macar la nivelul animalelor'', ele nu fac perversiuni.
Plus, ca in urma unui asemenea contact, daca ramaneti insarcinata, copilul se va naste cu diferite ''defectiuni'' morle si posibil fizice, pentru ca asa da Domnul. Actul sexual in ziua de astazi a devenit o imoralitate , nici macar o necesitate, sau o implinire a voii Lui Dumnezeu.
Am 28 de ani...nu sunt o batranica care da sfaturi.
Nu va critic, dar poate intr-o zi va veti da seama ca noi facem aceasta lume de care tot ne plangem .este mania Lui supra noastra. Presupun ca stiti de ce au fost distruse cetatile Sodoma si Gomora acum sute de ani in urma? Datorita nelegiuirilor ce se petreceau in acel oras.Si pe locul respectiv a ramas o mare care se numeste Marea Moarta, adica nimic nu mai vietuieste pe acel pamant care Domnul l-a blestemat.
Fiecare pacat infaptuit este inca o nereusita in viata noastra, a tuturora.Femei , barbati... treziti-va!

Cu respect, Anca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ama (acum 13 ani)

Cum spune cineva ceva care nu reprezinta act sexual normal in perioada fertila fara contraceptie si la un cuplu casatorit, gata e imoral. E imoral ceea ce CREDE FIECARE ca e imoral!! Mie mi se pare ca sexul anal e anormal. Poate altuia nu i se pare la fel. Nu sunt de acord, poate ii voi aduce argumente biologice (atentie, biologice, nu religioase) sau pur si simplu il voi lasa sa faca cum crede. Nu inteleg de unde aceasta idee ca femeia este murdara in timpul ciclului. Este o chestie religioasa care nu are nici un temei. De ce este mai murdara femeia la ciclu decat barbatul care s-a taiat cu un cutit la deget?! Este o p***ae. Atata timp cat cuplul respectiv nu este deranjat de asa ceva, nu vad care este problema. Ideea e doar sa o faca cu prezervativ sau sa stie clar ca nu risca vreo boala sau o sarcina.
In alta ordine de idei, animalele o fac NUMAI la ciclu, pentru ca doar atunci ovuleaza majoritatea mamiferelor. Atunci cand o catelusa este "in calduri", este in perioada fertila care p***ancide cu eliminarea de sange. Interesati-va inainte de a scrie, si raspundeti la obiect. Lasati oamenii sa faca cum cred ei de cuviinta. Fiecare om este diferit, aceasta este minunea umana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lee (acum 13 ani)

da,cu siguranta!dar mai intai as vrea sa iti atrag atentia asupra exprimarii tale care este de neconceput in limba romana!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sendy (acum 13 ani)

Draga roxy16, relatia sexuala in timpul ciclului menstrual este interzisa de Dumnezeu. Poti citi asta in Biblie, in cartea Levitic, la capitolul 18, versetul 19.
Acum, tu poti alege sa asculti de El, sau nu... e la latitudinea ta! Dar eu iti spun ca daca asculti de Dumnezeu, ai ales lucrul cel mai bun pentru viata ta! Fii binecuvintata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Io (acum 13 ani)

Mai Sendy draga , Dumnezeu nu a scris nici o carte...nici macar Moise...oamenii sfinti nu au scris si nu au citit ..ei AVEAU CUNOASTEREA nu trebuiau sa invete...lui Moise i-au fost date tablele legii gata scrise ...remember ?? ...scrierile alea sunt ale unor "rabi"..invatatori ai poporului evreu...ele vorbesc despre niste reguli incetatenite in comunitatile respective...adu-ti aminte ce spune Iisus cind este intrebat despre "despartenie"...spune ca a fost data de Moise(de fapt mai mult de comunitate) si nu de Dumnezeu , din cauza necredintei oamenilor...si ...nu mai fiti atit de ingusti la minte...in relatia de cuplu este permis orice este convenit , fara constringere de cei doi..asa ca...spor la treaba si ...aveti grija la cearceafuri...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 13 ani)

ar fi bine, pentru sanatatea femeii, daca nu din ascultare de Dumnezeu (desi a doua cantareste mai mult) sa nu existe raporturi sexuale pe perioada menstruatiei. sansele de infectii si, mai tarziu, de boli destul de grave este foarte mare (vezi endometrioza).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasile (acum 13 ani)

mult mai periculos in cazul tau poti ramane tu insarcinat , fata va scapa!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dragos (acum 13 ani)

atat pentru sanatatea ta fizica cat si morala, este bine ca sa nu intretii relatii sexuale in timpul mestruatiei.
-castigi pentru scurt timp o placere, dar pierzi mult mai mult pe partea cealalta lucruri care nu se mai pot recupera-. vei intelege lucrurile acestea atunci cand vei gasi intelepciunea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANA (acum 13 ani)

SE POATE RAMINE DPA CITE AM AUZIT DA ACUM DEP DE ORG FIECARUIA EU UNA NU AS PUTEA SA FAC ASA CEVA IN TIMPU CICLULUI MESTR..DA DCA IUBIREA E MARE ASTA E MAI EX SI RISCURI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadyneon (acum 13 ani)

Ok.bune intrebari dar si raspunsuri, sunt chestiuni care ar trebui sa intereseze cat mai multe femei care nu stiu sau nu vor sa stie ce se intampla cu corpul lor in perioada menstruatiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramo (acum 13 ani)

e scarbos si incomod nu as putea sa fac asa ceva in timplul menstruatiei dar ramane la atitudinea fiecaruia si plus ca sunt multe riscuri de infectie dar fiecare stie ce e mai bine pentru el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 10 luni)

Când fata este pe monstruatie și face sex cu un băiat și lasă în ea poate rămâne însărcinată

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: