OB: bune sau nu?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de simona128 cu 15 ani in urma

Am inceput sa folosesc ob dupa ce mi-am inceput viata sexuala. Pana acum nu am intampinat nicio problema, ba chiar mi s-au parut mai eficiente decat absorbantele clasice. In schimb, mi-a spus o prietena ( adica o femeie pe la 35 de ani) ca nu e bine sa le folosesc la fiecare menstruatie, ci doar in cazuri majore. Cunoaste pe cineva care a avut probleme din cauza tampoanelor ob, persoana in cauza ac***a in jur de 40 de ani. Ma gandesc ca depinde si de fiecare femeie in parte... Absorbante am folosit si inca mai folosesc noaptea. Chiar sunt in dubii...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (56)

alexandru9396404 (acum 15 ani)

stai linistita daca nu esti alergica la ele nu o sa ai nicio o problema sunt doar vorbe din evul mediu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina18698737 MMadalina18698737 este un medic autorizat SFM (acum 15 ani)

Folosesc ob de cand au aparut si nu am avut nici-un fel de problema.daca nu sunt schimbate la timp,(adica lasi 1 o zi intreaga)apar probleme.1-pentru ca e un corp starin in corp; 2- pentru ca sangele acela poate sa provoace o infectie; 3- poti sa ai sensibilitate la invelisul lor, desi nu prea am auzit dar scrie si pe instructiunile de folosire.parerea mea este ca sunt foarte bune si te mentin mereu curata in comparatie cu celelalte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ciclul menstrual.

simona128 (acum 15 ani)

Asa cum v-am zis, pana acum nu am avut probleme si nici nu am mai auzit de cineva care sa fi avut... oricum, o sa le folosesc in continuare :D in ciuda a ceea ce am auzit. ma simt foarte bine folosindu-le, corect, evident. la urmatoarea vizita la medicul ginecolog, am sa il intreb, sa aud si parerea lui. multumesc de raspuns. :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian301 (acum 15 ani)

si eu am folosit obo perioada indelungata de timp..cam de 4 ani.sunt mult mai confortabile decta absorbantele insa am incetata sa l folosesc dupa o recenta vizita la medicul ginecolog care mi-a spus sa renunt la ele pt ca pot provoca rani si modificari are mucoasei vaginale din cauza ca nu lasa menstruatia sa curga normal. deasemenea in perioada menstruatiei vaginul se curata de eventualele bacterii care cauzeaza candida. desi am renunta la ele..cel mai probabil o sa le folosesc pe perioada verii pt ca e prea cald pt absorbante

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Olivia11103574 (acum 15 ani)

si mie mi-a interzis medicul ginecolog folosirea ob -urilor dupa ce am facut o rana pe col si mi-a recomandat cupa menstruala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

Si eu stiu ca nu sunt prea indicate. Acum depinde de la medic la medic sau in functie de fiecare. Stiu ca utilizarea lor indelungata predispune la infectii vaginale, plus ca pot determina si alergii locale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona128 (acum 15 ani)

este absolut groaznic sa port absorbante pe timpul verii... nu le suport pe caldurile astea infernale.. in fine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina179112741 (acum 15 ani)

nu sunt periculoase daca le folosesti cum trebuie.trebuie sa le schimbi la max 4 ore altfel te vei trezii cu o infectie...stiu o persoana in cauza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

infige ob in chizda :D (acum 13 ani)

de cand folosesc ob ma simt mai divirginata :D :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LAla (acum 13 ani)

Nu cred in nicio p***ae de genu` cum ca ar dezvirgina! Sunt foarte comode:P.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Una (acum 13 ani)

Bai...eu inca sunt virgina...si am incercat sa imi introduc ob-ul, dar am ipresia k nu merge, ca este foarte greu...mi frica sa imping. daca ma dervirginez sau etc...Poti ramane insarciata oare? Ast raspuns pls.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrujk (acum 13 ani)

da...chiar asa cum sa ramai insarcinata???:)))))))))))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

sigur poti ramane insarcinata de la ob:)))))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 9 ani)

Fă tu esti p***a ? Cum p**a sa ramai insarcinata cu un Ob , cati ani ai 8 ? Doamne , mare-i gradina ta ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefania (acum 13 ani)

vreu sa imi raspundestis si mie pot folosi o.b dak sunt virgina ma dezvirgineaza sau pot sa raman insarcinata? ce riscuri am?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Consuela (acum un an)

Nu te dezvirgineaza , mi-am pus eu la 15 ani la piscina , și la 18 ani mam dezvirginat și eram virgina :)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o fata (acum 13 ani)

as vrea sa folosesc si eu ob-urile la mare dak o sa am probleme,dar mi frica sa il introduc.le pot folosi si daca sunt virgina?
va rog sa-mi raspundeti.pliss

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana&ailyn (acum 13 ani)

buna... ajutati-ma si pe mine cu o prob. eu am nascut acum aproape 5 luni.si nu stiu dak e bine sa port OB-uri sau nu...ma ajutati si pe mine???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxi (acum 13 ani)

hei,nu am folosit ob pana acum,si ma gadeam sa incerc la mare (o sa fiu in perioada aia) nu e vorba ca imi e frica sau ceva de genul,problema e ca am 15 ani si nu mi-a inceput viata sexuala.ar fi asta vreo problema??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANONIM (acum 13 ani)

E BINE CU ELE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3