Oare sa fie sarcina???

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Cristina Vlad cu 12 ani in urma

Buna ziua!!!Problema mea este urmatoarea nu mi a venit CM.Ultima oara am avut ciclu menstrual pe data de 27 aprilie ,tin sa mentionez ca nu am un CM regulat ,iar pe data de 9 mai am avut un contact sexual neprotejat fara ca partenerul meu sa termine in mine.Pe data de 11 Mai , mai exact la 56 de ore dupa contactul sexual am luat Pilula de a doua zi care se numeste ELLAOANE si are efectul chiar la 120 de ore dupa contactul sexual (asa scrie in prospect).Simtome nu prea am doar sa spun un pic de foame mai mult decat normal si ma dor sani in partea de sus,Pe data de 30 Mai mi am facut testul de sarcina si mi a iesit Negativ, am fost si la ginecolog pe data de 31 Mai dar am inteles ca daca sarcina este prea mica nu se vede,Ginecologul mi a spus ca sunt ok ,doar ca am o infectie care nu mi a dat numele ei si ca trebuie sa imi vina menstruatia ,mi a prescris un ANTIBIOTIC care se numeste ZITROMAX.Pe data de 6 iunie mi am repetat testul si mi a iesit iar Negativ.Nu Credeti ca poate sa influenteze cu ceva pilula si antibioticul testul de sarcina???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Cristina Vlad (acum 12 ani)

Am uitat sa mentionez ca in perioada Mai-Iunie am fost foarte stresata si din cauza unei sarcini nedorite .Si azi data de 10 iunie nu mi a venit Menstruatia sa fie oare o dereglare hormonala???Dar 15 zile de intarziere mi se pare mult,chiar ma sperie.Va multumesc frumos!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Nu, nimic nu influenteaza testul de sarcina. Daca e pozitiv, iese pozitiv. Daca nu, nu. Ati luat pastila de a doua zi extrem de tarziu. Eu stiu ca aceea este mai buna, producatorul spune ca functioneaza mai mult timp (impiedica fixarea produsului de conceptie mai multe zile), insa eu tot nu inteleg cum se poate ca cineva care nu doreste copii sa NU SE PROTEJEZE si in plus sa mearga abia dupa 3 (TREI) zile sa ia pastila!!! p***atul intrerupt NU este o metoda de protectie, asa cum nici calendarul nu este!!! PREZERVATIVUL trebuie folosit absolut in permanenta de la primul contact sexual al unei femei si pana in momentul in care doreste un copil. Nu inteleg totusi partenerul de ce nu a intervenit sa va propuna prezervativul, stiind ca nu doriti copii, desi dvs ar trebui sa fiti prima care sa se teama de o sarcina... Nu inteleg.
Pastila de a doua zi se ia in situatii extreme, in care a esuat metoda de protectie, deoarece provoaca dereglari hormonale importante. Si asa aveti unele, daca nu aveti ciclu regulat, cu aceasta pastila va dereglati de tot. Repetati testul de sarcina la 4 saptamani de la contact (adica azi). Daca este negativ, ati avut noroc. Va sfatuiesc sa nu va mai jucati cu focul astfel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina Vlad (acum 12 ani)

Multumesc frumos pentru raspuns chiar aveam nevoie de un sfat ,mi am facut testul in dimineata aceasta si mi a iesit Negativ ,asta fiind al 5 lea test pe care il fac in luna asta si toate au iesit Negativ, inca sunt un pic ingrijorata ca nu mi a venit CM,ce pot face sa imi vina ,sa iau niste vitamine ceva ???Trebuie sa va mai spun ceva sunt o persoana care nu mananc foarte mult si de multe ori am avut probleme cu anemia,si pe de alta parte ma stresez foarte tare,stiu ca si stresul este un factor de intarziere a CM. Am uitata sa va mai spun cand am fost la ginecolog mi a prescris anticonceptionale o sa incep cu astea.In cazul in care nu imi apare CM pana luni o sa merg iarasi la ginecolog.Multumesc frumos inca odata .....sa aveti o zi frumoasa!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Ginecologul NU prescrie anticonceptionale, ci ENDOCRINOLOGUL dupa analize hormonale. Altfel va dereglati total.
Luati vitamina E pentru a va veni ciclul. Dar nu vine imediat dupa ce luati, cam dupa 4-5 zile in general.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: