Nu am menstruatie din ianuarie, va rog, un sfat raspuns medic

Ciclul menstrual
Intrebare postata de adinnab cu 11 ani in urma

Buna ziua. Ma numesc Adina am 30 de ani si nu mi-a mai venit menstruatia din ianuarie. Anul trecut am tinut o cura de slabire cam dura in urma careia am slabit 32 de kg (de la 95 la 63). Perioada de slabire a durat aprox 10 luni. In acest timp cam faceam foamea cu fructe, iaurturi si legume. Pe langa regim beam 4 plicuri de ceai antiadipos pe zi si luam 2 sau 4 pastile de dulcolax. Am renuntat la dulacolax de vreo 3 luni, dar beau in continuare ceaiul. Problema mea e ca acum pentru mentinere mananc in continuare foarte putin si daca am ocazia sa mananc mai mult la vreo iesire in oras sau daca pur si simplu mi-e pofta de ceva interzis si mananc pt ca nu ma pot abtine imi provoc voma imediat dupa ce mananc de teama sa nu ma ingras din nou (mi-e groaza de efectul yo-yo). Am luat tot felul de pastile pentru revenirea ciclului, comprimate cu marar, vitamina e, zinc, dar nu au avut niciun rezultat. Nu stiu ce sa ma mai fac. Se poate ca regimul meu alimentar sa-mi fi provocat oprirea ciclului? Faptul ca daca mananc la unele ocazii mai mult decat stiu ca am voie si dupa aceea imi provoc voma imi afecteaza atat de rau organismul? Aveam un ciclu regulat ianinte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Adrienne (acum 11 ani)

Amenoreea [lipsa menstruatiei] se poate datora dezechilibrului alimentar sau hormonal. Femeile care au grave tulburari in alimentatie,intalnite in sindroame precum anorexia sau bulimia,pot avea schimbari hormonale in cadrul sistemului endocrin,cu tulburarea ciclului menstrual. Amenoreea poate fi un semnal de alarma pentru chisturi minore pe ovare,fibrom uterin,hirsutism [ cand hipofiza produce prea multi hormoni],etc. Dupa acest regim alimentar si scaderea in greutate obtinuta,ar trebui sa te relaxezi si sa ai o alimentatie corespunzatoare unei bune functionari a organismului cu o singura conditie : sa mananci de toate ,doar ca portiile sa fie mai mici si mai dese........si daca se poate sa renunti total la paine,pe care s-o inlocuiesti dimineata si seara cu cateva rondele de grau sau orez espandat ,iar la pranz sa te obisnuiesti sa nu folosesti nici paine nici rondele......Nu folosi nicio bautura carbogazoasa,de bere sau bauturi alcoolice nici nu mai spun......Asta nu inseamna ca nu pot fi si exceptii de la reguli,dar in nici un caz sa te simti vinovata si sa-ti produci voma......nu vei face decat sa-ti faci mai mult rau. Sfatul meu, in afara de ce ti-am spus pana acum,ar fi sa faci un control la un medic endocrinolog care sa-ti recomande si unele analize si alt control la un ginecolog. Renunta la laxative caci, in timp, pot sa-ti faca ravagii la nivelul colonului. Urmand sfaturile mele,vei avea fluctuatii ale greutatii corporale, in plus sau minus, de 1-2 kg pe care le vei putea usor controla de la o zi la alta. Sa auzim de bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mergi la un medic homeopat (acum 11 ani)

Buna, nici un ginecolog nu te poate ajuta. Mergi Mergi la un medic homeopat cu experienta caci exista remedii homeopate pt. aceasta problema si acelea se aleg pe cu totul alte principii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Intarzierea menstruatiei de peste 3 luni trebuie investigata. Una din cauzele acestor tulburari ale menstruatiei o reprezinta si regimul alimentar , anorexia, tulburarile metabolice, tulburarile hormonale, etc.
Este recomandat , in primul rand, sa renuntati la drasticul regim alimentar care poate produce mari dezechilibre metabolice( discutiile cu un psiholog ar fi indicate). Apoi, consultati medicul ginecolog, endocrinolog pentru a exclude si eventual trata alte posibile cauze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ciclul menstrual.

DianaDy (acum 11 ani)

Am o intrebare daca ma puteti lamuri si pe mine....eu am luat anticonceptionale vreo 3 ani pana anul trecut dupa nunta,adica pana la sfarsitul lunii iunie 2011.anul acesta am luat iar o luna prin februarie si dup-aia am incetat sa mai iau.in luna mai ne-am mutat definitiv de la brasov la timisoara,si chiar in ziua mutarii,adica pe 5 mai,mi-a venit menstruatia.insa a fost si ultima.azi suntem in data de 28 iunie si nimic,nici macar un simptom.pe la inceputul lunii mi-am facut un test,insa mi-a aparut doar o liniuta,deci nu eram insarcinata.ieri in data de 27 mi-am mai facut unul si la fel,tot o liniuta...ce credeti?as putea fi insarcinata sau sunt alte cauze...nu stiu ce sa mai cred.va multumesc si astept parerile voastre indata.o zi buna sa aveti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: