Ciclul menstrual

Adreseaza o intrebare comunitatii Ciclul menstrual

mensturatie

Postat de Giana27 cu 3 ani in urma

iau un un tratament cu .microgynon.de cateva zile. am luat exact cand mi a venit ciclul..am fost la medic si mi a dat microgynon. ...pt unele probleme hormonale care le am acum. sunt asa speriata ca dupa cateva zile de cand le am luat sangele meu nu mai este rosu ca la inceput, mi a venit vro 2 zile la rand un sange inchis de culoare maro negru...pastilele nu mi au facut nici un fel de rau ma simt bine de la ele chiar nu am mai avut dureri de menstruatie de cand le am luat..inainte pana sa iau imi era foarte rau aveam dureri mai etc. cea ce ma nelinistete pe mine este sa fie oare sangele maro negru de la ele?? sau sa am alceva?

Raspunsuri la aceasta intrebare

Posteaza un raspuns
  • Iuli (cu 3 ani in urma)
    • 0

    Nasol. Inseamna ca ti se ingroasa sangele si ai risc de tromboza. Poate fi foarte grav daca faci o tromboza. De asta a murit de curand o deputata...i s-a facut un cheag pe creier pt ca s-a ingrosat sangele. Avea 38 de ani. Nu stiu ce probleme hormonale ai. SPER ca ai fost la ENDOCRINOLOG si NU la ginecolog. SPER ca ti-a facut TOATE analizele hormonale, ecografii etc si nu ti-a dat numai asa, uitandu-se la tine. AI mare grija, poti avea mari probleme. Eu m-am umplut de vanatai de la anticonceptionale, am facut un nodul la san etc. Si erau prescrise tot in scop medical... Mergi la endocrinolog si vezi ce iti spune. Si eu aveam dureri dar sincer prefer sa am dureri menstruale decat noduli la san (si acum am nodulul), depresii, colesterol crescut, vanatai peste tot aparute din senin etc.

    Raspunde
  • Giana27 (cu 3 ani in urma)
    • 0

    offf mai speriat...pai am fost la ginegolog si ma trimis sa imi fac toate analizele la sange si ecografie. si dupa toate analizele, mi a dat microgynon..dar eu vreau sa spun ca culoare care o am acum la ciclu am mai avut o si inainte pana sa incep tratamentu cu microgynon...am mai avut dar nu mai mult de 2 zile acea culoare maro inchis..acum vad ca de 3 zile asa imi vine...repet in primele zile era rosu curat...poate fii de la anexita care o am ? eu sunt racita am si un chist ovarin, si pentru reglarea menstruatiei mi a dat acest tratament ma tine si mult imi vine mult pt asta iau microgynon doctora a zis ca am delegrari hormonale.

    Raspunde
  • Iuli (cu 3 ani in urma)
    • 0

    Pentru dereglari hormonale NU ai ce cauta la ginecolog!! MERGI LA ENDOCRINOLOG! Inainte de a-ti da medicamentele ti-a facut analize hormonale? Nu cred... Trebuie sa mergi la endocrinolog daca nu vrei sa ai probleme.

    Raspunde
  • Kya (cu 3 ani in urma)
    • 0

    Oameni buni, sangerarea maronie este din cauza progesteronului continut de anticonceptionale si este normala pe durata utilizarii acestora...la fel si scaderea duratei menstruatiei...nu are nici o legatura cu troboza...Nu va mai speriati degeaba!

    Raspunde
  • Alexya (cu 3 ani in urma)
    • 0

    acum o luna de zile adik pe 14 ianuarie am avut un avort...dupa 3 zile de la avort au inceput niste dureri insuportabile de ovare si dureri ale ambelor picioare...am fost inapoi la doctora care mi-a facut avort sa imi faca cv...sa uitat sa vada ce am si nu mi-a zis nimic mi-a dat acest tratament care se ia o luna de zile Leukarrest si altul care se ia pana la venirea menstruatiei si apoi din prima zii a menstruatiei se intrerupe 14 zile Prementrid...de cand am luat acest tratament am inceput sa ma simt foarte bn,dar ce cand mi-a venit prima data menstruatia dupa avort am iarasi dureri foarte mari...cand ma duc la toaleta si fac nevoia mica ma doare cv foarte rau...am facut si constipatie...nu pot face treaba mai mare....am dureri abdominale foarte mari...culoarea menstruatiei este un rosu foarte inchis si cu cheaguri,si foarte abundent....dak stie careva ce se intampla cu mn sa ma ajute cu niste sfaturi....

    Raspunde
  • anca (cu 3 ani in urma)
    • 0

    buna,,eu as vrea sa stiu ce pot sa fac sa i-mi vina ciclul ,,,mi-a intarziar deja foarte mult ,,aproape 2 luni si nu e vorba de sarcina ,,,am incercat cu doua teste dar au iesit negativ ,,,sa fie din cauza stresului sau cum sa fac ca nu mai am am rabdare,,,si nu e prima data cand i-mi intarzie ,,,2-3 luni e ok ,,dupa care i-mi intarzie iar ......

    Raspunde
  • carmen (cu 3 ani in urma)
    • 0

    buna anca,,,,,la faza cu intarziatul daca stii sigur k nu e vb d sarcina, sa fii sigura k e numai stresul de vina. asa ca ,,,,asta e stai linistita si iti va veni. nu trebuie sa iei nimic si nu trebuie sa faci nimic. e posibil sa fii luat un tratament cu antibiotice si astea deregleaza de regula menstruatia, sau diverse alte tratamente.
    dar daca zici ca asta se intampla des sa nu iti fie rusine si sa mergi la ginecolog.

    Raspunde
  • deea (cu 3 ani in urma)
    • 0

    buna am facut un tratament cu arefam si mi-a venit ciclu dupa a trebuit sa mai fac un tratament cu prementrid siin mod normal pe prospect scrie ca ar trebui sa imi vina inainte sa termin tratamentul.eu amterminat tratamentul de o bsaptamaa si nimic ce sa fac sa continui cu arefam a mai patit cineva la fel ca mine .astept un raspuns

    Raspunde

Posteaza raspuns

Activitate comunitate

mai mult