Lipsa menstruatiei

Ciclul menstrual
Intrebare postata de carmenbanateanu cu 13 ani in urma

Ultima menstruatie a fost in ianuarie , mi-am facut toate analizele si am fost diagnosticata cu menopauza precoce , am si ovarele atrofiate
am inceput sa iau extract din mladite de zmeur si tincura de marar
credeti ca ajuta ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Ionescu (acum 13 ani)

Remediile astea naturiste, chiar daca sunt potrivite afectiunii, nu mai au des taria necesara ca sa repare ceva caci omul de azi traieste mult prea gresit si daunele sunt mult prea cronice ca ele
sa mai fie suficente. Este in orice caz un tratament care nu va dauneaza spre deosebire de hormoni si medicamente chimice.
Insa daca doriti rezultate mai eficiente, mergeti mai bine la un medic homeopat cu experienta, caci remediile naturiste sunt fata de cele homeopate cum este o lingurita fata de o lopata.
In plus in homeopatie se stie exact si afectiunea la care ajuta un anumit remediu, spre deosebire de cunostintele despre tinctura de marar si malditze de zmeura, care, sunt bune poate la multe, insa poate tocmai la problema pe care o aveti nu sunt potrivite.

In plus ce ajuta la unul nu trebuie sa ajute si la altul, caci oamenii sunt diferiti atat ca constitutie cat si la gradul de sanatate si cu cat acesta din urma este mai slab cu atat este nevoie mai mult de remedii mai puternice in efect. Insa trebuie sa gasiti un medic homeopat care practica homeoptia clasica, daca o incercati si trebuie sa aveti si ceva rabdare si incredere. Adica trebuie mai intai sa intelegeti ce este homeopatia si cum actioneaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu, nu ajuta. Ajuta daca iti prescrie medicul niste tratamente hormonale, dar la ovare atrofiate mi-e greu sa cred ca se mai poate face ceva (in general la orice este atrofiat, nu mai este cale de intoarcere).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Janine (acum 10 ani)

Buna.Pt menopauza precoce,incearca sa te duci sa faci tratament la Sovata timp de 5 zile minim.Tratamentul complet e de 10 zile,daca-ti permiti.Am inteles ca au fost vindecate multe femei cu insuficienta ovariana.Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: