Intrerupere anticonceptionale- intarziere menstruatie

Ciclul menstrual
Intrebare postata de oana.f cu 13 ani in urma

Buna ziua,
Am 243 ani si din aprilie pana pe 3 noiembrie am luat Desorelle, dupa care am facut o pauza. Menstruatia pe luna noimebrie(8 noiembrie) mi-a venit regulat, dar pe luna decembrie am deja 3 saptamani de intarziere. Deoarece acum nu sunt in tara am telefonat medicului meu ginecolog si mi-a zis sa iau dufaston cate 2 comprimate pe zi pentru aparitia ciclului menstrual, insa acum sunt in a 7-a zi de tratament si nu a aparut nici un rezultat. De sarcina nu cred ca se poate vorbi deoarece am folosit protectie si testul de sarcina mi-a dat un raspuns negativ. Acum medicul meu ginecolog este in concediu si nu poate fi contactat. Aceasta intarziere poate fi din cauza intreruperii anticonceptionalelor? Sau din ce alta cauza? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

oana.f (acum 13 ani)

Am 24 ani, imi cer scuze pt greseala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Da, intarzierea este din cauza anticonceptionalelor. Corpul tau s-a obisnuit probabil cu sangerarea artificiala provocata de ele (stii ca atunci cand iei AC, sangerarea nu e de fapt ciclu, pentru ca nu ovulezi, ci o sangerare de privare pentru ca intrerupi administrarea cateva zile) si nu mai stie sa reactioneze singur. Cate zile ai luat Duphaston? Trebuie sa iei cateva zile (cate iti zice ginecologul, 5 spre ex) si apoi dupa cei intrerupi sa iti vina. Tu de cat timp ai intrerupt Duphastonul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana.f (acum 13 ani)

Inca nu am intrerupt Duphastonul, deoarece medicul mi-a prescris un tratament de 10 zile si mai am de luat inca 3 zile. am fost ieri la un doctor si mi-a zis ca aceasta intarziere poate fi de la 1 la 6 luni si nu am altceva de facut decat sa astept si sa iau dufaston intre 14-28 zi de menstruatie timp de 10 zile. Iti multumesc de raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeam (acum 13 ani)

Si eu am aceeasi problema ca si tine...de 2 ani iau anticoncep yasmin..si am mai facut o pauza anul trecut..dar totusi nu tin minte sa-mi fi intarziat atat de mult...deja sunt mai mult de 3 sapt de cand mi-a intarziat....si am facut si p***aa sa fac sex neprotejat(nu s-a ajuns totusi pana la ejaculare) acum 2 saptamani...si din cate am inteles un test de sarcina acum nu ar fi relevant :|...si eu nu pot sa iau nici duphaston pt ca daca sarcina e in proces de formare ar fixa-o...Ce sa zic bafta..sper sa iti vina cat mai curand..am numai o intrebare...simptome ca ti-ar veni ciclul ai?...pe mine nu ma dor sanii..ovarele...nimic...si de obicei simt inainte sa-mi vina:|..daca poti tine-ma la curent daca merge duphastonul..sa ma apuc si eu sa iau daca o sa-mi iasa testul negativ:-s...good luck:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeam (acum 13 ani)

Numai acum am observat..si mie tot in 8 noiembrie mi-a venit ultima menstruatie!:P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana.f (acum 13 ani)

Nu am avut deloc simptome premenstruale. Duphastonul isi face efectul. Astazi mi''a venit menstruatia, dar nu e ca de obicei; are o culoare maronie, dar imi aduc aminte ca o amica la prima luna de menstruatie dupa intreruperea anticonceptionalelor a avut una asa. Bafta si tie la test.ciao

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

ia MARVEKON pastile. pt o luna si ai sa vezi k nu vei mai avea asemenea probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anna R (acum 12 ani)

ma bag si eu in discutie cam tarziu e drept, dar am cam aceeasi problema, am luat o perioada marvelon dupa care din p***aa mea le-am intrerupt, cam din a doua luna de intrerupere a incetat sa imi mai vina ciclul. am facut cateva teste de sarcina dar au iesit negative, am fost la medic si mi-a zis ca sunt ok si mi-a dat duphastone, acuma problema e ca am incheiat tratamentul de 5 zile (2 pastile pe zi) alaltaieri si ilcul inca nu mi-a venit, desi am toate simptomele. cam in cat timp ar trebui sa vina menstra dupa intreruperea duphastonului?

mersi anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deyutza13 (acum 12 ani)

am si eu o intrebare am terminat prima folie de marvelon 21 si sunt in a 4 zi in care nu mi-a venit ciclul?sunt motive de ingrijorare??va rog care ma poate ajutaaaa.va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 12 ani)

buna,

eu nu mai iau ac din mai luna trecuta m-ia venit pe 18 iunie ca si in mai iar luna asta nu mi-a venit am facut 3 teste insa negative dar simtome de sarcina sunt ex:balonare,urinari dese,dureri de burta si mijloc.Nu stiu ce se intampla oare sunt insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nuty (acum 12 ani)

buna fata mea a luat 5 luni anticonceptionale karissa ia venit ciclu dupe 3 zile ,de la intreruperea pastilelor a trecut o luna si nu ia mai venit ciclu in urmatoarea luna .am intrat in panica si nu stiu ce sa fac ea are 17 ani si ma tem sa nu fi facut vreo p***ae in acest timp.ce sa fac sa ma duc cu ea la control sa ies din teama asta sa mai astept,ea a luat aceste pastile recomandate de medic pentru chisturi ovariene depistate in urma unui control.astept un raspuns urgent ca nu stiu ce sa fac sa nu mai stau in tensiune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adela (acum 12 ani)

buna fetelor.ma numesc adela si am 19 ani.iau de 3 ani anticonceptionale yasmin dar din iunie nu am mai luat deoarece am fost plecata si stiam ca nu e cazul sa mai iau.in 3 ani cat am luat mam mai ingrasat cu vro cateva kg dar in timp mai mult, pa parcursu acestor 3 ani,in schimb de cand nu leam mai luat de am facut pauza asta mam ingrasat in 3 luni apx vro7kg.voi ce spuneti mam ingrasat asa deoarece leam intrerupt? sau asa a fost sa fie?si mai am o problema,in prima luna dupa ce nu am mai luat pastilele mia intarziat 2 saptamani a doua vro 10 zile in conclizie imi cam inarzie si mie nu prea imi convine...voi ce spuneti e bine sa incep sa le iau din nou?

va pwp si va multumec

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 11 ani)

buna ziua,am si eu o problema mare zic eu.de 6 luni nu mai mi-a venit ciclul,am facut 2 teste de sarcina si sunt negative , nu am nici simtome ,dar m-am ingrasat.nu pot merge nici la ginecolog dearece nu sunt in tara. cateva prietene mi-au spus sa stau linistita ca asa se intampla datorita schimbarii climei si datorita stresului.dar trecand atata timp sincer sunt cam nelinistita.
oare ma puteti ajuta cu vreun sfat,va multumesc si va doresc sarbatori linistite

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 11 ani)

buna ziua,am si eu o problema mare zic eu.de 6 luni nu mai mi-a venit ciclul,am facut 2 teste de sarcina si sunt negative , nu am nici simtome ,dar m-am ingrasat.nu pot merge nici la ginecolog dearece nu sunt in tara. cateva prietene mi-au spus sa stau linistita ca asa se intampla datorita schimbarii climei si datorita stresului.dar trecand atata timp sincer sunt cam nelinistita.
oare ma puteti ajuta cu vreun sfat,va multumesc si va doresc sarbatori linistite

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Antonia (acum 11 ani)

Eu am o prietena (26 ani) careia nu i-a venit ciclul timp de 9 luni, dupa ce a intrerupt AC-urile. Mii si mii de investigatii, pana ce un doctor i-a recomandat sa reinceapa administrarea anticonceptionalelor (Yazmine). Solutia a fost buna, numai ca acum depinde de ele. Daca nu le ia nu ii mai vie menstruatia...Nu stiu ce sa zic !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inanegroiu (acum 10 ani)

ma bucur ptr varsta memorabila si cam atat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

timea (acum 8 ani)

Buna ziua am 17ani si mia intarziat menstruatia cam 8 zile si am dureri de burta puternice nu mi sa mai intamplat sami intarzie atata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11548844835 (acum 5 ani)

Buna am si eu o problema am luat contraceptive in preuna cu alte medicamente ce mi-a provocat o singerare am sunat medikul meu si mia spus sa iau intr-o zi 3 contraceptive intervalul sa fie de o ora si a doua zi sa mai iau 2 am facut asa singerarea sa oprit dar menstruatia urmatoare imi intirzie deja de11 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11570626906 (acum 4 ani)

Buna , am și eu o nelămurire
In data de 5 Octombrie seara am luat ultima pastila de anticoncepționale , in data de 6 soțul meu a exaculat in mine , astăzi suntem in data de 9 iar ciclul nu mi-a venit încă
Sunt Șanse sa rămân însărcinată ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: