Intarzieri de 6 luni !!!

Ciclul menstrual
Intrebare postata de elenaa .. cu 13 ani in urma

Hi, am 15 ani si mie mi''''''''a venit ciclu la 13 ani cam prin august (2008 parca :) ), ziua mea fiind in mai.. de cand am inceput cred ca am fost bine primele 2-3 luni.. dar dupa nu mi''''''''a mai venit regulat.. imi venea din 2 in 2 luni..pana acum cat de cat ok, DAR in august 2009 cand eram in cea saptamana am baut la o petrecere si sa zicem ca nu imi mai aduc aminte jumatate din noaptea aia. contact sexual nu am avut ..din august de atunci, mia venit din nou abia in februarie 2010 ( DUPA 6 LUNi !! ) si parca am avut asa 4 zile din nou ciclu.. dar dupa nu mi''''''''a mai venit si nici pana acum, in iunie nu mi''''''''a venit..ar trebui sa''''''''mi vina pe 13-14 .. ce ar putea sa fie, va roog raspundeti !! multumesc :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

mikmok (acum 13 ani)

Ar fi bine sa-ti faci un control ginecologic si daca ai contacte sexuale ar fi indicat sa iei anticonceptionale pentru a te proteja.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IonVasile (acum 13 ani)

Mergi urgent la un medic endocrinolog pentru dozari hormonale. Posibil sa ai niste dereglari hormonale care sa necesite tratament adecvat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

In primul rand nu mai bea pana sa nu mai stii de tine. Nu ai de unde sti ce se intampla in momentele acelea. Intr-al doilea rand din cate am inteles esti virgina. Fapt pt care o vizita la ginecolog ar fi cam inutila, ac***a in vedere ca nu te poate consulta intern cine stie ce.
Iti recomand vitamina E sa iei (una pe zi) si sa iti faci o programare la endocrinolog. Iti va face niste analize de sange si poate o ecografie abdominala. Nu e de speriat prea rau pt ca in primii ani de ciclu se intampla sa fie dereglat, dar la tine e un pic exagerat plus ca se adauga momentul de ratacire in care nu stim ce s-a intamplat (puteai lua ceva de la cineva...cine stie). Vorbeste cu mama ta si mergeti impreuna. Nu e mare chestie dar ca sa stai linistita.
In alta ordine de idei, nu recomand anticonceptionale daca vrei sa iti incepi viata sexuala, ci prezervativul!
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elenaa .. (acum 13 ani)

a avut fratemiu girja de mina deci sunt sigura ca nu sa intamplat nimic, si o sa incerc sa''i zic mamei despre asta numai ca mi''e cam rusine, si stiu ca o sa ziceti acum "vaaaai uite , cum sa; i fie rusine de propria mama??! " dar pur si simplu mie .. nu credeti ca as putea sa merg singura la endocrinolog?? si va multumesc mult ca mi''ati raspuns :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Pentru a merge la endocrinolog trebuie sa iei trimitere de la medicul de familie. Nu stiu daca iti da tie personal, fara sa fie si mama ta de fata. Si nu trebuie sa-ti fie rusine, iti spui pur si simplu mamei tale ca ai probleme cu ciclul, ca ba iti vine, ba nu, ca ai intarzieri si, crede-ma, te va intelege. Te va intreba detalii, dar nu e neaparat sa-i spui ce s-a intamplat la petrecere! Numai ai grija sa nu se mai intample, ca poate nu va mai fi pe viitor fratele tau cu tine si cine stie ce poti pati! Mergi la medic, ca vei incepe sa te simti rau din cauza dereglarilor astora.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Si mama ta are sau a avut ciclu, si ea are sau a avut probleme de acest gen :) Tu trebuia sa ii spui de la inceput cand ti-a inttarziat cateva sapt, ca sa nu fie prea uimita acum. Dar ii poti spune ca ai crezut ca iti vine si stiind ca nu poti fi gravida nu ai acordat mare atentie.
Stai linistita, nu te stresa prea mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora (acum 13 ani)

buna..am 15 ani si am si eu o problema cu intarzierea ciclului menstual.Luna trecuta,inainte cu 2-3 zile de data in care trebuia sa imi vina normal..am vazut niste sangerari(asa cum trebuia sa vina inainte de ciclu) si ma asteptam ca dupa acestea sa imi vina ciclul..dar nu mi-a venit.Luna aceasta la fel..de 2 zile imi vine asa incet..niste sangerari..care apar inainte de menstruatie..dar tot nu imi vine tare..cum trebuia sa vina normal.Nu stiu ce sa fac..sper sa nu fie vreo problema..mama imi tot zice ca vrea sa ma duca la doctor..dar mi-e frica..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

In primul rand ia niste vitamina E. Ajuta. Pe urma, de ce iti e frica? Roag-o pe mama ta sa iti faca o programare la endocrinologie. Nu ai precizat daca esti virgina, dar presupun ca da, caz in care o vizita la ginecolog nu prea isi are rostul decat daca o indica medicul endocrinolog. La endocrinolog ti se face anamneza (adica te intreaba tot felul de chestii gen cand ti-a venit prima data, cat de regulat e, cat de abundent, daca iei sau ai luat vreun medicament, daca ai alte boli etc) si eventual iti face niste analize de sange si o ecografie abdominala. Nu te speria. E oricum mai bine sa mergi la medic sa vezi ce e (probabil o dereglare minora) decat sa stai luni de zile cu stresul, nu?
Succes si nu te stresa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora (acum 13 ani)

mi-e cam frica de ace :-s...dar multumesc mult pentru sfat ! :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Teodora, uita-te in alta parte si vb cu cineva (mama prietena etc) cand iti ia sange. E neplacut, dar e important si sa stii ce ai, si sa iti faci analize cu regularitate (adik o data pe an). Daca doamne fereste ai ceva, macar sa tratezi din timp. Si in rest, sa stai linistita ca esti sanatoasa :)
Pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nastea (acum 11 ani)

Luna trecuta am avut ciclu pe data de 30 si sa continuat shi luna cealalta acum luna asta nu am avut imi poate spune cineva va rug

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 11 ani)

mie mia venit odata acum 6 luni si de atunci nu mia mai venit sunt virgina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina (acum 10 ani)

Buna.....14 ani menstrutia nu mia venit in luna aseasta doamne de ce oare ajutatima va roog mult...cu mama am emotii sa vorbesc....ce sa fac ma ajutati va roog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nare importanta (acum 10 ani)

Contact sexual ai avut?, daca da, mai intai ia-ti un test de sarcina de la farmacie si vezi daca esti insarcinata, daca nu esti atunci fara frica poti vorbi cu mama ta despre asta(iar daca esti vezi ce ie de facut).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 10 ani)

buna am 15 ani si de anul trecut din septembrie nu mi-a mai venit ciclu deloc ce ar trebui sa fac??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 8 ani)

am facu o intrerupere de sarcina pe 8 mai a trecut 5 luni si nu am avut contact secsual da nu ami am ciclu de 5 luni cine poate sami dae un sfat ca mie frica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 8 ani)

am facu o intrerupere de sarcina pe 8 mai a trecut 5 luni si nu am avut contact sexual da nu
am ciclu de 5 luni cine poate sami dae un sfat ca mie frica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gheonea veronica (acum 8 ani)

Mie nu mi-a venit 5 luni ,e cazul sa te linistesti, daca nu ai avut contact sexual nu e cazul sa te speri atat de tare incat sa ai insomni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gheonea veronica (acum 8 ani)

Mie nu mi-a venit 5 luni ,e cazul sa te linistesti, daca nu ai avut contact sexual nu e cazul sa te speri atat de tare incat sa ai insomni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gheonea veronica (acum 8 ani)

Mie nu mi-a venit 5 luni ,e cazul sa te linistesti, daca nu ai avut contact sexual nu e cazul sa te speri atat de tare incat sa ai insomni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2