Dureri menstruale

Ciclul menstrual Dureri menstruale
Intrebare postata de linelu cu 14 ani in urma

Salut.am dureri insuportabile in timpul menstruatiei.spuneti-mi va rog ce sa fac.m-am saturat de pastile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

mari (acum 14 ani)

un drum la ginecolog!durerile "insuportabile" nu sunt bune!pana ajungi la el ia ketonal pt ameliorare.e un antiinflamator si analgezic puternic!sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Folosesti anticonceptionale? Pentru a nu avea dureri asa de mari poti lua un nurofen. La mine durerile de burta dispar daca fac o baie calduta sau pun o sticla de apa cald pe burta. Poti incerca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Poti incerca cateva ceaiuri bune atat pentru calmarea dureri cat si daca ai o menstruatie abundenta: coada soricelului, anasonul, florile de musetel, salvie. Se face infuzie si se consuma cam 2-3 cani pe zi

Pentru a diminua durerile abdominele trebuie evitat in perioada dinaintea a menstruatiei:
- cafeina si alcoolul, fumatul, stresul, o alimentatie bogata in grasimi, mancarea sarata
- se recomanda activitate fizica moderata, cam 20 de min de 3 ori pe saptamana, redu consumul de oua, carne rosie si produse lactate, incearca sa iei suplimente de magneziu, multivitamine si vitamina E.
Pune sticle cu apa cat mai calda pe burta si fa masaj abdomenului cu extract uleios de musetel sau tinctura de sunatoare

Sper sa te ajute

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 14 ani)

sticle cu apa calda si bai caldute la ciclu nu stiu cat de indicate pot fi!!se poate alege cu o hemoragie de toata frumusetea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Daca folosesti anticonceptionale vei scapa de durerile de menstruatie, mai poti lua ibuprofen, aspirina sau naproxen, cu o zi inainte de a-ti veni menstruatia. Am scris ca poate sta in apa calduta si nu in apa fierbinte...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea12345 (acum 10 ani)

Ibuprofenul nu este bun, formeaza cheaguri..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stelutza X (acum 14 ani)

Buna ziua,as vrea sa va itreb si eu de ce atunci cand sunt pe stop nu mai imi simt de loc piciarele si ma doare spatele si burta ingrozitor?m luat ibuprufen,nevralmed,nurofen dar nu imi fac niciun efect ce pot lua sa imi treaca?va rog sa imi raspundeti.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 14 ani)

sa stiti ca are mare importanta ca in zilele menstruatiei sa mancati ceva oricat de putin de dimineata, la mine functioneaza ca eu de obicei nu mananc chiar cand ma trezesc dar in zilele delicate o fac si e ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nikoleta (acum 14 ani)

cel mai bine decit pastile, ia-i 100g de coniac...shitsi trece momentan...eu de exemplu doar asa scap de dureri, shi nici nu este perikulos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirabella (acum 14 ani)

Bea ceai de cretisoara putin inainte sa iti vina, o cana mare. Daca faci asa nici nu mai simti cand iti vine. Eu aveam dureri de imi venea sa chem salvarea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deea (acum 14 ani)

Îţi trece cu ibalgin forte în max 10min.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

linelu (acum 14 ani)

Merci la toti.Am luat si contraceptive,si pastile pentru durere,si diferite ceaiuri si totusi nu am scapat de dureri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora (acum 14 ani)

la medic ai fost, nu este normal sa nu te lase durerea. Poate fi vorba de un chist ceva, mergi nu mai sta asa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

linelu (acum 14 ani)

merci.la asa ceva nu m-am gindit.o sa merg chiar miine la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 14 ani)

buna! am citit mai multe comentari de pe net si am citit sfatul unei fete in care spunea sa facem cate 2 injectii polidin/zi din prima zi a ciclului timp de 3 zile pe parcursul a 3 luni neintrerupte si pastile biseptol. ea zicea k ia u trecut dureril. o sa incerc si eu de luna viitoare sa vad daca este adevarat si o sa va anunt

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu.. (acum 13 ani)

Si eu trec prin dureri ingrozitoare si am 17 ani..durerile le-am avut inca de pe la 13 ani..si nu imi trece decat daca iau Aulin sau beau un ceai de coada soricelului.

Si va doresc tuturor Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

si eu am dureri ingrozitoare...am fost internata de 3 ori in spital pt k eram in stare f grava,dar toti medicii nu stiu de la ce am asa dureri,nici nu se complica f mult,te trateaza ca pe un animal..ultima data mi-a sp sa iau anticonceptionale,dar am o retinere asupra lor..cu ceai de coada soricelului am auzit ca e sigur ca trece dar eu nu pot sa beau ceai deloc...asa ca astept sa vad ce o sa fie luna viitoare si poate iau anticonceptionale....trebuie tratat neaparat ca altfel nu esti bun de nimik!!!:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mioara (acum 13 ani)

am trompele legate si am dureri la ciclu. mia mortesc picioarele si mijlocu . am luat si ibalgin forte si degeaba. num trece ce pot sa mai iau? va rog sami raspundet la intrebare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena.maria31 (acum 13 ani)

buna eu sunt elena si eu am dureri mari cand sunt pe stop dar imi trece cu tador incercati si voi..sau cu supozitoare de indometacin50mg una la culcare sa pot sa dorm bine noaptea....incercati sa vedeti cum merge si la voi....dar va intreb si eu ceaiul de coada soarecelui trebuie indulcit sau baut asa cum este el amar......va rog sa -mi raspundeti si mie.....dar cand luati tador sa mancati inainte apoi luati pastila....multumesc.....sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klara (acum 11 ani)

Ceai de urzica moarta amestecat cu salvie....o sa va simtiti mult mai bine :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3