Colul

Ciclul menstrual
Intrebare postata de raluca nicolau cu 13 ani in urma

As dori si eu sa stiu daca se vindeca rana de col uterin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 13 ani)

De la sine mai rar. Cu tratament/cauterizare, cam da.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca nicolau (acum 13 ani)

se vindeca cu cervucid a incercat cineva?
a mers?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o femeie (acum 13 ani)

Nu cu cCervugid ci cu Cerviron. In mai multe cure, 2-3 luni sau chiar mai mult. Cervugid este pt candidoze, micoze...iar Cerviron pt rani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o femeie (acum 13 ani)

CERVIRON, ovule | combinatii
CERVIRON, ovule
Substanta activa: combinatii Producator: Europharm

Indicatii:
Vulvovaginite acute si cronice; cervicite; eroziunile colului uterin de diverse etiologii, simple sau infectate; leucoree; prurit vulvar; tratament pre- si postoperator �n chirurgia ginecologica.

Contraindicatii:
Datele informative existente nu semnaleaza contraindicatii.

Reactii adverse:
Rareori iritatii locale, usoare, pasagere.

Compozitie:
Fiecare ovul contine: Subgalat de bismut 0,100 g, rezorcina 0,010 g, hidrolizat de colagen 0,015 g, tinctura Thymi 0,010 g, tinctura Hydrastis 0,010 g, extract fluid de Calendula 0,010 g, balsam Peru 0,010 g.

Actiune:
Ovulele vaginale Cerviron au �n continut 7 componente active care �i confera proprietatile terapeutice benefice �n multiple afectiuni ale aparatului genital feminin. Aceste proprietati sunt datorate efectelor cumulative sau antagoniste ale componentelor, iar concentratiile reduse �n care se regasesc evita eventualele efecte locale nedorite si stimuleaza sistemul imunitar, restabilind colpoecosistemul initial (ecosistemul vaginal, care reprezinta un sistem complex, ce integreaza �ntr-o unitate functionala dinamica o comuniune biotica, biocenoza, constituita din totalitatea microorganismelor din vagin, aflate �n interactiune), fara a afecta bacilii D�derlein, din vagin, carora le creeaza conditii propice dezvoltarii. Subgalatul de bismut (dermatol), cunoscut �nca din antichitate ca cicatrizant, are o actiune astringenta care �i confera un efect hemostatic si sicativ prin adsorbtia la suprafata particulelor a excesului de secretie tisulara. Datorita emolientei, suspensia de dermatol �nveleste suprafata mucoasei vaginale si cervicale realiz�nd un pansament antiseptic care permite si celorlalte componente active sa actioneze la nivelul celulelor epiteliale, la un pH caracteristic mucoasei vaginale. Rezorcina are actiune slab antiseptica, antimicotica si cheratolitica, care favorizeaza vindecarea. Hidrolizat de colagen: colagenul este componenta principala, de constructie, a tesuturilor vii fiind un complex de aminoacizi, cu efect nutritiv, hidratant, cicatrizant, trofic. Sub forma de hidrolizat este usor solubil si absorbabil, ajut�nd la revitalizarea zonelor lezate si redarea troficitatii mucoasei vaginale. Tinctura Thymi are actiune antiseptica, deodoranta, cicatrizanta, datorita continutului �n ulei eteric (bogat �n timol) si acid ursolic (cu actiune antibiotica). Tinctura Hydrastis datorita compozitiei chimice are actiune hemostatica si tonica asupra peretelui vascular al colului uterin. Extractul fluid de Calendulae contine ca principii active: substante carotinoide, compusi triterpenici si ulei volatil. Acestea �i imprima o actiune cicatrizanta, antitricomonazica, reduc�nd secretia excesiva (leucoreea). Balsamul peruvian este cicatrizant, topic emolient, antiparazitar. Toate aceste componente active sunt �ncorporate �ntr-o baza inerta de supozitoare, gliceride semisintetice, care le asigura o dispersare omogena. Datorita acestei compozitii produsul Cerviron diminua sau �nlatura fenomenele inflamatorii de la nivelul vaginului si colului uterin, are efecte antiseptice asupra florei patogene intravaginale, favoriz�nd �nsa restabilirea microflorei normale, diminua sau vindeca eroziunile colului uterin, restabileste total sau partial troficitatea mucoasei vaginale, diminua sau �nlatura durerea, senzatiile de arsura si pruritul, la nivelul aparatului genital feminin, �nsotite de hipersecretie patologica si disconfort local si general.

Administrare:
Intravaginal 1 ovul seara, dupa spalatura vaginala, preferabil �ncep�nd cu prima zi dupa terminarea fluxului menstrual, timp de 10-15 zile pe luna. Ameliorarea apare la prima luna de tratament. Tratamentul se repeta mai multe luni, p�na la vindecare sau pentru consolidarea si mentinerea efectelor favorabile obtinute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o femeie (acum 13 ani)

Indicatii
Cervugid este indicat in procesele inflamatorii cervico-vaginale (vaginite, cervicite), in congestiile inflamatorii pelvine (pelviperitonite, anexite, metrite, celulite pelvine, procese inflamatorii care insotesc formatiunile tumorale benigne sau maligne). O eficienta deosebita s-a observat si in tratarea ulceratiilor vaginale de natura inflamatorie, care in peste 90% din cazuri se epitelizeaza dupa numai 2-3 cure. Ovulele Cervugid sunt indicate in pregatirea preoperatorie a diferitelor afectiuni genitale, situatie in care asigura o evolutie favorabila, fara complicatii infectioase. De asemenea, deosebit de utile s-au dovedit si pentru femeile la menopauza, care prezinta tulburari locale (arsuri, disconfort, incontinenta urinara de efort etc.).

Formula Cervugid-ului este deosebit de eficienta, ac***a concentratii foarte mari de substante active, care sunt eliberate imediat dupa aplicare si acopera toate cauzele care pot determina infectii cervico-vaginale si inflamatii genitale interne: germeni microbieni, micoze, protozoare, precum si un grup de agenti inframicrobieni - chlamidia, micoplasme si ricketsi.
In cazul Cervugidului, succesul tratamentului consta in faptul ca nu mai apar recidive. In plus, se realizeaza si o crestere a puterii de aparare locale, impiedicandu-se astfel infectia cu virusul papilomei umane, demonstrat si recunoscut ca agent etiologic al cancerului de col uterin. Un procent foarte mare de femei tinere de pana in 20-25 de ani au acest virus, care se transmite prin contact sexual. Virusul traieste in celulele mucoasei colului uterin si determina modificari morfologice precanceroase. Femeile la care s-au depistat aceste modificari si care au facut un tratament cu Cervugid la analize nu au mai prezentat modificari precanceroase. A fost o surpriza si pentru noi.

Compozitie si mod de prezentare
Fiecare ovul contine: cloramfenicol 200mg, metronidazol 500mg, nistatin 150mg, hidrocotizon acetat 15mg, lipex 403 2135mg.

Cervugid Cutie cu 12 ovule ginecologice in blistere PVC.

Contraindicatii
Cervugid este contraindicat in sarcina si alaptare, insuficienta renala si hepatica grava.

Administrare
1 ovul pe zi seara inainte de culcare intravaginal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca nicolau (acum 13 ani)

multumesc sper sa imi treaca cu cervicid
asa mia recomandat medicul ginecolog dr elvira rusu ce parere aveti este buna ca si medic ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 12 ani)

din ce cauza apar ranile pe col? mai la o persoana cu varsta de 20 ani, este posibil? care sunt factori?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liana (acum 11 ani)

eu una de la ob-uri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: