Ciclul menstrual intarziat!

Ciclul menstrual
Intrebare postata de MembruMobileApp150330210425647 cu 8 ani in urma

Buna ziua, am 23 de ani, sunt logodita si in luna iunie 2015 am intretinut relatii sexuale cu logodnicul meu si protejat (ovule Contracept M) si neprotejat (intrerupt). In luna mai ciclul a venit pe 30, si memtionez ca am ciclu regulat cam la 29-30 zile. Deci luna aceasta trebuia sa imi vina pe 28-29. Insa pana acum (30 iunie) nu s.a aratat. Am cumparat un test de sarcina si o sa il fac maine dimineata. Problema mea e ca nu am nici un simptom al sarcinii, ci din contra, am simptome care anunta venirea cm: dureri de spate, de burta, la sani nu am dureri. Nu am luat noci o pastila care mi.ar fi putut infl ciclul, insa am fost foarte stresata si obosita in ultima saptamana. Va rog sa imi spineti parerea dumneavoastra. Sunt realista si stiu ca pot fi insarcinata, insa ce e cu aceste simptome ale cm??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Carmen (acum 8 ani)

Deci a intarziat o zi-doua si deja dai sfoara in tara. Sincer, nu stiu cand ne mai revenim. Stiu ca esti stresata si te gandesti obsesiv la cea sarcina, dar cine sa-ti dea un raspuns sigur daca nu un test de sarcina, si inca unul de laborator. Mai esti si logodita, nu inteleg de unde atata panica. La pastila aia contraceptiva nu te-ai gandit ca ti-ar putea amana menstruatia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D9 (acum 8 ani)

Daca sunt logodita nu inseamna ca imi doresc ACUM un copil. Asta e a 4-a zi de cand nu mi-a venit, ac***a ciclu regulat de obicei (maxim 2 zile intarziere). Am facut 2 teste si din fericire au iesit negative...dar tot nu inteleg de ce nu imi vine din moment ce pentru mine, cu pastile sau fara, niciodata nu s.a pus problema unei intarzieri atat de mari.
Asteptam totusi parerea unui doctor specialist nu a unor "lupi moralisti" care ma intreaba de ce dau sfoara in tara daca mi.a intarziat 2 zile...mai bine te abtineai sincer ca nu aveam nevoie de un astfel de raspuns. O sa consult doctorul cu siguranta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 8 ani)

Stiu ca nu asteptai genul asta de raspuns, dar sincer sunt deja alergica la genul asta de intrebari. Un doctor te-ar da afara din cabinet daca te duci cu intrebari de genul "daca am mancat dulce, oare fac diabet?" Cand e vorba de o posibila sarcina, cred ca toata lumea vrea un raspuns sigur si exact iar el vine doar dintr-un test de sarcina, cum spuneam, de laborator. Daca ai facut prea devreme cele 2 teste, posibil sa fi iesit fals negative. Pana la urma copiii vin cand trebuie sa vina, nu cand credem noi ca e mai bine, chiar daca pe moment ne convine sau nu, mai tarziu vom intelege de ce. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D9 (acum 8 ani)

Da, copiii vin cand trebuie, de-aia e plina lumea de familii cu 10 copii, ca au venit cand a trebuit...exista teste de sarcina care pot fi facute din prima zi de intarziere a ciclului..si chiar daca rasp nu e 100% corect, un adevar tot exista..pentru ca, pentru cultura ta generala, odata ce sarcina exista, se elibereaza un hormon - iar acest hormon influenteaza testul de sarcina. Multumesc pt "sfaturi", desi la critica e buna toata lumea si toata lumea este dezgustata de intrebarile "fara rost" ..e poate o sa aflii vreodata ca in viata unui om nu totul se intampla ca la carte si chiar lucrurile logice pot deveni ilogice. Asta ca sa fiu si eu moralista..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 8 ani)

Wow. Chiar nu stiam ca exista hormon de sarcina. Oare testul de laborator ce-o fi detectand? Si da, daca ramai insarcinata trebuie sa si nasti, ca altfel te faci ucigasa a propriilor copii. N-a murit nimeni de foame nici in familiile cu 10 copii, ca are grija Cel de Sus de toata suflarea. Cred ca e de fapt vorba de propriul confort, si nu al copilului pe care chipurile nu avem cu ce sa-l crestem. Daca am tine atata la ei, n-am fi prima tara din Europa la avorturi.

Si daca nu stiai, pastilele contraceptive sunt de fapt avortive, adica nu impiedica fecundatia, ci expulzeaza embrionul in termen de 2 saptamani. Cauta si tu pe net si o sa afli mai multe. Nu sunt aici sa fac morala si sa dau sfaturi. Nu intelege gresit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D9 (acum 8 ani)

Si ca sa vezi ca nici nu ai citit cu atentie si ai sarit cu gura intrebarea mea era in fapt: daca sunt insarcinata de ce am dureri de burta asemanatoare ciclului??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D9 (acum 8 ani)

Am inteles..eu nu sunt pro avort, dar nici nu imi doresc acum un copil...toate au timpul lor in viata si trebuiesc facute cu cap. Da, asa functioneaza testele de sarcina..
Problema mea nu e frica de o sarcina...ci ma intriga faptul ca 2 teste ies negativ, nu imi vine si ma doare burta cand si cand..in rest nu am nimic..
O sa mai fac un test peste 2-3 zile si sapt viitoare ma duc la doctor :( sper sa nu fie ceva grav

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D9 (acum 8 ani)

Pilulele contraceptive NU SUNT AVORTIVE. Vezi ca nu stii chiar totul? Ele impiedica ovarul sa elibereze ovulul, asta-i mecanismul...Vad ca esti contra tuturor metodelor contraceptive...oare tu cati copii ai?? Sau poate esti abstinenta..nu ca ar fi un lucru rau, dar nu inteleg daca esti abstinenta ce cauti aici??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 8 ani)

Dupa atatea mesaje, inca nu intelegi mai nimic. Ce ti-am spus de pilulele contraceptive era din culise, normal ca producatorii or sa sustina altceva, ce stiam si eu de fapt pana sa aflu ce ti-am spus. Cum iti explici altfel ca actioneaza pilula de a doua zi cand deja ovulul e eliberat si deja poate fi vorba de o sarcina? Inca esti tanara. Mai ai de invatat. ;) Anunta-ne totusi care e rezultatul pana la urma. Toate bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

G (acum 8 ani)

Eu vorbeam de anticonceptionale ca nu sunt avortive, nu de pilula de a 2-a zi. E o diferenta intre ele. Tocmai pentru ca nu stiu unele lucruri am si intrat aici, pacat ca nu are cine sa ma invete..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 8 ani)

buna...si eu sunt in aceeasi situatie .. ce sa mai intamplat intre timp?ai ramas insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: