Ciclul menstrual imi vine numai dupa contact sexual

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Elly D cu 14 ani in urma

Am observat ca in ultimele luni dupa perioada normala de pauza intre menstre 28-30 de zile nu am menstruatie decat la cateva ore dupa contactul sexual.Daca dupa 28-30 de zile nu am activitate sexuala 3 saptamani,eu nu am menstruatie.Am 23 de ani si nu beau si nici nu fumez,de 3 ani de zile am acelasi partener.In urma cu aprox 2 ani-2 ani jumate, am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice dar la ultima ecografie (de acum un an si ceva) mi-a zis doctorul ca sunt vindecata.Pot fi chisturile cauza intarzierii ciclului menstrual? De ce am ciclul menstrual numai dupa contactul sexual?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 14 ani)

Buna. Ca multe (MULTE!) alte femei, si eu am avut si am ciclu neregulat si anumite dereglari endocrine. Am aceeasi varsta cu tine si am avut un chist pe un ovar (deci nu chiar sindrom de ovare polichistice dar similar, sa zicem). Tot asa, mi s-a zis ca a disparut, insa cateva luni mai tarziu, ciclul meu este din nou relativ neregulat. Am observat acelasi lucru ca si tine, si anume ca imi vine mai usor daca fac mai des dragoste cu prietenul meu. Explicatia este logica. Sexul presupune o vasodilatatie in zona genitala si o "stimulare" (din toate punctele de vedere, si mecanica, si fizica, si psihica) a intregului aparat. Probabil ca asta face "ruptura" mai usoara. Presupun ca te masturbezi cand nu este partenerul. Ar trebui sa obtii cu masturbarea aproximativ acelasi lucru ca si in cazul contactului sexual.
Nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi. Decat sa inghiti hormoni, mai bine faci dragoste mai des si iti vine ciclul astfel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 13 ani)

Am varicela si trebuia sa-mi vina ciclu...dar nu mia venit...oare de ce am varicela nu am ciclu...raspundetimi ma rog....nu mi sa mai intamplat asa ceva...???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kristinne (acum 10 ani)

ce se intampla cand in timpul actului sexual iti vine "stopul" si partenerul ejaculeaza inauntrul tau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: