Ciclu menstrual dereglat

Ciclul menstrual
Intrebare postata de cristina0606 cu 14 ani in urma

Buna, am si eu o problema de ceva timp cand imi vine am niste secretii maronii inainte si dupa, ma tine mai mult de 5 zile cat aveam in mod normal si im curge foarte mult,nu se intampla in fiecare luna.am luat anticonceptionale,le-am schimbat de 2 ori si ma simt foarte rau de la ele asa ca am un an si ceva de cand nu mai iau.am fost la doctor si mi-a zis ca e ceva normal pentru varsta mea,am 21 ani,mi-a dat niste pastile naturiste pt reglare hormonala,si trebuie sa fac niste analize luna viitoare.doamna doctor a zis ca nu e nimic grav,am uterul indreptat spre dreapta da a zis ca nu e nicio problema.veau sa stiu daca trebuie sa am motive de ingrijorare. analizele sunt cam scumpe si oricum trebuie sa le fac cand imi vine asa ca o sa astept pana luna viitoare.imi vine normal,nu imi intarzie,acum ma tinut normal 5 zile,dar tot am niste scurgeri si e sange,foarte putin,nu ma doare nimic,uterul are aspect normal,ovarele nu sunt inflamate.as vrea un sfat sau cineva care a mai trecut printr-o experienta asemanatoare.mentionez ca am o relatie stabila de 4 ani si nu am avut boli cu transmitere sexuala sau alte infectii genitale,am facut testul papanicolau si este ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

marialeea (acum 14 ani)

Scurgerile acelea maronii nu sunt altceva decat sange oxidat, nu ai absolut nici o problema, crede-ma. Eu asa ma "manifest" la ciclu de cand eram adolescenta (si acum am 36 de ani). Crede-ma, nu am avut nici o problema. Si chiar daca apar si cheaguri nu e bai, se intampla, nu suntem roboti ci oameni si organismul nostru se mai modifica pe parcurs. Te "analizezi" degeaba, ba inca dai si o carca de bani! Daca Paps-ul ti-a iesit ok, nu prea vad care e baiul? Esti sanatoasa dar organismul tau a trecut probabil in alta "etapa" hormonala. Stai linistita si nu mai dramatiza, ca nu e cazul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doryna (acum 13 ani)

si eu am aceiasi problema ca si tine.am sccurgeri dintralea maro si inainte si dupa ciclu aproape in fiecare zi si am 2 luni de zile de cand imi vine ciclul de 2 ori pe luna dar in alea 2 ori pe lun aimi vine normal ma tine 4 zile normal!dar problema e ca imi vine de 2 ori pe luna si am scurgerile alea!si as fi foarte curioas da mai este vreo persoana care a trecut prin asa ceva sa imi spuna si mie ce e.va rog frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Hmmm, nu ar trebui sa iti vina de doua ori pe luna, e clar ca ''acolo'' s-a intamplat ceva care nu e in regula. Cand ai o pauza intre acele scurgeri, du-te la ginecolog si fa Paps-ul si secretiile, eventual o ecografie ovariana, ca sa vezi ce s-a intamplat. Iar daca analizele astea iei OK, atunci probabil ca trebuie mers la un control hormonal (poti lua trimitere de la medicul de familie pentru endocrinologie). Tu iei cumva pastile anticonceptionale? Si daca da, de cand?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina0606 (acum 13 ani)

nu mai iau de mult pastile,idea e ca acum ma tine 7 zile,inainte de a lua patile ma tinea 5 si in timp ce luam 3 zile,o sa imi iau zilele astea trimitere la parhon ca eu am m-ai fost internata acolo cand eram mica,am fost la ginecolog da sincer sunt mult prea p***a pentru secolul asta,asa macar daca ma duc la endocrinolog ma poate ajuta,la parhon sunt medici buni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Da, Parhonul e OK, sunt medici buni si probabil ca iti vei putea rezolva problema. Sunt de acord cu tine, ginecologii nostri sunt de groaza, cea mai mare parte dintre ei p***a-bata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 10 ani)

eu am de 5ile o scurgere maronie dar vad ca numi mai vine ciclu normal,adica rosu nu stiu ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jolly16 (acum 10 ani)

acelasi lucru l-am patit si eu luna trecuta mi-a curs vreo 4 zile chestia asta maro si nu sange dupa s-a oprit i-ar luna aceasta mi-a curs la inceput dupa mi-a curs sange vreo 2 zile si aqm imi curge chestia asta maro ...care ar putea fi cauza am facut si un test de sarcina si a iesit negativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 10 ani)

Buna , am 19 ani si acum 3 ani mi-a venit decat o data , acum doi ani mi-a venit din 2 in 2 luni . In 2013 au luni cand imi venea regulat ,dar sa dereglat din nou !!! Nu am inceput relatii sexuale , nu am luat niciun fel de tratament pentru aceasta dereglare !!! Va rog sa-mi dati cateva sfaturi si ce tratamente ar fi mai potrivite ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dia (acum 9 ani)

Buna! De cateva luni inainte cu 3 zile de menstruatie imi curge secretie cu putin sange si dupa aceste 3 zile imi vine mentruatia normal. De exemplu in aceasta luna trebuia sa imi vina pe 16 ,dar de pe data de 13 a inceput sa imi curga secretie cu putin sange..ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: