Cheaguri

Ciclul menstrual
Intrebare postata de andrea1979 cu 13 ani in urma

Buna tuturor intrebarea ma este de ce in primele 2 zile cand imi vine ciclul in curge cheaguri dupa care 1 -2 imi vine normal iar la sfarsit imi vine negru negru nu sant racita nu am facut niciodata avorturi mereu am grija de corpul meu am un ciclu regulat va multumessc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Carpe Diem (acum 13 ani)

La fel sunt si eu, mie medicul mi-a spus ca nu e nici o problema, fiecare organism este unic , uite de ex la mine sangerarea menstruala dureaza intre 7 si 10 zile. Eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji, dar ptr linistea ta consulta un ginecolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrea1979 (acum 13 ani)

Astăzi mia venit ciclul dupa ce termin am sa fac o programare la ginecolog îți multumesc pentru răspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Asta se intampla pt. ca sangele tau este toxifiat (toxine, alimentatie nesantoasa, viata sedentara, boli mostenite, etc.) si din nefericire nici un ginecolog nu te poate ajuta la curatitrea sangelui.
Acest lucru nu se poate face cu medicamente chimice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kasho1 (acum 13 ani)

Deci , si eu sunt in aceeasi situatie?! Interesanta ipoteza " sange toxifiat", posibil. Puteti sa argumentati sa intelegem mai bine ce se intampla? Si daca un ginecolog, de a carui sfera medicala tine si ciclul medical, nu poate ajuta, ce parte a medicinii poate ajuta si cum? Logic ar fi indicata o detoxifiere! La 14 ani am avut prima data ciclul si de atunci tot asa este cum l-a descris si andreea, cu mentiunea ca durata este intre 7-10 zile, foarte abundent si pna in jurul varstei de 18 cu lesinuri. Sa fie sangele toxifiat de la o varsta atat de tanara, mi se pare ciudat, mai ales ca am petrecut mult timp la tara.
Astept raspunsul dvs domnul dr. Ionescu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea1979 (acum 13 ani)

pot spune ca nimic din ce a spus domnul doctor nu se leaga de mine am o viata foarte activa ma trezasc dimineata la 6 si vin acasa seara la 9 lucrez foarte mult ,iar mancarea este foarte sanatoasa maninc mereu salate si niciodata prajeli sau mancare grea eu intradevar am avut probleme cu sangele acum ceva timp adica mi se coagula sangele la degete si mi se spargeau venele dar am tinut o dieta foarte stricta in vitamine ,minerale de atunci nu mai am nimic nici un fel de problema ok si atunci intreb si eu ce se poate face sa nu am sangele toxifiat cine ma poate ajuta daca nu un medic ce pot face pentru a ma trata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Pai organismul este un intreg si este complet gresit sa impartim functionearea lui pe
organe ca la piesel auto, care nici macar ele nu functioneaza independent. Ochii, ca si orice alt organ se strica din cauza sangelui si este gresit deci in orcie tip de medicina a ignora intregul, si ce-l alimenteaza: sangele. Si ca urmare si toxinele, alimentatia si orice il afecteaza pe acesta.
Tot asa si in ginecologie sau orice ramura medicala. Nu exista un organ sau o celula care sa nu depinda de sange si de calitatea lui dar nimic nu este mai ignorat de medicina decat tocmai calitatea sangelui si detoxifierea.

In plus oamenii nu stunt toti la fel, exista 4 constitutii diferite, fiecare cu avantajele si dezavantajele ei: sanguin, limfatic, coleric si flegmatic. Bolile care apar sunt tipice constitutiei personale.
Nu numai sangele, dar si celelte 3 "lichide" care diferentiaza intre cele 4 tupuri constitutii au mare influenta asupra sanatatii : limfa, bila galbena si bila neagra.

O suparare la un coleric poate duce la boli gravem in timp ce pe un flegmatic nu-l atinge deloc.

Totul conteaza pt. om, de la conceptie incoace. In ziua de azi copii mici sunt mai bolnavi decat batranii din unele tari. Puteti sa petreceti toata viata la tara, asta nu este un garant pt. sanatate !

Conteaza bolile parintilor, conceptia, sarcina, nasterea, bolile din copilarie, vaccinurile facute, medicamentele luate, constitutia fizica cat si greselile pe care le faceti sau le-ati facut pana acum dpdv. alimentar, sufletesc, fizic.

Un singur tratament gresit sau o raceala nevindecata va poate costa sanatatea o viata intreaga.
O sperietura va poate transforma intr-o fiinta deplorabila.

O menstra care tine mai mult de 3 este o slabire continua a organismului caci se pierde prea mult sange. O menstra sp***a sau prea scurta iarasi de daunatoare sanatatii. Totul trebuie sa fie intre anumite limite ca sa fie folositor. Iar de lesinuri nu mai vorbim, stiti si singura ca nu sunt normale.

O detoxifierea adecvata cat si un tratament homeopat v-ar ajuta, ca de fapt la cele mai multe din femeile cu probleme menstruale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea1979 (acum 13 ani)

din tot ce am inteles eu ca avem nevoie de O detoxifierea adecvata ok am sa caut pe internet si o sa incep .kosho dupa ce termin cu ciclul am programare la ginecolog miercurea viitoare am sai spun si problema ta ca de altfel e si problema mea si atunci vorbim va multumesc pentru raspunsuri eu locuiesc in atlanta -usa si ma bucur ca raman cu prieteni va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kasho1 (acum 13 ani)

Mersi, andrea. Astept vesti.

Multumesc foarte mult, domnule dr. Ionescu pentru argumentare si sfaturi. Aveti oarecare dreptate, faptul ca ai o viata activa sau ca traiesti la tara nu garanteaza si ca duci o viata sanatoasa si intradevar, din pacate, cand mergi la medic cu o afectiune, totul se invarte in jurul acelei afectiuni si prea putin ca intreg. Dvs. unde puteti fi gasit? O detoxifiere nu ar strica, chiar daca nu se rezolva problema cu menstra, cu care de o viata sunt deja obisnuita. Cu stima,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ce tampenie. Credeti in toti escrocii care fac bani pe spatele vostru. Kasho ai copil mic, nu te uita la toti sarlatanii, TE ROG!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Stai linistita, :) eram curioasa ce argumente se aduc si nu numai, sunt deschisa la idei noi si sfaturi ( nu inseamna ca le aplic ad hoc, fara o documentare riguroasa ). Din tot ce am citit si nu numai aici, o detoxifiere a organismului macar o data pe an , nu strica nimanui , dar data de un medic specialist, chiar si homeopat, pana la urma medicina a inceput ca tratamente homeopate. Exista si in Oradea o doctorita foarte buna in acest domeniu, e recunoscuta si de medicii de la noi ( are toate "actele" necesare practicarii acestei ramuri). Ma tot gandesc sa ii fac o vizita, dar numai nu reusesc sa-mi fac timp, pe site intru doar cand doarme bebe, in rest avem foarte multe activitati impreuna, inclusiv plimbatul de 3-4 ore pe zi , plus ca acum incepe sa umble... iti dai seama cat timp mai am ptr mine :))). Te pusic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Dr. Ionescu , de ce nu v-ati facut contul la rubrica dedicata medicilor, daca nu sunt prea curioasa? Oricum, multumim ptr raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Doemne, fetelor, are mare dreptate Iuli!!!
Judecati singure si voi: "Nu numai sangele, dar si celelte 3 "lichide" care diferentiaza intre cele 4 tupuri constitutii au mare influenta asupra sanatatii : limfa, bila galbena si bila neagra."
Nu va spune ceva lucrul asta??????????????????
Probabil ca aveti si voi ceva cunostinte de anatomie: unde ati vazut scrise asemenea enormitati??????????????????????
Aveti mare grija cam unde va adresati!!!!!!!!!
Homeopatia ADEVARATA este o ramura complementara a medicinei si trebuie sa va adresati pentru un consult DE SPECIALITATE unui medic acreditat homeopat!!!!!
Cereti, daca doriti, sfatul unor persoane care au apelat la astfel de medici, binecunoscuti si acreditati, si au obtinut si rezultate. Din cate stiu eu, in primul rand, cand te duci la un medic homeopat, iti cere o fisa cu istoricul bolilor si tratamentele prescrise de catre medicii alopati. Si NICIODATA NU IAU IN DERADERE MEDICINA ALOPATA!!! Homeopatia nu vindeca niste boli, este o ramura care completeaza medicina alopata!
Spun si eu ca Iuli, NU CADETI IN PLASA TUTUROR SARLATANILOR!!!! Ar fi pacat!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Aveti grija cum va adresati in public la adresa unei persoane, fetelor !
Cateva clarificari pt. cei neavizati care vorbesc numai din prejudecati :

1. Medicina homeopata nu este nicidecum o ramura complementara a alopatiei !
Acest lucru poate fi spus numai de cineva care nu stie nimic de homeopatie.

Principiile homeopatiei sunt total opuse alopatiei. In alopatie se trateaza numai simptomele locale prin suprimare sau se vaneaza patigeni si acest lucru se face cu toxine chimice in doze mari si toxice.

In homeopatie se intareste numai sistemul imunitar (forta vitala) prin doze imateriale (pur energetice) N se suprima simptomele si nici nu se combat microbi ca in alopatie.
Organismul nu este otravit ci intarit.

Este o diferenta de la cer la pamant si ca intre foc si apa intre alopatie si homeopatie.

Un medic homeopat ADEVARAT nu are nevoie si nici nu foloseste metodele de diagnoza alopate sau medicamente alopate, nici macar antibiotice.
Nici Hahnemann, nici Hering, nicj Kent, nici Borland, nici Vithoulkas, nici Sankaran si nici un
alt medic homeopat adevarat nu a apelat si nu va apela la tratamente medicamentoase alopate
si la principiile alopatiei (chirurgia si urgentele sunt o alta treaba insa) caci homeopatia nu are nevoie de ele si ca urmare nici un homeopat adevarat.

Ac***a in vedere ca putinii medici care ajung homeopati sunt cu har, sunt curajosi si s-au putut debarasa de principiile alopate invatate si aplicate mai inainte, exista in mod firesc multi homeopati in ziua de azi care folosesc in paralel si metode alopate medicamentoase.

Insa la un asemenea medic nici un medic homeopat adevarat nu s-ar lasa tratat, caci inseamna ca nu stie destula homeopatie daca a ajuns sa aiba nevoie si de medicamente.

Cand un medic homeopat prescrie in mod standard antibiotice , inseamna
ca cunostintele lui in homeopatie sunt prea slabe sau ii este frica sau lene si
ca nu stie inca efectele negative ale antibioticelor care nu vor intarzia sa apara in pacient.

2. Un medic homeopat este tot un medic si nu un "escroc", "sarlata"n sau un "vraci", asa cum insinueaza unii asa ca faceti un pic diferentierea intre niste chestii elementare.

In cateva tari trebuie sa fi studiat medicina ca sa poti sa practici homeopatia (Romania, Grecia, etc), in cele mai multe tari acest lucru nu este deloc necesar si multi din cei mai buni medici homeopati
care au existat nu au studiat medicina. Studiul medicinii nu este un garant pt. un medic bun.
Numai talentul, harul, daruirea si sarguinta DUPA studiul la facultate sunt garante pt. un medic bun si aceste lucruri nu se invata la facultate, indiferent ce si cat studiezi.

Multi medici alopati s-au desprins complet de tratamente alopate dupa ce dat de homeopatie, caci
au inteles ca sunt lucruri antagoniste; insa exista din pacate si multe exceptii iar cei mai multi
pacienti nu stiu deloc ce inseamna homeopatia.

3. Homeopatia nu se ocupa nicidecum de cercetarea cauzelor bolilor si nici de anatomie, fiziologie, biochimie, toxicologie si alte lucruri care pot fi folositoare (desi prin sudierea ei multe lucruri devin evidente sau cunoscute), ci numai de gasirea unui remediu vindecator pt. starea momentana a pacientului.

Multe cunostinte nu sunt neaparat necesare in homeopatie si de fapt nici nu sunt folosite la tratament - desi in anumite cazuri astfel de cunostinte pot ajuta - caci remediul homeopat se prescrie aproape mereu numai pe baza simptomelor relatate de pacient cu cuvintele lui sau a unor cauze care au dus la boala si de aceea nu conteaza nici analizele, nici radiografiile, nici diagnosticele alopate (desi uneori acestea pot scurta din timp sau duce la o integere mai rapida a problemelor si simptomelor).

Medicii homeopati cei mai buni au trait acum 100-150 de ani si acestia se descurcau si fara
analize de sange , CT-uri, RMN-uri si alte lucruri. Este deci o mit al celor care nu
cunosc homeopatia sa spuna ca homeopatia este o ramura a medicinii alopate !
Nimic mai gresit.

Medicina homeopata vindeca tot ceea ce ar trebui sa vindece diversii specialisti alopati iar un medic homeopat nu are nevoie de vreun specialist si nici nu are nevoie sa se specializeze pe un anumit organ asa cum se face in alopatie. Caci omul este un intreg si nu o magazie de piese separate asa cum este privit in alopatie unde este trimis si retrimis de la un specialist la altul (des de pomana) de parca un ochi sau un rinichi nu ar depinde de psihic, de sange si de restul de organe.

Dintre toate artele medicale numai alopatia priveste omul ca o magazie de piese fara legatura una de alta si-l trateza ca atare. De aceea si succesul extrem de minimal pe care il are si nevoia mare de chirugi.

Multe alte cunostinte folositoare oricarui medic pot fi gasite insa in alte ramuri medicale, fie ele stiintifice fie alternative ca de exemplu acupunctura, medicina traditionala chineza, ayuverda etc.
Fiecare medic este insa singur responsabil pt. cunoasterea pe care o detine si daca un medic vrea sa se faca si homeopatie sau acupunctura dupa ce a studiat medicina, acest lucru este treaba lui personala. Cei mai multi raman numai la medicina alopata (e si cea mai comoda si cea mai banoasa).

La fel si pt. un homeopat, daca doreste sa ramana numai la homeopatie nu are decat.
Insa exista mult mai multe lucruri bine de stiut pt. un medic dar care nu pot fi gasite nicidecum numai
in ce se invata la medicina sau in ce se invata in homeopatie.
Si homeopatia are limitele ei, si nu se ocupa decat cu anumite lucruri.
Un homeopat nu stie prin definitie nimic despre o alimentatie sanatoasa, cauzele bolilor sau psihologie, desi cei mai multi se ocupa si cu astfel de lucruri.
Pt. a vindeca un om bolnav este bine sa sti cat mai multe.

Dar ac***a in vedere ca un homeopat este mai intai un alopat, studiind medicina alopata, el
va deveni mult mai greu un adevarat homeopat ci va fi ceva intre un alopat si un homeopat caci
odata ce ai invtata anumite lucruri gresite este greu sa te debarasezi de ele.

Multi medici homeopati prescriu remedii homeopate dupa scheme fixe, asa cum se face in alopatie. Asta nu este homeopatie. La un asemenea "homeopat" nu s-ar duce nici un medic homeopat adevarat ca se se lase tratat si aceste metode nu prea au de a face cu homeopatia.

Chestia cu lichidele si constitutiile nu este vreo inventie de a mea ci constatarea si descoperirea la unii din cei mai mari medici care au existat vreodata si primul care a spus asta a fost insusi Hipocrate.

Medicii depun juramantului lui Hipocrate dar rad probabil, ca si voi - din aroganta si prejudecati - de descoperirile lui Hipocrate, care sunt inca valabile dupa cateva milenii si si o sa fie valabile atata vreme cat exista omul.

Adevarul despre om si adevarul din medicina adevarata raman constante, in timp ce "stiinta" medicala - care apartine de fapt concernelor si nu medicilor - schimba la fiecare an teoriile si tratamentele. In homeopatie, fitoterapie, acupunctura, TCM si alte ramuri alternative nu s-a schimbat nimic, exista aceleasi principii si aceleasi remedii de sute sau chiar de mii de ani.

Pot insa sa va enumar cateva sute de teorii medicale si tratamente gresite, de medicamente interzise - care acum nu se mai cred/fac/administreaza caci erau gresite si s-a recunoscut candva ca au fost gresite.

Acum cateva decenii se faceau - in numele stiintei - expuneri de ore intregi la doze mari de raze X ca un tratament "util" la multe boli. Cine ar mai face asta azi ?
Iar peste cateva decenii nu se vor mai face multe lucruri care se fac astazi ca fiind ultimul racnet al "stiintei. "

Terminati sa mai comentati ce scriu eu asa cum nici eu nu comentez ce scrieti voi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea1979 (acum 13 ani)

ok inteleg perfect dar intrebarea mea este :DE PE CE SAIT COPIEZI SI PUI AICI MA INTELEGI NUU?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kasho1 (acum 13 ani)

Asa mi se pare si mie, andrea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kasho1 (acum 13 ani)

Hai sa lamurim o treaba, aici fiecare are dreptul in a-si spune opinia! Cine pune intrebari pe acest site, doreste un sfat de la cei avizati , in primul rand ( medicii forumului) si apoi un sfat de la utilizatorii care au trecut prin aceasi problema! Nimeni nu neaga o ramura a medicinii fie alopanta, fie homeopata, atata timp cat cel care o practica are un atestat si da dovada de profesionalism!
Nu inteleg ce sens a avut tot acest tam-tam... dar daca tot l-ati facut trebuia sa raspundeti la intrebarile care v-au vost adresate. UNDE PUTETI FI GASIT si DE CE NU SUNTETI AUTENTIFICAT CA MEDIC ?, din moment ce va dati drept medic.

Nu vrea nimeni sa va jigneasca, dar :
1. dupa cum vi s-a spus ati facut greseli majore in argumentarea adusa, greseli pe care nici un medic chiar si homeopat nu si le permite
2. ati fost certat chiar de medici cu foarte multa experienta , medicii site-ului, ptr lipsa de deontologie si necunostinte medicale in sfaturile pe care le-ati dat pacientilor la mai multe rubrici.
3.nu doriti sa fiti criticat, dati dovada de DEONTOLOGIE si PROFESIONALISM,
O zi buna!

P.s. : Un MEDIC , nu isi PERMITE sa numeasca pacientii sau persoanele cu care are o conversatie "FETELOR" si nici sa AMENITE utilizand cuvinte de genul " AVETI GRIJA" . Sincer ar trebui "dvs" sa aveti grija sa nu va treziti cu cateva reclamatii, dupa cum bine stiti utilizarea unui nick pe un site nu garanteaza negasirea utilizatorului real! tam-tam-ul pe care "l-ati" prezentat a fost lipsit de profesionalism , deontologie si bun simt si absolut DELOC convingator!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrea1979 (acum 13 ani)

Sant deacord cu tine Kasho ,eu am cerut părerea unor speciListi in problema mea sau cuiva cine a trecut prin situația mea sant destule saituri la care puteam sa mă adresez sau sa pun aceasta intrbare legate de ciclu menstrual dar pentru mine acest sait este cel mai credibil de aceea am apelat aici .dar ce sa Facem mai sant si câte uni care se cred foarte destepti si prea mult se incred in ei va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Ce mai faci, Andreea? Ai fost la consult? Ce ti-a spus medicul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Andrea, intra pe site-ul doctorului Ioan, "acupunctura.forumgratuit", acolo vei gasi o rubrica care are raspunsuri chiar la aceasta intrebare. Iti raspund in aceeasi zi NUMAI medicii forumului, care sunt medici care practica atat medicina homeopata cat si cea alopata.

In cee ce-l priveste pe "dr.ionescu", dr. Ioan spune asa : " homeopatii, inainte de a fi homeopati, nu trebuie sa omita arta diagnosticului alopat".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: