Ce se intampla ? va rog daca cineva stie

Ciclul menstrual
Intrebare postata de iasmina157101 cu 13 ani in urma

Buna ....nu stiu ce se intampla ...aseara pe la ora 12 am simtit o durere groaznica la ovare mam ridicat din pat si nu puteam merge simteam ca ma apasa ceva pe ovare am fost la bae crezand cas constipata dar inainte imi luasem un pliculet xcare te ajuta sa iesi afara .... nu sa intamplat nimik ... nu ma puteam aseza in pat simteam ca ma injughie in burta ... am iesit pe balcon sa iau o gura de aer ca ma durea ff tare miera frica sa nu mi se faca rau ...incepusem sa am senzatia de voma ...insa nu am vomitat..mam pus in pat incercand sa nu ma misc si am adormit asa ...mam trezit azi dimineata nu mai era durerea asa puternica isa trebe sa ma asez incet pe pat sau scaun caci ma dor ovarele ..nu stiu cum sa descriu e ca si cum ma apasa ceva .... si toata luna asta am ragait ca niciodata si simt o caldura in corp ...bine ast apoate fi din cauza calduri de aici ...e foarte cald insa e ceva diferit ... e posibil sa fi fost de la gaze ? nu ma durut niciodata in halul acela burta simteam ca am ceva in burta si da sa cada sa iasa afara simteam cami plesneste burta :(( ..nu mi sa intamplat niciodata asa .....au fost dureri micute inainte de menstruatie ...dar niciodata cu atata timp inaintea menstruatiei si atat de dureroase pur i simplu ma lasau picioarele ma tineam de spate ca o femeie lauza ... multumesc pt raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

danyelin (acum 13 ani)

Buna.Ai grija cu aceste simtoame,ar putea fi vorba de chisturi ovariene sau ai putea avea chiar ovare polichistice.Du-te la un ginecolog cat mai repede si fa-ti o ecografie.Sunt foarte pacatoase si poti ajunge la operatie daca nu mergi din timp sa vezi ce ai.Ar putea fi vorba si despre o colica renala insa ar trebui sa ai dureri si usturime la urinare.Ginecologul in primul rand.O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina157101 (acum 13 ani)

buna danyelin ca sa am ce zici tu mai sus nu trebe sa am menstruatie neregulata sau uneori chiar sami intarzie si cate o luna ? sau sa sangerez intre menstre ?? am doar 22 ani :( eu sper sa nu fie asa ceva ...e prima data cand mi se intampla ...in plus mereu menstruatia mea e ff regulata nu intarzie mai mult cu 2 zile ...bine in alte ocazi cand am facut cate un tratament da atunci mia intarziat si 10 zile dar dat find ca faceam la bicicleta si luam si atibiotic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anitza (acum 13 ani)

ai grija sa nu fie sarcina extrauterina pt ca alea sunt simtomele...fa un test si dute la medic pt ca asa o sarcina este enorm de periculoasa
succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina157101 (acum 13 ani)

nu ma speria anitza :(...maine ma duc la prima ora .multumesc pentru sfat ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lenox70 (acum 13 ani)

Buna Iasmina! Mergi urgent la un control pt ca te poti trezi cu o sarcina extrauterina s-au sa ai deja ovare polichistice.Daca te simti inbalonata se prea poate sa ai colonul inflamat. Oricum mergi urgent la medic, trebuie neaparat sa-ti faci o ecografie .Sanatate, e mai buna decat toate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Buna.Eu nu vreau sa te sperii dar ai spus ca ai avut intepaturi in zona ovarelor.Cauzele ar putea fi mai multe insa primul gand ma duce la zona ginecologica.Poti sa ai chisturi sau chiar ovare polichistice si sa ai ciclu perfect normal fara intreruperi sau tot felul de dereglari.Ti-o spun din proprie experienta.Normal ar fi sa mergi la medic si asa vei scapa de incertitudini.Toate bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

ai calculat nu a fost in perioada ovulatiei , daca ai o ovulatie puternica asa se intampla. eu la asemenea simptome am pierdut o sarcina ,Te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: