Cand e perioada fertila?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de alexxandru cu 14 ani in urma

Fetelor mai am si eu o problema.nu stiu cand e perioada fertila?inainte sau dupa ciclu...daca am luat anticonceptionale cu cate zile ar putea sa-mi deregleze ciclul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Sheila (acum 14 ani)

Ovulatia are loc cam cu 14 zile inainte de menstruatie(la un ciclu regulat de 28 de zile)
Nu face confuzie intre menstruatie si ciclu.
Dereglarea este in functie de organism, nu sunt anumite zile, dar daca ai facut sex neprotejat, cum spuneai in postul anterior poti face si un test de sarcina cam la 10 zile de la ultimul contact
poop

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 14 ani)

buna mia venit ciclu luna trecuta si am avut 22 de zile la rand mi sa oprit dupa 22 de zile 3 zile nu am mai avut nimic si dupa iar mia venit 2 zile in care astea 2 zile a inceput sa imi curga si cheagur ce este de facut la doctor imi este frica sa merg este ceva grav va intreb

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexxandru (acum 14 ani)

mersi mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 14 ani)

Daca ai/are un ciclu de 28 de zile perioada fertila este la mijlocul acesteia. Adica, 28 impartit la 3, obtinem 9 zile care includ zilele menstruatiei si care repr o perioada infertila(de regula), 9 zile de mijloc, cand are loc ovulatia si repr perioada fertila si urmatoarele 9_10 zile inaintea menstruatiei urmatoare, perioada infertila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 14 ani)

Buna,

pentru un calcul cat mai exact, iti recomand sa utilizezi acest calculator:
//sfatulmedicului.ro/teste-medicale/calendar-ovulatie_7

Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Petcu (acum 11 ani)

este sigur calendarul??este prima data cand il fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: