Astept raspuns urgent!

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Ruth cu 13 ani in urma

Buna seara.Am si eu o mare problema,mi am intarziat ciclul menstrual 3 saptamani.Pe data de 13 noiembrie mi a venit ciclul iar pe data de 11 decembrie trebuia sa mi vina si nu a aparut nici acum.Am intretinut relatii sexuale protejate pe data de 6 noiembrie iar cum spuneam si mai sus pe data 13 noiembrie mi a venit ciclul,iar de atunci c.m nu mai vine,imi intarzie si nu stiu de ce.Se poate sa fiu insarcinata chiar daca cu o luna,2 in urma mi a venit?Tin sa mentionez ca fac sport si tin dieta si pana acum nu am mai avut parte de intarzieri atat de mari.Va multumesc si astept rasp dvs!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

iulia (acum 13 ani)

Nimeni nu poate raspunde la intrebarea asta. E clar ca trebuie sa mergi la ginecoloc si asta cat mai rapid.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ai facut un test de sarcina? A iesit negativ? Daca te-ai protejat este probabil vorba de o dereglare hormonala si trebuie sa te adresezi unui ENDOCRINOLOG.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ruth (acum 13 ani)

Nu am facut nici un test de sarcina,sunt plecata din tara de 3 saptamani,astept sa ajung in tara.Nu am nici un simptom de sarcina,nu am greturi,doar ca de cateva zile dimineata ma doare ovarul drept,sunt atat de ingrijorata si astept c.m acum mai mult ca niciodata!eu as vrea sa iau anticoncep dar imi este frica sa nu ma ingras si facand sport nu imi pot permite sa am cateva kg in plus,ce imi recomandati?exista cumva anticoncep care pot contine mai putini hormoni?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu. NU recomand anticonceptionale decat daca ai nevoie de ele (chisturi, dereglari hormonale etc) si daca sunt prescrise si esti urmarita constant de un medic endocrinolog. Altfel iti faci mai mult rau decat bine.
Acum iti recomand un test de sarcina (poti sa il faci la fel de bine si in strainatate...) si prezervativ. Ia niste Vitamina E pana una alta. Ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ruth (acum 13 ani)

Ok.Multumesc mult pt ajutor si sfaturi,Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 13 ani)

Nu mia venit menstruatia e a 2 luna iau medicamente pentru reglarea ciclului menstrual. Imi puteti recomanda un raspuns este bun duphaston pentru reglare? Sau ce pot face in cazul acesta? Astept un raspuns urgent va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Duphaston e bun, dar numai PRRESCRIS DE MEDIC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Codruta (acum 13 ani)

De la 27 de ani nu mia venit ciclul si am 37 de ani. Am frisoane,am fost la medic si mia zis ca sunt peretii uterului inchisi. Ce as putea face ca sami apara din nou menstruatia? Datimi un raspuns. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuki (acum 13 ani)

Pai medicul ce ti-a zuis? Nu ti-a recomandat nimic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Mergi la policlinica din cadrul Spitalului de Endocrinologie C.I. Parhon (Bucuresti), ginecologii de acolo sunt medici capabili care te vor investiga si din punct de vedere hormonal. Tu ai facut analize hormonale? Nu cumva ti s-a instalat o menopauza timpurie? Iar asta nu ai cum sa stii daca nu ai facut analize hormonale, dintr-un simplu consult ginecologic, Paps sau eco nu poti sa stii...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: