Anticonceptionale luate gresit

Ciclul menstrual
Intrebare postata de IULIAP cu 13 ani in urma

Am luat din greseala, vineri 2 pastile in loc de una, crezand ca am omis cu o zi inainte, acum nu stiu ce sa fac, sa le iau normal sau sa sar o zi k sa le termin cum le terminam de obicei pentru ca nu vreau sa mi se deregleze prima zi de menstruatie...cum ar tb sa procedez? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Iuli (acum 13 ani)

Nu e bine sa sari o zi. Ia-le normal si iti va veni cu o zi mai repede. Pe urma vei remedia ziua aia luna viitoare (iei mai repede prima pastila cred).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva (acum 13 ani)

Buna IuliaP,

cred ca cel mai potrivit ar fi sa te consulti cu medicul tau ginecolog.Dupa cum a spus si Iuli, nu trebuie sa faci pauza,trebuie sa iei anticonceptionalele pana la capat (scrie si in prospectul medicamentului cred).Daca intr-adevar ai uitat sa iei pastila si ai compensat a doua zi,ar trebui sa folosesti, pe langa faptul ca iei pastile, si alte metode de contraceptie luna aceasta. Luna urmatoare, deja o vei incepe in mod obisnuit.
Daca insa ai luat o pastila in plus, cred ca nu trebuie sa reduci zilele ci sa inlocuiesti la sfarsit pastila care ai baut-o in plus(eventual dintr-un nou comprimat,pe care sa-l ai de rezerva la tine) Astfel,in loc de 28 de pastile pe luna, sa iei 29 luna aceasta.
Totusi, sfatul meu este sa mergi repejor la ginecolog, pentru a fi sigura si linistita. Nu pierde timpul cu presupuneri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

in mod normal nu trebuie sa uiti, dar daca ai uitat o pastila incerci sa o iei cat mai repede posibil dar daca a trecut mai mult de 10 ore sari peste pilula respectiva. In nici un caz nu trebuie luate 2 pilule o data, pt ca este o cantitate prea mare de hormoni, dar nici nu trebuie sa sari acum peste o pilula. Le iei in continuare cate una si vei termina cu o zi mai devreme, dar vei folosi concomitent si alta metoda de protectie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ammy (acum 13 ani)

Nu ati inteles,fata a luat din greseala 2 pilule odata.voia sa stie probabil cand incepe urmatorul blister.aceeasi problema o am si eu...ma asteptam sa gasesc un raspuns aici.stie cineva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIAP (acum 13 ani)

buna Ammy

eu le-am luat normal, deci practic le-am terminat cu o zi mai devreme, si practic am facut pauza de 8 zile, nu de 7, si totul a fost ok, dak mai ai intrebari, nu ezita sa ma intrebi,
bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexandraB (acum 13 ani)

fetelor va rog mult ajutati`ma si pe mine . iau yasmin de 6 luni de zile . mai am 7 pastile de luat din folia actuala , dar am observat de cateva zile niste dureri de sani pe care nu le aveam inainte . dupa socotelile mele , trebuia sa o iau intr`o joi , dar se pare ca m`am incurcat si am luat`o vineri , adica 8 zile de pauza . sunt insarcinata ? :(((((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rall (acum 13 ani)

salut. iau desorelle si am pierdut o pastila din gresala. cf fac?:|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Floori (acum 13 ani)

eu din neatentie am inceput de la sfarsit blisterul, iau trirego din luna decembrie, dar akm facuto lata. intrebarea mea: e posibil sa am vreo surpriza mai ales ca astea sunt pe culori?p deasupra am mai omis sa iau una, bn k akm sapt asta nu am avut vreun contact sexual...un mic raspuns vreau si eu....va rog..macar sa ma linistesc un pic...mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacry (acum 10 ani)

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacry (acum 10 ani)

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacry (acum 10 ani)

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacry (acum 10 ani)

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacry (acum 10 ani)

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11582805422 (acum 4 ani)

Eu am luat rigevidon doar 8 zile in care eu am făcut doar de doua ori cu persoana respectiva in alea 8 zile după care 3 zile nu le-am mai luat țin să menționez că nu am mai întreținut relații intime după ce nu le-am mai luat cu acea persoană și vreau să știu dacă e vreo problema e prima data când folosesc anticoncepționale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tiță Georgiana Andreea (acum 2 ani)

bună dimineața iau yasmin de 2 luni până acum nu le-am loat greșite am terminat prima tableta luni și nu mi-a venit menstruația nu am mai făcut pauza dar am o problema am inceput cea de a doua tableta și an loc sa iau pastila de miercuri am luat-o pe ce-a de marți și după ce mi-am dat seama am luat-o și pe ce-a de miercuri deci ajutatima cu un sfat are ceva le mai iau în continuare sau fac pauza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: