Antibioticele deregleaza menstruatia?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de dodolina1992 cu 9 ani in urma

Buna seara. Sunt Loredana si am 22 de ani. Pe 5 mai mi-am facut analiza Helicobactery care mi-a iesit pozitiva iar doamna doctor de familie mi-a recomandat Amoxacilinina, Klabox, CoNTROLOC..acestea am inceput sa le iau dupa data de 12 mai. Iar pe 14 mai am inceput sa fac si fizioterapie, kinetoterapie si masaj pentru ca am Scolioza toraco-lombara pe partea stanga. Intrebarea mea este daca mi se poate deregla menstruatia de la toate astea? si mai ales de la antibiotice? Ultima menstruatie am avut-o pe 22 aprilie si trebuia sa imi vina pe 20 mai..Mentionez faptul ca eu am un ciclu regulat, iar atunci cand am contact sexual folosim mereu prezervativ, deci insarcinata ma indoiesc ca as putea fi. insa in perioada cand eram la ovulatie am avut o scurgere vaginala maronie si imi este foarte frica ca nu imi vine ciclul.
Astept un raspuns, pentru ca nu stiu ce sa fac.. va roggg. Multumesc frumos! O seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Ingrid (acum 9 ani)

pentru helicobacter iti recomand terapia cu Zapper. In 2 saptamani se vad rezultate. pentru rezultate mai rapide iti recomand suplimentar tinctura de nuca neagra, pelin si cuisoare. Daca administrezi antibiotice, cumpara si niste probiotice sa nu dai in candida. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 9 ani)

buna..am obs ca tu ai postat mesajul asta in urma cu 9 luni si as dori sa stiu daca in timpul asta ai rezolvat cumva problema ta deoarece si eu trec prin aceeasi situatie sau poate chiar putin mai accentuata.in urma cu o luna si jum am urmat un tratament injectabil cu penicilina si gentamicina pt un ganglion inflamat la gat dupa care mi-a recomandat medicul sa mai iau 3 zile un antibiotic pe cale bucala pt a nu recidiva.am luat 2 pastile de care mi-a spus (klombax, adik claritromicina) de la care m-am simtit ff rau..cu ameteli ingrozitoare, sete incontinuu si urinari extrem de dese..asta a durat vreo 2 saptamani timp in care am facut o gramada de controale deoarece nu intelegeam ce se intampla cu mine..antibioticul il intrerupsesem dupa a doua pastila deoarece am banuit ca de la el ar fi..in fine toate analizele au iesit perfect iar ametelile au continuat saptamani intregi..dupa o radiografie la coloana am descoprit spondiloza cervicala care ar fi si sursa ametelilor..am inceput terapia cu curenti si ultrasunete care intr-adevar m-au ajutat pt dureri si ameteli insa menstruatia mi-a intarziat vreo 8 zile..dupa ce mi-a trecut la 2 sapt au inceput scurgerile roz care s-au transformat in maroniu in cateva zile ..initial am crezut ca e menstruatie din nou desi nu mi s-a intamplat niciodata sa imi vina de 2 ori in aceeasi luna ( precizez ca am un ciclu regulat in mod normal)..mi-am facut programare si la ginecolog dar pana sa apuc sa merg mi-a venit acum 2 zile iar de data asta a venit cu dureri mari si ciclul este f abundent..intrebarea mea este: aceasta fizioterapie poate determina aceste dereglari sau problema este in alta parte? am uitat sa precizez ca am si dureri de rinichi pe langa durerile de ovare ..astept un raspuns din partea ta sau a cuiva care poate stie ce am de facut daca e cazul sa ma alarmez si mai tare decat sunt deja sau sa stau lin sa astept ca lucrurile sa revina la normal..ms frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: